"Albayrak'ın yönetimden ayrılması Beşiktaş için hayırlı oldu!"

Beşiktaş'ın eski futbolcusu olan ve bir dönem Futbol Akademi Sportif Direktörlüğü görevi yapan Gökhan Keskin, DUHULİYE.COM'a özel röportaj verdi.

Futbol 15.05.2019, 09:00 15.05.2019, 09:00
20411

Beşiktaş'ta iki dönem görev alan ve futbolculuk kariyerini de siyah-beyazlı takımda geçiren Gökhan Keskin, DUHULİYE.COM'a özel açıklamalarda bulundu.

Eski Beşiktaşlı yönetici Metin Albayrak hakkında konuşan Keskin, şu ifadeleri kullandı.

-MAALESEF BU ARKADAŞIN AÇIKLAMALARINI ÜZÜNTÜ İLE DİNLEDİM-

"Malesef bu arkadaşın açıklamalarını büyük bir üzüntü ve hayretle dinledim. Bunlara kamuoyunda cevap verip, ikili polemiğe girme taraftarı değilim ama bazı şeylerin de kendi anlattıkları gibi olmadığını kamuoyunun doğru bilmesi lazım. İlk önce şundan başlamak istiyorum; arkadaş diyor ki, ‘Biz Kolombiya'ya beraber gittik, belgelerle konuşacak, öyle göbekten atmayacak.’ Ben o günü çok iyi hatırlıyorum. Fikret Demirer, Murat Kuş'la beraber Kolombiya'ya gittiler, 2 oyuncuyu izlediler. Bir kere ben yoktum. Ben daha önce oradaydım.  Ben o sırada Rio'da Botafogo - Fluminense maçını izliyordum. Fluminense'nin 77 numarası da Richarlison'du. Beğendiğimiz bir oyuncuydu, ben onu U20 Dünya Kupası'nda da izlemiştim. Fiyatını sorduğumuzda 10 milyon Euro civarındaydı. Bizim veremeyeceğimiz bir ücreti vardı. Şu anda Brezilya Milli Takımı’nda oynayan bir oyuncu. Biz buna 10 milyon Euro versek o gün alma şansına sahiptik. Ama kolay değil tabii ki. Adam o sene 12 milyon Euro’ya Watford'a gitti."

-BİZE ‘KEITA BALDE DİYE BİR OYUNCU VAR, İZLEYELİM’ DEDİ-

"Borja oynamadı diyor, o sırada Borja zaten Palmeiras'a transfer olmuştu, oynamaması normal. Keita Balde olayı var. Bize, Keita Balde diye bir oyuncu var izleyelim dedi. Balde'yi ben zaten biliyorum. Ben sadece ‘Geriye yönelik 3 senesini araştıralım’ dedim. Onu araştırmak bir şey değil, ne kadar bilgisiz olduğunu buradan görüyoruz. Biz Whyscout sistemi ile çalışıyoruz. O sistemde 3 sene değil, oyuncunun bütün futbol hayatını görebiliyoruz. Her şeyin bilgisi var. Söylediği olay 1 dakika süren bir olay. ‘Üç senesine geri dönün, onlara bakın diyor’ bize. Zaten 30 milyonluk oyuncuydu."

-YÖNETİCİ DEĞİL, TEKNİK PATRON OLARAK ÇALIŞMAK İSTEDİ-

"Metin Albayrak, ‘4 tane yerde başarılıydım’ dedi. Ben onunla bir yerde çalıştım ve sorun yaşadık. Kendisi yönetici gibi değil, teknik patron olarak çalışmak istedi. İlk geldiğinde zaman konuştuğumuzda ben her zaman söylüyorum. Bu işin olmazsa olmazı tesistir. Ben 10 sene önce altyapının başındayken bir tane sahamız vardı. O dönem mimara proje çizdirmiştik. O dönemin U21 hocası Sergen Yalçın'la beraber Mahmut Özgener'i ziyaret etti, projeyi sunup yardım ve katkılarını istemiştik. Bizimle ilgilenmişti. Ben o projeler hazırken Beşiktaş'tan ayrıldım, 9 sene sonra geri döndüm. Altyapı ve scoutun başında arkadaşın bize getirdiği proje aynı proje, sadece sahaları yeşile boyamıştı. ‘İnşallah olur’ falan diye konuştuk. Bir türlü o projeyi hayata geçiremedik. Yine Beşiktaş, altyapıda aynı şartlar altında çalışmaya devam ediyor."

