Erman Özgür;
Kadrolara baktığımda Fenerbahçe’nin zaaflı savunmasıyla, Beşiktaş’ın formda forvet hattının çok belirleyici olacağını düşünüyorum. İç saha evet her zaman %51’dir. Kadrolar, kimin önde olduğu filan bu tür işler iç sahada çok belirleyici olmaz. Fenerbahçe’nin Ali Koç sonrasında çi sahada derbilerde bilindik bir iç saha performansı düşüşü var.

Fenerbahçe çok zor bir takımla oynayacak. Beşiktaş oyun kalitesi çok yüksek olmasa da dayanıklılığı ve rakip sahada oynadığında boş alan bulduğunda değerlendirebilecek oyuncularıyla önemli işler yapabilir. 

Oyun kalitesi düşük mü? Düşük ama Onur Bulut geldikten sonra Beşiktaş takımı bir çıkış yakaladı. 

Hadziahmetovic ile Atiba’yı karşılaştırdığımda, Atiba’nı noynadığı 6 numara 6 numara idi. Hadziahmetovic topu al gülüm, ver gülüm sağa sola veriyor. Gedson içinde aynı şey söz konusu. Gedson rakip takım ceza sahası içine girmeyecekse Beşiktaş’ta oynadığı bu oyun kendini yıldız oyuncu statüsüne sokmayacak. Gidip skor tabelasına dokunacaksın ama kilit pas, ama asist, ama gol ile…

Şut atmadan maç bitiriyor Gedson ve her maçın 95, 100 dakikası oyunda. Şut yok, asist yok, gol pası yok maçın adamı Gedson Fernandes. Ancak Türkiye’de olur. Enerjisini tabelaya yansıtmak zorunda. 


Nihat Kahveci;

Derbilerde iç saha takımı her zaman ağır basar, avantajlıdır, kendi seyircisi önünde oynar ama Fenerbahçe için en kritik nokta Valencia oynacayak mı? Oynamayacak mı? Toplamda 29 gol atmış bir oyuncudan bahsediyoruz. Ona eşlik edecek diyeceğin Batshuayi sakat, King sakat şu ana Serdar Dursun var forvet olarak. Valencia’nın oynayıp, oynamayacağı çok önemli.

Form durumlarına baktığımda, Beşiktaş daha iyi durumda. Aboubakar, Cenk, Redmond öyle ya da böyle sağlam bir orta saha üçlüsü Hadziahmetovic, Salih, Gedson ile sonra Aboubakar çok önemli yıldız. Bu stadda attığı gol var unutulmaz bence bu maça özel hazırlanıyordur. Çünkü farkında bu maçta atacağı golle bambaşka bir havaya bürünebilirsin. Beşiktaş maça daha rahat çıkacak Fenerbahçe’ye göre şu an bir şampiyonluk bekleyen camia taraftar grubuda yok. 

Bu rahatlık bazen olumlu yansır bazende tam tersi yansır. Hangi Beşiktaş’ı göreceğiz bende merak ediyorum ama ilk yarıdaki maçtan daha güzel bir maç net bir şekilde bekliyorum. İnşallah Valencia’da sağlıklı döner ben sahada hak edenlerin olmasını diliyorum. Güzel bir derbi olacak.