Bu izleyiciler arasında ben de varım. Hoşuma da gitmiyor değil. İsterdim ki, yorumculardan, ben de herkesin aklından bile geçiremeyeceği ama internette dolaşan bazı (futbol kurallarının..!) mevcut olup olmadığı sorularına cevap alabileyim..
Hakemlerimiz bu yeni değişimleri benimseme aşamasındalar ama, maçlar sonrası TV’lerde yer alan yorumcular arasında da, yeni kurallar tartışılırken, aralarında ki fikir ayrılıkları, izleyenlerinde kafalarını karıştırıyor.

Ben elimden geldiğince bazı kereler 3 saati aşkın çeşitli kanalların futbol yorum programlarını izliyorum. İçlerinde uzun yıllar hakemlik yapmış veya büyük kulüplerde futbol oynamış yorumcular var.. Bir türlü ortak bir fikre sahip olamıyorlar. Bazı kereler hep bir ağızdan üçü dördü lafa giriyor, ortalık savaş alanına dönüyor. Ama bu şamatalı programlar izlenme rekorları kırabiliyorlar.

Bu izleyiciler arasında ben de varım. Hoşuma da gitmiyor değil. İsterdim ki, yorumculardan, ben de herkesin aklından bile geçiremeyeceği ama internette dolaşan bazı (futbol kurallarının..!) mevcut olup olmadığı sorularına cevap alabileyim..

Bakın, futbolla ilgilenen birçok kişi, internet üzerinden futbol kuralları arasında çoğunluğun bilmediği komik sayılabilecek, veya bizlere ‘’hadi canım sen de..!’’ dedirtecek futbol kurallarını dile getiriyorlar.. Gerçi benim bu hususta yorum yapma lüksüm yok.. O zaman hep birlikte, gülerek de olsa neymiş bu kurallar diye hepsine göz atalım…

YOK ARTIK…

1-Kaleciler, mutlaka uzun kollu forma giymelidirler…!

2-Kaleciler, maç esnasında şayet üst formalarının kollarını dirseklerine kadar kıvırırlarsa sarı kart görürler::!

3-Teknik adamlar önceden bildirmeleri şartı ile, yedek oyuncu olarak oyuna girebiliyorlar..! Örnek olarak : ‘’Juvenntus’da oynayan Gianluca Vialli Teknik direktörlük yaptığı Chelsea’de kendisini yedek oyuncu olarak birkaç kez oyuna dahil etmişti..!)

4-Maç esnasında orta hakemin görmediği bir olaya şahit olan yan hakemler oyuncunun kırmızı kart görmesi gerektiğini hakeme bildirebilir.

GÖRMEYİ ÇOK AMA ÇOK ARZULARDIM…

3.cü maddedeki Teknik Adamlar kendilerini yedek oyuncu olarak maça dahil edebilirler ile ilgili olarak, bunun gerçek olduğunu varsaysak, düşünelim bir kere:

– Philip Cocu’nun forma giyerek sahaya çıkması..

– Fatih Terim’in top sürmesi..

Buna benzer daha nicelerini sahalarda görmek demek, stadyumların tam kapasite doluşmuş seyircilerinin yanında, stadyum dışında da muazzam bir kalabalığın oluşacağı ve TV’lerden de izlenme rekorları kıracağından kimsenin şüphesi olmasın..!

Bora Paran | Türk Spor Ajansı