-2 MİLYON TL'YE MAL OLAN YERİN TADİLATINA 900 BİN TL HARCATTI-

"3.5 sene önce gelen arkadaş da diyor ki ‘Ben bu işin, sahaların takipçisi olacağım.’ 3.5 sene olmadın, şimdi olacaksın. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Bu arkadaşımız geldikten sonra bir tane sahamız vardı. O bir tane sahamızda rahmetli Yemen Ekşioğlu’nun hakkını unutmamak lazım. 2 milyon TL ile biz Fulya'daki tesislerimizi yeniledik. Halı sahası, dış cephesi değişti. Yemen Ekşioğlu'nun katkıları çok fazlaydı. Bu arkadaş gelince oranın bir tadilata ihtiyacı vardı, bir tadilat yaptırdık. Tadilatı yapacak arkadaş müsait değildi, o da kendi getirdiği arkadaşa yaptırdı. 2 milyon TL'ye mal olan yerin tadilatına 900 bin TL tadilat parası ödedik. Ben o tadilatı 200 bin TL'ye yaptırırdım. Beşiktaş'ın bir kuruşunu bile düşündüğü buradan belli."

-1.5 MİLYON TL BEŞİKTAŞ'IN KASASINDAN ÇIKTI, SONRA KENDİSİ KÜSTÜ-

"Büyük takımların olmazsa olmazı gereken pilot takımdır. Pilot takım için Körfez Belediye ile anlaştık. Hatta gittik, kulübün sahibi arkadaşlarla oturduk. Metin Albayrak görüşmelerin içerisindeydi. 7.5 - 8 milyon TL arası bir para karşılığında anlaştık. Bunun içerisinde çok güzel bir tesis, idman sahası, maç yaptıkları stat. Baktığın zaman ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok güzel bir anlaşmaydı. Sonra ne olduysa arkadaş birilerine küstü. Neye küstüğünü anlayamazsınız, bakışlarından anlamanız gerekiyor, onun küsmeleri klasiktir. Yönetime küstü, başkana küstü, birisine küstü. Bu olayla ilgilenmedi. Anlaşıldıktan sonra 1.5 milyon TL Beşiktaş'ın kasasından çıktı tabii ki. Metin Albayrak bunu yönetime ballandıra ballandıra anlattı, sonra birden işle ilgilenmedi."

-1.5 MİLYON TL'NİN 800 BİN TL'Sİ İLE TRANSFER YAPILDI-

"Bu işin başlangıcında da bitişinde de Metin Albayrak var. Şimdi bu paranın neye anlaşıldığını neye verildiğini biliyorum. Bir anda neler oldu da bu olaydan vazgeçildi, verilen para alındı mı, ne oldu? Bilmiyorum. Zannedersem bir transfer olmuş olabilir. Ne kadar bedelini bilemem de sonuçta bu para verildi. Bizler burada profesyonel çalışanız. Bu işin yönetimsel tarafı farklı, takımı alma işi yönetimsel bir iş. Bana sordular, ben çok güzel karşıladım. U21 Ligi kalkıyor, o lig kalkınca çok ihtiyaç olacaktı. Ama bu iş başlamadan bitti. Takıma verilen para belli, ondan sonra sözleşmenin feshedilişi... 700-800 bin liralık bir paraya bir tane oyuncunun transfer edildiğini duydum. Geri kalanını bilmiyorum."

-KEŞKE BİR ORTAM OLSA DA KARŞILIKLI YÜZ YÜZE KONUŞABİLSEK-

"Şu anda geri dönmeyle alakalı bir şey yok. Bizim için asıl olan Beşiktaş, biz Beşiktaş ile gözlerimizi açtık. Beşiktaş'ı daha iyi yerlerde görmek hepimizin ortak amacı. Bir seçim geçti, güzel bir seçim oldu. Rakip beklenenin üstünde oy aldı. Seçim bitti, şimdi kenetlenip her şeyi Beşiktaş'ın menfaatine çevirmemiz lazım. Ben kongreye gittiğimde bu camianın ne kadar büyük olduğunu gördüm. Her şeye umutla bakan insanlar, zaten bu camianın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Biz bu kenetlenmeyi yapamadık. Arkadaşın yaptığı da var, yönetimden ayrılıyor, konuşuyor. ‘Belgelerle konuşacaksın’ diyor, hiç olmayan şeyleri o belgelerin içerisine sokabiliyor. Kendini aklamaya çalışıyor. Keşke bir ortam olsa da karşılıklı yüz yüze konuşabilsek. Benden memnun olmayabilirsin kabul ediyorum. Başka bir arkadaş getirdi. Serkan Reçber, 1 ay sonra kaçtı gitti. Ama sorduğun zaman ‘Çok iyi ilişkilerimiz vardı’ diyor. Giden arkadaş ayrıldı, tekrar göreve başladı. Benim gördüklerimi görmüş olabilir."

-325 BİN EURO İÇİN 'ÇEKİRDEK PARASI' DEDİ-

"Egonu tatmin etmek için geliyorsun ‘Şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın.’ Ben kendim dedim, ‘Gitmeyelim, bekleyelim.’ ‘Gidip seyredeceksiniz’ diye kendisi diretiyordu. Hiç unutmuyorum, Brezilya'da bir oyuncu için konuşuyorduk. Araştırmadan alındı, hatta biz karşıydık, 325 bin Euro gibi bir paraydı. Bana diyor ki ‘325 bin Euro bizim için çekirdek parası.’ Oyuncu iyi oyuncuydu ama sakattı. İkinci sene 12 tane maç oynadı, 12 tane maç oynadığı zaman bunu yeniden görmeden karar veremezsin. Menajeri diyor ki ‘Seyretmeye lüzum yok.’ Ama oyuncunun sakatlığı var. Yok falan, olur mu falan derken adamı 325 bin Euro’ya aldırdı."

