Adnan Dalgakıran: “Beşiktaş'ın çok ciddi değişime ihtiyacı var!“

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Adnan Dalgakıran, siyah-beyazlı kulübün problemlerini çözmek için planlarının olduğunu ancak camianın sabretmesi gerektiğini söyledi. 

Futbol 13.07.2020, 21:11 13.07.2020, 21:11
4147
Adnan Dalgakıran: “Beşiktaş'ın çok ciddi değişime ihtiyacı var!“

Siyah-beyazlı kulübün Youtube kanalına açıklamalarda bulunan Dalgakıran, "Beşiktaş'ın her alanda çok ciddi değişime ihtiyacı var. Önümüzde sabretmemiz, doğru planlama ve doğru organizasyonları yapmamız gereken zorlu ve uzun süreçler var. Sergen hocamızla, teknik ekiple, yönetimle hep beraber geleceğin Beşiktaş'ını oluşturmaya çalışırken bir yandan da karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmeyi arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Problemleri çözmenin zaman alacağını vurgulayan Dalgakıran, "O kadar çok sorunu var ki kulübün, o kadar yönetilmemiş ki bütün bu sorunların üstesinden gelmek zaman alacak. Hepimizin sabır ve cesaret göstermesi gereken bir dönemi yaşayacağız." şeklinde görüş belirtti. 

"Bırakmam Seni" kampanyası

Bırakmam Seni kampanyası ile ilgili de konuşan Adnan Dalgakıran şunları kaydetti: 

"Beklentiler farklı farklı. Kampanyanın başındaki isim olarak benim beklentilerim daha realist. Başkanımız inanılmaz bir gayret gösteriyor. Şaşkınlıkla izliyorum onun performansını. Tüm detaylarla yakından ilgileniyor. Başkanın beklentisi daha yüksek. O hesabı şöyle yapıyor, 'bizim 20 milyon taraftarımız varsa 20 milyon taraftarımız da SMS gönderecektir' diye düşünüyor doğal olarak. Gerçekte o biraz farklı işliyor. Şu anda 250 bin üzerinde SMS var. Mükerrerleri çıkarırsanız 200 bin kişi SMS göndermiş. Sosyal medyaya baktığımız zaman Facebook'ta 5 milyonun üzerinde izleyicimiz var. Bizim kampanyamız sadece SMS'ten ibaret değil. Şu anda ikinci kısma geçtik, iş adamlarıyla ilgili kısımdayız. Onlarla toplantılar yapıyoruz, Beşiktaş'a destek vermeleri için destek istiyoruz. Bunun üçüncü ve dördüncü kısımları da gelecek. Taraftarlarımızla bunu paylaşacağız." 

Yeni Beşiktaş'ı oluşturmanın zaman alacağını anlatan Dalgakıran, "Beşiktaş'ın gelir stratejilerinde değişikliklere gideceğiz. Artık taraftarı da sistemin içine alan, dijital altyapıya sahip bir Beşiktaş oluşturma peşindeyiz. Beşiktaş'a yeni gelir kaynağı oluşturacağımızdan, gelir-gider dengelerini kuracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Elimize aldığımız şey, elimizin kolumuzun bağlı olduğu bir şey. Bu bağları çözmek zaman alıyor. Kendi yönetim biçimimizi uygulamak zaman alacak. Camianın bu sabrı göstereceğine inanıyoruz. Taraftardan hep yıllarca bu destekler istenmiş fakat Beşiktaş daha da kötü hale gelmiş. Kafalarındaki soru işaretlerini çözmemiz hızlıca mümkün olmuyor. Zaman içinde yönetime daha çok güvenecekler." değerlendirmesinde bulundu. 

