Dolmabahçe’deki derbinin ilk yarısında yüksek şiddetli baskıdan başımız dönebilir. Ismael için sorun, maçların ikinci yarısında ortaya çıkıyor.

İlk yarıyı Beşiktaş’ın ikinci yarıyı Fenerbahçe’nin domine ettiği bir maç izleme ihtimalimiz yüksek.

'İkinci yarılar alarm veriyor!'

Valerien Ismael, başlangıç stratejisinde ligin en iyi performanslarından birine imza atıyor. Toplam 16 gol kaydeden Beşiktaş, bu strateji sayesinde bunların 12’sini ilk yarılarda atabildi. Ligde maçlara en iyi başlayan takım Beşiktaş. Ancak Fenerbahçe de iyi maç başlangıçları yapıyor.

Jesus ve futbolcuları tam 11 golü ilk yarılarda atarak ne kadar iyi bir başlangıç takımı olduklarını gösterdiler. Bu da demek oluyor ki, Dolmabahçe’deki derbinin ilk yarısında yüksek şiddetli baskıdan başımız dönebilir. Ismael için sorun, maçların ikinci yarısında ortaya çıkıyor.

Beşiktaş’ın ilk haftadaki Kayseri maçı hariç ikinci yarılarda oyun gücü azalıyor, neredeyse bitme noktasına geliyor. Ismael açısından bu handikapı yaratan en temel unsur, teknik ekibin maçı okuma hatalarında gibi görünüyor.

'Kadro gayet yeterli'

Valerien Ismael’e sunulan kadro hocanın bile beklentilerinin ötesinde gibi görünüyor.

Weghorst baskı kalitesiyle, Ismael’in oyun planının baş aktörü. Hollandalı santrfor sahada aşırı yardımsever, takım düştüğünde ayağa kaldırmaya çabalayan, aynı zamanda skora 7 gollük (3 gol, 4 asist) katkıyla takımın lideri. Bir antrenör santrforundan başka ne ister?

Beşiktaş’ın genel anlamda transferleri tuttu denebilir. Saiss sol stoperde çok iyi, Masuaku ligin en iyi sol bek performanslarından birine imza atıyor, Muleka son hafta düşüş gösterse de kaleye kolay gidip gol atabiliyor. Beşiktaş’ın kaliteli futbolculardan kurulu yeterli bir kadrosu var.

'Plana sadık kalır'

Ismael de Jesus da başlangıçta çok iyiler. Fakat Ismael bitirişleri yapamazken Jesus bunu çok iyi başarıyor.

Ismael, Ghezzal’ın sağlığına kavuşması halinde Fenerbahçe merkezinde ekstra koşu baskısı yaratmak için Muleka ile Weghorst’u yan yana oynatmayı isteyebilir.

Fransız hocanın ilk 7 haftalık planına sadık kalması, Dele Alli ile oynarsa 4-2-3-1’i zorlaması, aksi halde güvenilir 4-3-3’üne devam etmesi yüksek ihtimal.

'Favoriyi bulmak zor'

Bu derbide favoriyi söylemek kolay değil. Ama maçın senaryosuna dair öngörüde bulunmak daha olası. İlk yarıyı Beşiktaş’ın ikinci yarıyı Fenerbahçe’nin domine ettiği bir maç izleme ihtimalimiz yüksek.

Serkan AKCAN / Fanatik