Çebi'den Şenol Güneş, Talisca, Sörloth ve Rıdvan açıklaması!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, sezon başında yapılan önemli transferlere rağmen alınan sonuçların, gelecek sezon için transfer politikasında değişikliğe gitmelerine neden olacağını söyledi.

Futbol 12.05.2022, 13:17
6858
Çebi'den Şenol Güneş, Talisca, Sörloth ve Rıdvan açıklaması!

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çebi, "Bir evvelki şampiyon olduğumuz sene 'Beşiktaş başarısız olur' diye ümitsiz bir spor kamuoyu vardı. Bu sezon başlarken de tam tersiydi, 'Açık ara fark yapar' deniyordu. Pjaniclere, Batshuayilere, Ghezzallara, Rosierlere baktığınız zaman açık ara fark yapması gereken takım maalesef başarısız oldu. Önümüzdeki sene böyle bir kadronun yapılanmasına gerek olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Gelecek sezon için daha farklı bir yol izleyeceklerini vurgulayan Çebi, "Beşiktaş'la ilgili birçok idari ve mali sorunları rayına oturttuk, yönetilebilir hale getirdik. Çözmedik ama yönetilebilir, kontrol edilebilir bir hale getirdik. Bu saatten sonra bizim yapacağımız iş Beşiktaş'ın gelir ve giderlerinin daha çok dengelenmeye başladığı, tasarrufların arttırıldığı, altyapıdan gençlerle yola devam etti, oradan arayıp bularak emek verdiği genç çocukları oynatmak. Bunların satışından sağlanabilecek gelirlerle Beşiktaş'ın borcunu daha aşağı çekmek gibi prensiplerimiz var." diye konuştu.

"BİR SEZONDA BU KADAR TOP MU DİREKTEN DÖNER"

Bu sezon şanssızlığı yenemediklerini söyleyen Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir evvelki sezonla bu sezonu mukayese ettiğimiz zaman tabii ki başarısız bir süreç gibi gözüküyor ancak biz yapabileceğimiz her şeyi yapmaya çalıştık. Bazı şeylerin olmadığını görüyoruz, kabullenmemiz de gerekiyor. O dönemki hocamızın istediği transferler yapıldı. İki kupanın sahibi olmuş, şampiyonluğu getirmiş hocanın istedikleri yapıldı fakat bir talihsizlik oldu. Pandeminin getirdiği yorgunluk ve arkasından üst üste sakatlıklar geldi ve çok büyük zarar verdi. Bunlar talihsizlikti. Şampiyonlar Ligi'nde alınan kötü sonuçlar, çok başarılı ve iyi transferlere rağmen sahaya tam olarak çıkarabildiğimiz bir takım olamadı. Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmayı çok arzu ettik. Hem Beşiktaş olarak hem ülke puanına katkı verelim diye çok istedik maalesef olmadı. Sonuçta durum malum. Tüm bunlar üst üste geldiği zaman yelkeniniz rüzgarla dolmuyor ve maalesef yol alamıyorsunuz. Böyle şanssız bir süreç oldu. Şanssızlık da devam etti. Bir sezonda bu kadar top mu direkten döner. Koskoca sahada üç tane direk nokta kadar kalır ama toplar gidip oraya vuruyor. Sakatlıkların getirdiği başarısızlıklar, uyumsuzluklar var. Bunların hepsi üst üste geldi. Çok yorgun ve başarısız bir süreç geçirdik."

