Abdullah Avcı, Beşiktaş'tan ne kadar tazminat istiyor? Sözleşme feshinde önemli detaylar...

Beşiktaş Kulübü Genel Kurul Üyesi Av. Burak Alcan, Siyah Beyazlı ekip yönetimi tarafından görevine son verilen Abdullah Avcı'nın durumu ile ilgili açıklama yaptı. 

Futbol 13.10.2020, 23:03 13.10.2020, 23:05
5299
Abdullah Avcı, Beşiktaş'tan ne kadar tazminat istiyor? Sözleşme feshinde önemli detaylar...

'Abdullah Avcı her yıl için 12 Milyon TL istemti'

"Beşiktaş, 3 Temmuz 2019 tarihinde deneyimli teknik direktör Abdullah Avcı ile anlaşarak, takımın başına geçirmişti. Milli takım deneyimi de olan Avcı’dan beklenti büyüktü. Bu nedenle kendisinin sözleşmeye imza attığı ücret de büyük oldu. Taraflar arasındaki anlaşmaya göre; Avcı her yıl için 12 Milyon TL istemişti. Ayrıca şampiyonluk için 400.000 Avro prim de alacaktı. Nitekim Teknik Direktör Avcı, o dönemde; basına sızan haberlerde Beşiktaş’a büyük vaatlerde bulunmuştu. Bu vaatlere göre; 5 sezon içinde en az 2 şampiyonluk kazanılacak, Beşiktaş hiçbir sezon ilk ikiden aşağı düşmeyecek ve 5 yılın sonunda UEFA Avrupa Ligi'nde final ya da kupa kazanılacaktı. Ancak Avcı’nın ilk 6 aylık sözleşmesi içerisinde gösterdiği performans, vaat ettiği sözlerini gerçekleştiremeyeceğinin kanıtı oldu. 2019-20 sezonunun 1. devresinde aldığı sonuçlara bakıldığında Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın Beşiktaş'ın başında 26 maçta 11 galibiyet alırken, 12 kez mağlubiyet yaşadığı, bu maçlarda 38 gol atarken Beşiktaş’ın kalesinde 42 gol gördüğü, UEFA Avrupa Ligi'nde oynadığı 6 karşılaşmada 5 kez mağlup olurken, sadece 1 galibiyet alabildiği ve hatta Ziraat Türkiye Kupası'ndaki 3 maçta da 1 galibiyet, 2 mağlubiyet yaşadığı, sonunda Erzurumspor’a mağlup olduğu görülmüştü" 

'İmzaladığı sözleşmeye riayet ettiği söylenebilir mi?'

"Başarılı bir teknik direktörünün sözleşmesini hiçbir takım prensip olarak sona erdirmez. Teknik direktör bir futbol takımının kalbidir. Henüz 6 ay öncesinde takımı başarıdan başarıya koşturacağını vaat eden bir teknik direktörün, yukarıdaki tablo karşısında başarılı olduğu, imzaladığı sözleşmeye riayet ettiği söylenebilir mi?"

'36 milyon TL’nin geriye kalan kısmını talep etmektedir'

"Beşiktaş Yönetimi, alınan başarısız sonuçlar üzerine Avcı’nın sözleşmesini 29 Ocak 2020 tarihinde feshetmiştir. Bu fesih başlı başına haklı bir sebebin sonucudur şeklinde değerlendiriyoruz. Gelinen noktada Teknik Direktör Avcı ve avukatı bir basın açıklaması yaparak sözleşmeden kaynaklı alacaklarını (!) talep etmektedir. Basındaki haberlerden anlaşıldığı kadarıyla Beşiktaş ile bir uzlaşmaya da yanaşmamaktadır. Yine kulislerden alınan haberlere göre, Avcı 3 yıllık sözleşmesi olduğunu ve geriye kalan bütün ödemelerini talep etmektedir. Yani yıllık 12 milyon TL’den 3 yıllık toplam 36 milyon TL’nin geriye kalan kısmını talep etmektedir. Avcı’ya bugüne kadar ne kadar ödeme yapıldığını bilmiyoruz; ancak aşağıda Teknik Direktör Avcı’nın bu parayı talep edip edemeyeceğini hukuki açıdan irdelemek istiyoruz."

