Ferdi Kadıoğlu, Cenk Tosun, Enes Ünal’ın sakatlıkları sebebiyle santrfor ve sol bekte büyük bir krizin içinde bulduk kendimizi. Fakat bu küçük çaplı krizi çözmek için Kuntz’un santrfor ve sol bek pozisyonunda eli o kadar da zayıf değildi.

Şenol Güneş’in Masuaku’nun yokluğunda iki haftadır sol bekte şans verdiği tecrübeli Onur Bulut’u kullanmak bunlardan birincisiydi.

İkincisi ise Galatasaray’ın Ljubljana ile oynadığı rövanş hariç tüm maçlarında 11 başlayan Abdülkerim’in sol stoperde olduğu bir üçlü savunma sol bek krizini çözecek mantıklı seçeneklerden bir başkasıydı. Bu denklem için Abdülkerim’in haricinde Ozan Kabak’ın da olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ne var ki, Kuntz’un tercihi bu sezon Valencia’da sol stoper oynayan Cenk Özkaçar’ı sol bek oynatmak oldu. Maalesef bu tercih sol kanattan çıkışlarımızı zayıflattı, Cenk ağır kaldığı için gittiğinde dönüşlerde sol bek kademesinden pozisyonlar verdik. Cengiz Ünder’in sol forvetteki etkisizliği hücumda üretkenliğimizi engelleyen detaylardan bir başkasıydı. Zeki ile aralarında ciddi bir iletişim sorunu vardı ve sağ kenardan çıkışlarımız sorunlu ilerledi. İlk yarıda oyunun defoları gün gibi ortadayken Kuntz’un oyuna müdahalesi için Cenk’in ceza sahasında ıskaladığı toptan golü yememiz bile yeterli olmadı.

Kariyerli ve iyi

Kuntz, Cenk’i sahada tuttuğu her dakika en büyük kötülüğü bizzat oyuncuya yaptığının farkındadır umarım. Kuntz, ‘Vargas’ın kardeşi var mı?’ Diye soruyor ya bizzat Vargas’in kendisi gelse nafileydi. Bireysel olarak acayip kariyerli ve iyi futbolculardan kurulu bir kadromuz olsa da planımız Kuntz’un tercihleri yüzünden tam bir fiyaskoydu. Yıllarca Guidetti ile finallere kadar gelip kupayı alamıyorduk ama Santarelli ilk yılında iki büyük turnuvayı kazanmayı başardı. Demek ki, teknik direktör bir takımın kaderini belirlermiş. Kuntz böyle giderse hepimizden önce Almanya biletini alacak.

Serkan AKCAN / Fanatik