Önder Özen;

Fenerbahçe - Beşiktaş derbileri kendi içinde özel olduğu kadar oyuncular arasında da özel rekabetleri beraberinde getiriyor. Sağ beklerde, Beşiktaş takımında Onur Bulut, Kayserispor'daki performansıyla, ofansif katkısıyla ligin değerli sağ bekleri arasına girmişti, Milli Takımımızda da oynuyor.

Onun karşısında Fenerbahçe'de sakatlıklarla birlikte Ferdi'nin solda, Osayi Samuel'in sağda oynama olasılığı bulunuyor. İkisi  birbirinden çok farklı oyuncular. Her iki oyuncu da ofansif kimliği biraz daha baskın, öne doğru oynamayı seven, hücumda rol almayı seven oyuncular. Onur Bulut gerçekten benim beğendiğim özelliği, uzak ortaları muazzam attığını düşünüyorum, Kayseri'de özellikle bunu gösterdi. Dibe inmeden attığı ortalar Beşiktaş'ın çok işine yarayabilir, ters kanattan Cenk'in de santrfor koşusuyla oraya geldiğini biliyoruz.

Öbür tarafta Osayi tam tersi, uzak ortaları atmak yerine dibe kadar inmeyi tercih eden, driplingli oynamaya çalışan bir sağ bek. Bu bağlamda ikisini birbirinden ayırırım. Kıyaslama noktasında daha atletik, daha dinamik olan, daha çabuk, daha seri stili olan, daha kuvvetli olan Osayi Samuel ama teknik olarak da Onur Bulut'un üstünlükleri var. Onun ayak içi biraz daha temiz. Şutu olan, aynı zamanda final top atma becerisi olan, anahtar pasları olan bir sağ bek.

İki oyuncuyu defansif olarak mukayese edecek olursak Onur biraz geride kalıyor diyebilirim, defansif kimliği biraz daha düşüktür. Osayi temelde bir savunma oyuncusu olmamasına rağmen çabuk ve hızlı bir oyuncu olması sebebiyle, geçildiğinde bile devam eden ve rakibini yakalayan bir sağ bek olduğunu söyleyebilirim. Böyle bakacak olursak; iki oyuncu hücumda belirleyici olabilirler ama savunmada Osayi Samuel bir adım önde. Fiziksel özellikler bakımından Osayi Samuel, teknik özellikler bakımından Onur Bulut öne çıkar. İç sahada Osayi'nin Onur'a göre biraz daha topla buluşacağını, ama Onur'un da teknik kapasitesinin yabana atılmaması gerektiğini düşünüyorum.