Ergin Aslan siyah beyazlıların ilk lig maçı olan Kayserispor mücadelesine dair yorumlarda bulundu. 

"Derbide Beşiktaş bir adım önde" "Derbide Beşiktaş bir adım önde"

Aslan'ın tespitlerinden öne çıkanlar şöyle oldu:

BU SENE O SÜREYİ ARTIRTMIŞ DURUMDALAR 

Beşiktaş'ın artılarından başlayalım. Fizik gücü çok dikkatimi çekti. 80'le 90 arasında o oyun isteği, takımın ayakta kalması, zorlaması bunlar önemli parametrelerdi. Bu durum, kamp döneminin bu konuda faydalı geçtiğini gösterir. Oyuncular zaten çok ciddi bir fiziki yükleme olduğundan, kampın zorlayıcı geçtiğinden bahsediyorlardı. Beşiktaş geçen sene bunu 50-55 dakika yapabiliyordu. O süreyi bu sene biraz daha yukarı çıkarmış durumdalar. Bu olumlu bir şey. 

BUNLAR HEDEF TAKIMLAR İÇİN PROBLEM 

Negatif olan şey ise bir oyun organizasyonunun olmayışı. 

Weghorst'la orta saha arasında kopukluk olması ve Weghorst'la takım arasında kopukluk olması. Yani 5-6 pasla kaleye gidememek. Bunların hepsi Beşiktaş gibi hedef takımlar, büyük takımlar için problem. 

Hoca hamleleri biraz geç yaptı ama geç ve doğru yaptı. Son hamleleri yaptı. Erken yapması lazımdı. Hani o, çift forvete dönme anlamında. Onun dışında dediğim gibi, fizik tarafını beğendim. Organizasyonu beğenmedim.

ÇOK ÖZEL BİR OYUNCU 

Weghorst büyük oyuncu. Bu oyuncudan verim alabilmen için bu oyuncuya yakın oynaman lazım. Yakın adam oynatman lazım. Bir ara gördüm, Sampdoria maçında da görmüştüm; takımla arasında 30 metre falan vardı. Bu şekilde olmaz şimdi.

Sırtı dönük top alan adam, bunu kenardan gelecek oyuncular için yapar. Dönüp gidip atanlar da var ama o çok tercih edilen bir şey değil. Uzatmalarda nasıl gol attı? Ghezzal'la bir yakınlaştı. Al ver yaptı, gol oldu.

Ben yayında olduğum için stadyumda değildim ama stadyumda olanlar da zaten çok özel bir oyuncu olduğunu anlatıyorlar. 

TAMAMLAYICI OYUNCU OLUR 

Kartal Kayra... Alt ligde kendisine bir tecrübe kattı ama kabul edelim ki buralar ağır yerler. Oynadığı mevki de çok ağır. 

Şimdi, modern futbol diye anlatılan bir şey var. Bu bahsedilen yer için o bölge çok sıkıntılı bir bölge. Yani çok uçup kaçman lazım. Fizik gücün olacak. Hem top çalacaksın hem pas atacaksın. Kartal bence tamamlayıcı oyuncu olur. 

ASIL PERFORMANSINI DAHA KRİTİK MAÇLARDA ÖLÇECEĞİZ

Saiss'le ilgili olarak... Bir stoperden beklentiniz nedir? Bunları ne kadar karşılıyor? Buna bakıyor olmak lazım... 

Ben fena bulmadım. Ama tabii maliyeti yüksek bir oyuncu. Kayserispor maçı önemli ama sezon içerisinde kritik, önemli maçlarda çok lazım olacağı maçlarda biraz daha performansını ölçeceğiz.