'Abdullah Avcı’nın talep edebileceği alacakları olsa dahi azami 2 yılla sınırlı olmalıdır'

"İş Kanununa göre, profesyonel sporcular hariç spor kulübünde çalışanlara İş Kanunu hükümleri uygulanır. Yani teknik direktör, antrenörler, antrenör yardımcıları gibi çalışanlar İş Kanununa tabi olarak çalışmaktadırlar. Avcı ile yapılan sözleşme belirli süreli iş sözleşmesidir ve niteliği itibariyle belirli süreli yapılması için kanunen objektif neden de bulunmaktadır. Anladığımız kadarıyla, basındaki haberlerin aksine taraflar arasındaki sözleşme 3 yıllık blok bir sözleşme olmayıp, tersine 2 yıllık bir sözleşmedir ve teknik direktörün başarısına göre 1 yıllık uzatma opsiyonu içermektedir. Dolayısıyla, Avcı’nın talep edebileceği alacakları olsa dahi azami 2 yılla sınırlı olmalıdır." 

"Sözleşme metnini görmemekle beraber, Avcı’nın alacak diye talep ettiği paranın sözleşmeye aykırılıktan doğan bir cezai şarttan mı, yoksa belirli süreli iş sözleşmesinin feshinden doğan bakiye ücret alacağından mı olduğu değerlendirmemizi etkilemektedir."

'Beşiktaş tarafınca yapılan haklı nedenle bir fesihtir'

"Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, taraflar arasındaki sözleşme 2 yıllık (1 süre uzatma opsiyonlu) belirli süreli sözleşmedir. Kanaatimizce Beşiktaş tarafından yapılan fesih, Avcı’nın kendisinden beklenen vaatleri gerçekleştirememesinin somut olarak anlaşılması ve objektif olarak alınan başarısız sonuçlar üzerine Beşiktaş tarafınca yapılan haklı nedenle bir fesihtir. Bu bağlamda, Beşiktaş’ın kanunen ödemesi gereken herhangi bir ücret veya tazminat da söz konusu olmamalıdır. Kaldı ki, belirli süreli sözleşmeden geriye kalan parayı Avcı talep dahi etse, kanuna göre talep edebileceği ücret Avcı’nın sözleşmenin sona ermesi yüzünden tasarruf ettiği miktar ile başka bir işten elde ettiği veya bilerek elde etmekten kaçındığı gelir indirildikten sonra geriye kalan para kadar olabilir (BK m. 438/2). Avcı gibi ünlü bir teknik adamın, Türkiye ve Avrupa Futbol Liglerinin devam ettiği bir dönemde teklif almadığı ve iş bulamadığı iddiası hayatın olağan akışına aykırı olur. Bu nedenle, bakiye ücret hesabında Avcı’nın şimdiye kadar çoktan bir iş bulabileceği değerlendirilerek hesaplama yapılması ve ayrıca başkaca işlerden ücret almışsa bunların da mahsubu gerekir."

'Avcı’nın talep edebileceği miktar asla 2 yıllık ücret tutarında olamamalıdır'

"Eğer taraflar arasındaki sözleşmenin içerisinde, tek taraflı fesih durumunda bir cezai şart (sözleşme cezası) belirlenmişse, bu durumda da en başta feshin haklı nedene dayanıp dayanmadığına bakılacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, kanaatimiz odur ki, işin niteliği ve verdiği vaatleri yerine getirememesi gereği olarak Teknik Direktör Avcı’nın sözleşmesi Beşiktaş tarafından haklı nedenle feshedilmiştir. Aksine bir düşünce hasıl olsa bile, bu durumda dahi Avcı’nın talep edebileceği miktar asla 2 yıllık ücret tutarında olamamalıdır. Çünkü Kanuna göre; taraflar ceza koşulunun miktarını belirlemekte serbest olsa da, yargıç aşırı gördüğü ceza koşulunu kendiliğinden indirebilir (BK m. 182/3). Yargıtay’a göre, “ceza koşulunun fahiş olup olmadığı, tarafların iktisadi durumu, özel olarak borçlunun ödeme kabiliyeti ile beraber, borçlunun borcunu yerine getirmemiş olması nedeniyle sağladığı menfaat, kusur derecesi ve borca aykırı davranışın ağırlığı ölçü alınarak tayin edilmeli ve hüküm altına alınan ceza miktarı, hak, adalet ve nesafet kurallarına uygun olarak tespit edilmelidir” (Yargıtay 13.HD, E. 2045/504, K. 2016/5643, T. 23.02.2016)."