"Ümitsiz olsak burada olmayız, çok ümitliyiz" 

Avrupa'da yetişen Türk futbolcuların, Türkiye'de yetişenlerden daha nitelikli olduğunu ve bunun da en önemli sebebinin sistem olduğunu dile getiren Adnan Dalgakıran şöyle konuştu:

 "Altyapının sabit bir gelir kaynağına ulaşması ve o gelirin direkt hiçbir noktaya ulaşmadan altyapıya gitmesi ile ilgili çabalarımız var. Bu da çok önemli ve stratejik. Biz geldiğimizde tuvaletlerine bile girilemeyen bir tesisti. Korkunç bir kulüp devralındı. Çok ümitliyim. Altyapıya bir akar sağladığımız zaman Beşiktaş'ın darphanesi haline dönüştürebiliriz. Avrupa'da yetişen Türk futbolcularına Avrupa takımlarından çok ciddi bir ilgi var. Çok sayıda futbolcumuz var. Avrupa'da 3-4 milyon gurbetçimiz var ve oradan çıkan futbolcu sayısı 85 milyonluk Türkiye'den çıkan futbolcu sayısının belki 20 katı nitelikte. Yeteneklerimizde sorunumuz yok. Sorunumuz sistemsizlikte. Herkes anında başarı bekliyor. Yöneticiler de bunun hazzına kapılıp popülist hareket edip kaynakları çarçur ediyorlar. Sevimli olmak adına böyle şeyler yapmayacağız. Şu anda eksi 350 gelir-gider farkı var. Böyle, bir kulübün yaşaması mümkün değil. Bu gelir-gider dengesini başabaş getireceğiz. Yeni gelir kaynakları oluşturacağız. Sosyal medyayı gelir getirici hale getireceğiz. Biz ümitsiz olsak burada olmayız, çok ümitliyiz. Geçmişin alışkanlıklarından sıyrılacağız, sistem ve organizasyon üzerine odaklanacağız. Artık yöneticilerin önde olduğu sistemi yok etmek istiyoruz." 

Hayalindeki Beşiktaş'ı da açıklayan Dalgakıran, "5 yıl sonra Beşiktaş'ı Türkiye'de ve Avrupa'da her zaman yüksekte olan, sürdürülebilir başarısı olan, bir sene iyi bir sene kötü olmayan, gelir-gider dengesini kurmuş, bütün sporcularının ve çalışanlarının maaşını zamanında ödeyen organize ve kurumsal olmuş hayal ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Sürdürülebilir başarı peşinde koşmak istiyoruz"

Beşiktaş'ın futbolcu yetiştirip satarak gelir elde etmesi gereken bir kulüp olduğunu söyleyen Adnan Dalgakıran "Beşiktaş geçmişte kendi yetiştirdiği futbolcularla çok ciddi başarılar elde etmişti. Başarı sadece genç futbolcularla elde edilen bir kavram değil. Bunları bir sistem içinde yapmak önemli. Bunlar bir süreçten geçiyor. Yetenekleri ölçülüyor, gelecekte performans nasıl olacağı, yetişebilir mi gibi konular analiz ediliyor. Satabileceğiniz hiçbir futbolcu yok, yaş ortalamanız 34. Sadece şampiyonluk peşinde o yıl için gelecek yılları feda eden bir yaklaşımda bulunmak ne başkanımızın ne yönetimimizin anlayışı. Biz sürdürülebilir bir başarı peşinde koşmak istiyoruz." diye konuştu. 

Takım içinde tecrübeli isimlerin yanı sıra genç yeteneklerin olması gerektiğini vurgulayan Dalgakıran, "Genç yetenek ve altyapı deyince sadece kendi altyapımızı kast etmiyoruz. Bütün dünyadaki genç ve yetenekli oyuncular ilgi alanımıza giriyor. Yeni gelir kaynakları oluşturma ve büyüme adına futbolcu da satarak buradan gelir elde edilmesi gerekiyor. Öyle bir borç batağına saplanılmış ki sürdürülebilir bir borç oluşturmak için bu politikaları da oluşturmamız gerekiyor. Bunun için de doğru adamı uygun fiyatla bulup parlatıp satabilmemiz gerekiyor. Biz popülist yaklaşımların içinde olmayacağımızı çok net söylüyoruz. Elimizi kolumuzu bağlayan şeylerden sıyrıldıkça bu yönetim kendi tarzını daha fazla belli edecek. O zaman taraftarımız daha mutlu olacak." ifadelerini kullandı. 