-AMERİKA PLANI YAPIYORDU-

"Larin transferinde bu kadar para çıkacağını kimse beklemiyordu. ‘Larin'i Atiba tavsiye etti’ dediler. Metin Albayrak, başkanı alıp Orlando'ya gitmeyi planlıyordu. Amerika'ya gidip izlemek istiyordu. Amerika planı yapıyordu. ‘Larin'i izleyelim’ dediğini biliyorum. Alınma zamanında bonservisi yoktu ama sonradan para MLS'ten çıktı."

-ONUN SÖYLEDİĞİ DİĞER ARKADAŞ DA BENİMLEYDİ-

"Benimlle ilgili iki tane şey söyledi, birincisi Kolombiya olayını belgelerle konuşurken, elindeki belgeyi okuyamıyorsa yorumlayamıyorsa, oturup düşünmesi lazım. İşkembeden atmaması lazım. Kendisi bana diyor ama kendisi işkembeden atıyor. O seyahati ben çok iyi biliyorum, o yüzden söylüyorum. Onun söylediği diğer arkadaş da Brezilya'da benim yanımdaydı. Keita Balde örneğini verdiğinde ‘Geçmişteki 3 senesine bakalım’ dediği zaman kendi cahilliğidir. Bugün sokaktaki çocuğa sorsanız, ‘Bir futbolcu var, futbol hayatına bakın’ dersen, size cevap vereceği süre 3 dakikayı geçmez. Transfermarkt'tan bulacak falan. Geçmiş 3 senesine neye bakacaksın? Arkadaşlarına mı, karısına mı neye bakacaksın? ‘Adam geliyor, alabilir miyiz?’ dediğim zaman ‘Bunu verebiliriz, bana menajeri yolladı’ diyor. E verebiliriz de sen adamı bilmiyorsun."

-TÜZÜK HAZIRLAYACAĞIM’ DEDİ, 1 SENE FUTBOL OKULLARINDAN PARA ALMADI-

"Benim maaşımı Metin Albayrak değil, Beşiktaş Kulübü veriyor. Bugün başa geldikten sonra futbol okulları da bu arkadaşa bağlıydı. Futbol okullarının senelik kirası 10 bin liradır. Geldi, tüzük hazırlamaya karar verdi, 1 sene sürdü. Sözleşmesi biten okullar imzalamak için geldi. ‘Tüzük, hazırlanacak bekleyin’ dedi. 1 sene o okullar kira vermeden çalıştı. 60-70 tane okuldan bahsediyoruz, düşünün artık. ‘Şartname hazırlıyorum’ diyor, hazırlaması 1 sene sürdü. Bu sene para ödenmeden geçti. Kendisine sorsanız ‘Ben harika çalıştım’ diyecek. Beşiktaş'ın bir kuruşunu düşünen yönetici, Beşiktaş'ı en az 3 milyon TL zarara uğrattı. Şimdi tek tek çıkarır, ‘şunu yaptık, bunu yaptık’ der. Önüne bir şeyler getirir. Herkes bir şey getirir ama ne kadar inandırıcı."

-BEŞİKTAŞ İÇİN EN HAYIRLISI ONUN YÖNETİMDEN AYRILMASI OLDU-

"Kocaeli Birlik'le ilgili her şey Mali Genel Kurul'da zaten onaylandı. Sen 1.5 Milyon TL verdirdiğin bir yere sahip çıkmıyorsun, iki tarafı da ikna ediyorsun, anlaşmalar tamam, sonra küsüyorsunuz, ortada yoksunuz. Kulübün parası bu. Bir kuruşunu düşünüyorum dediğin kulübün parası. Buradaki olayı kulübe değil, bir yöneticiyi söylüyorum. Sadece körü körüne gidiyor, 'Beşiktaş'ın bir kuruşunu düşünüyorum' diyen bir insan bu hataları yapmaz eğer hataysa. Hata bilmeden yapılır, bu bilerek yapıyorsa daha da kötü bir durum. Bir takım küme düşüyorsa herkes suçludur. ‘Tesis yapacağım’ dedin, ‘Eyvallah. Tarihe geçersin’ dedim. Bizi Salzburg'un, Bayern Münih'in akademisini gezdiriyorsun, ağzımıza bal çalıyorsun, sonra hiçbir şey yok. Sonra yöneticiliğin bitiyor, ‘Takipçisi olacağım’ diyorsun. Beşiktaş için en hayırlısı onun yönetimden ayrılmış olması oldu."

Haber Kaynağı: DUHULİYE ÖZEL HABER

Yorumlar (0)
Rumuz:
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Anketi Tümü
Sizce Beşiktaş bir sportif direktör ile anlaşmalı mı?