"Beşiktaş ile Avcı arasındaki sözleşmede 2+1 yıllık cezai şartın olduğunu kabul mümkün olmayıp, zaten yargıç tarafından kayda değer şekilde indirilebilecek bir tutar sözkonusudur. Beşiktaş’ın fesihte haklılığı ve Avcı’nın sözleşmeyi imzalarken verdiği sözleri kendisinden beklenen başarı düzeyini tutturamaması birlikte değerlendirildiğinde, yukarıda yaptığımız açıklamalar da netlik kazanacaktır."

'En mantıklı yol Beşiktaş ile uzlaşma'

"Elbette ki Beşiktaş gibi güzide bir takım ile Avcı gibi deneyimli bir teknik adamın ihtilaflarını anlaşarak çözmesi en şık ve ideal yöntemdir. Kanaatimizce, yukarıdaki tabloya bakıldığında ve içinden geçtiğimiz pandemi süreci birlikte değerlendirildiğinde Sayın Avcı için en mantıklı yol Beşiktaş ile bir uzlaşmaya varması olmalıdır." 

Kaynak: Fanatik

Yorumlar (50)
Rumuz:
Mobil-11470 2 yıl önce
Avcıyı fikret orman getirdi o temizlesin bu pisliği baştan yanlış yaptılar rızayı sergen ve hata samet aybabayı alabilirlerdi gitiler bu avcıyı getirdiler başımıza bela etiler .şimdi ayıtla pirinçin taşını
Mobil-74549 2 yıl önce
Rahmetli baskanimız seba olsaydı avcıyı kovmaz en az 2 sezon sabreder bu kadar tazminatida odemezdi.Hıcmi sebadan ders almadiniz,taraftar olarak bizde sucluyuz ,sabirsiziz.sergenin bile arkasinda durmuyacaksak kimin arkasinda durucaz.avciyada sergenede haksizlik yapildi yapiliyor.ne olurdu avciya 1 sezon dayansaydik yada 2 sezon sergen kaciyormuydu
Misafir-7793962 2 yıl önce
verin altyapıya çalışsın.ne kadar cahilsiniz yav.adam kontrat yaparken her türlü ihtimali kontrata yazdırıyor.muhtemelen teknik direktörlük dışında herhangi bir işte çalıştırılamaz diye bir madde kontatta yazıyordur.
Mobil-88931 2 yıl önce
Verin alt yapıyı çalıştırsın, bedava emeksiz para vermeyin. Adam hem bjk dan hem TV den para kazanıyor. Alt yapıda iş yapar.
Mobil-62452 2 yıl önce
parasını veriyorlar bırakın paf takımı calistirsin. o zaman kendi istifa eder
Misafir-5508479 2 yıl önce
Apoş emek hırsızıdır, emekliliğe gelmiş, başakşehirin elindeki kadroyla td siz şampiyon olabilecekken bunun varlığından dolayı olamamıştır. Belki de fatih abisi bi güzellik yapmıştır.
Misafir-3661832 2 yıl önce
Ne olursa olsun. Sözlesme sözlesmedir. Kimse hakkindan feragat etmez, kimse. Atip tutanlarda. Sergen cok mu basarili simdi? Diyorlar ki Yönetim. Avcida aynisi degil miydi? Istemedigi oyuncular alinmadi mi? En azindan Welington ve Nsakala gibi cöpleri aldirmadi takima. Mensah kim Allah askina. Kücük takimlarin büyük oyuncularinla doldurdunuz takimi. Yaziklar olsun hepinize. Maden yönetemeyecektiniz neden geldniz. Madem para yoktu neden geldniz? Durumu bilmiyormuydunuz siz.
Mobil-60253 2 yıl önce
Gelen giden tazminat alıyor del bosque ferrari
DİĞER YORUMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31