Planlarının Türk futbolu için de yol gösterici olacağını söyleyen Adnan Dalgakıran, "Ligde 10 milyon avroya kurulmuş bir takım 100 milyon avroya kurulmuş bir takımı rahatlıkla yenebiliyor. Burada bir problem var, sorun nedir? Sadece Beşiktaş'ta oluşmamış diğer kulüplerimizde de oluşmuş bu sorun. Bizim yapacağımız hamlelerin Türk futbolu için de bir devrim, yol gösterici nitelikte olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sorumluluğu taşıyoruz üstümüzde. Umarım başarılı oluruz." şeklinde konuştu.


Yorumlar (23)
Rumuz:
Misafir-6121854 7 ay önce
Bu adam değişime kendinden başlasın! Kendine faydası olmayan adamlar bizim kulupte yönetici ve boylarından büyük lafflar ediyorlar....amaçları suyu hep bulanık tutmak yazık ne günlere kaldık
Mobil-92645 7 ay önce
Tam bagis yapayim diyorum necibi gorunce vazcayiyorum. Degisime kendinizden baslayin bence inandirici degilsiniz
Mobil-95112 7 ay önce
Taraftar ne icin yardımda/bağısta bulunacak? Başkan 100 verdim, 20-30'unu geri aldik diyor. Başkan kalan alacaginin 20-30'unu daha geri alsin diye mi taraftar para verecek? Para veren her yonetici, verdigi parayi son kurusuna kadar geri alirken, taraftardan geri alamayacagi parayi vermesini istemeyeceksiniz. Sikayet etmeyecek, yoneteceksiniz. Yonetemiyorsaniz.....
Mobil-98668 7 ay önce
Kandirmadiklari için yonetime atip tutuyorsunuz. 15 günde bin kişi sms atıyor ve siz hala taraftarliktan dem vuruyorsunuz. Iyi ki yönetim sizleri duymuyor. Sizi gidi sizi bozguncular.
Mobil-70432 7 ay önce
Siyasetçiler gibi bunlarda eski yönetimden hesap sormadıkça kulüplerin ne borcu birer ne derdi. Yönetmeyi bilmiyorsan başa geçmiyecen geçtiyse mızmız etmiyecen
Misafir-2562743 7 ay önce
geleli bir yıl oldu sorun olduğunu biliyoruz ama 1 yılda uzun bir süre en azından bazı adımları atmanızı beklerdik, şaun kampanyanın başındasınız ama kampanya başarısız ilerliyor, bununla ilgili bri adım bile atmıyorsunuz, tv programı yapın acun ve yılmaz erdoğan destek olacağınız sölediler, demirörende olur daha destek olacak olanlar çıkar, bırakmam seni tişörtlerini çıkarın. bunların dışında bjk tekstil kurulup adidas belasından kurtulunabilinir, ürün yelpazesi genişletirek taraftarlardan bütün tekstil ürünlerini kartalyuvasıdan almaları istenebilir. şaunda kartal yuvasındaki ürün yelpazesi çok dar ve her kesime hitap etmiyor. elinizin bağlı olduğunu herkes biliyor forman batırıp gitti bunu görüyoruz ama elinizi bağını anacak para getirecek projeler ile çözebilirsiniz, başkan kadar sizinde çalışmanızı bekliyoruz, güçlü 2.başkanda gerekli, umarım beşiktaş için daha fazla vakit harcarsınız
Mobil-73224 7 ay önce
Borç bitse güzel günler gelmesi için iii kadro sağlam kadro ve şampiyonluklar gelmesi lazım , bütün takım kiralık olmayacak patlattığını satacaksın , 4 sene üst üstte şampiyon ol borç kalmaz, şampiyon olamazsan her şey biter
Mobil-87310 7 ay önce
3 yildir Besiktas taraftari zaten sabrettigi gibi destekliyorda..peki , sizin borc odeme planinda ve takim kurmada basitlige gitmeniz dogrumu..bu kadar borc icin iyi takim kurulmaliki sampiyonlar ligi gelirleriyle degerimiz yukselsin..sponsorlar gelsin!! ucuza takim yapmak bixi hedefsiz yapar..
DİĞER YORUMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Anketi Tümü
Beşiktaş kimi transfer etmeli!
Beşiktaş kimi transfer etmeli!