Gelecek sezon aynı şansızlıkları yaşamak istemediklerini anlatan Çebi, "İnşallah şanssızlıklar bitmiş olur. Talihsizlikler azalmış olur. Sakatlıklar söz konusu olmaz. Bir evvelki sezon şampiyon olup, 3 kupa aldığımız süreçte biz başkandık. Aynı takım değilse bile ortada bir Beşiktaş vardı ve son derece başarılıydı. Arkasından böyle bir sonuç insanları üzdü. Transferde en iyilerini aldık. Bugüne kadar yıllardır geç yapılan ödemeler vardı. Biz geçen sene, bu sene anında ve gününde sporcularımızın ödemelerini yaptık. Şu anda sporcularımıza bir kuruş borcumuz yok. Onların motivasyonlarını bozacak hiç kötü bir şey yok ama maalesef şanssızlık diye özetlemek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Siyah-beyazlı takımın teknik direktörü Valerien Ismael'in bazı futbolseverler tarafından riskli tercih olarak görüldüğünün hatırlatılması üzerine Çebi, "Başarı dediğiniz nedir? Bir sürü başarılı hoca geldi olmadı. Sergen hoca da hiç kupa kaldırmadan gelmişti buraya. Sergen hocanın futbolculuk dönemi muhteşemdi ama hocalık döneminde başarısı yoktu. Ama biz onda o ışığı gördük. Aldık getirdik ve hoca şampiyon oldu. Birilerine bir fırsat vermezseniz herkes bu şekilde düşünürse siz kaç tane şampiyon olmuş hoca bulacaksınız da getireceksiniz. Her şampiyonluk yaşamış bir hocaya ağır bedel mi ödemek zorundayız? Neden hocayla beraber kendi başarı hikayemizi yazmıyoruz? Niye cesur davranmıyoruz? Niye katlanmıyoruz? Bazen başarı istiyorsanız biraz acı çekeceksiniz, katlanmayı bileceksiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Fransız teknik adamın başarılı olacağından emin olduğunu söyleyen Çebi, Ismael'in projelerini sahiplenen bir isim olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben hocadan çok memnunum. Hocanın başaracağından kesinlikle eminim. Son derece çalışkan, zeki, teknik bir hocamız var. Her 19 yaş altı maçını seyreden bir A takım hocamız var. Maç bittikten sonra 19 yaş altı takımında oynayan her çocuğa tek tek hatalarını anlatan, hocalarına da ders veren bir hocamız var. Bu bizim projemiz için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Öz kaynağa dönmek istiyoruz. Genç futbolculardan ücretleri çok yüksek hale gelmeden faydalanmak ve zamanı geldiğinde onlardan kar edebilmek amaçlı bir strateji izleyeceğiz. Buna uygun hocayı da getirdiğimizi düşünüyoruz. Hocamız bu politikamıza uymasından emin olduğum için tercih ettiğimiz bir hoca olmuştur."

"ISMAEL ARZU ETTİĞİM BİR HOCAYDI"

Devre arasında teknik adam değişikliği yapılmaması ile ilgili eleştirilere de cevap veren başkan Çebi, "Valerien Ismael'in çalıştığı bir yer vardı. Başından beri de benim arzu ettiğim hocaydı. Bu karakterde, projemize uygun yatkınlıkta olabilecek hocaların maalesef kontratları devam ediyordu. Kontratları devam etmeyen ama 4-5 katı ücret isteyen hocalar da vardı. Ama hem ücretlerini makul görmedik hem de bizim projelerimizi sahipleneceklerine inanmadık. Çünkü onlar bunu reddettiler. Bunu isteyebilecek hocayı şubat sonunda çalışabilir durumda bulabildik. Ismael araştırmalarımızın içinde olan bir hocaydı. Son derece de doğru iş yaptığımızı düşünüyorum. Önder Karaveli de kafamızdaki projenin bir parçasıydı. Taraftar da Beşiktaş'ın içinden gelen biri olması, ilk maçlarda başarılı olması ve kupayı almış olması nedeniyle çok pozitif baktı. Önder Karaveli kendi isteğiyle bu yükü artık taşıyamayacağını belirtti. Medyada Önder Karaveli'ye karşı çok büyük saygısızlıklar yapıldı. Hocamız bunu kaldıramadı." diye konuştu.

Siyah-beyazlı takımın gelecek sezon Avrupa'da mücadele etmemesini fırsata çevirmeye çalışacaklarını da söyleyen Çebi, "En önemli projemiz ne olursa olsun başarılı olmak. Şu an içinde bulunduğumuz durum bize başarıyı farklı bir şekilde yakalama imkanı verebilir. Bu, Beşiktaş'ın ekonomisine katkı da verebilir. Bu bir şans da olabilir. Bunu başka türlü değerlendirip fırsata çevirebiliriz. Genç arkadaşlarla, yeni futbolcularla, daha düşük maliyetlerle başarıya doğru gitmeye çalışmak bizim için fırsat olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Teknik direktör arayışları sırasında Şenol Güneş'le hiç bir araya gelmediklerini kaydeden Çebi, "Şenol hocayı seviyorum, değer veriyorum. Onunla beraber çalıştığımız süre içinde iki kupa kaldırdığımız bir Beşiktaşımız var. Şenol hocanın kıymetini ve değerini ben biliyorum ama Şenol hocayla, Sergen hocanın gittiğinden beri Beşiktaş'ta teknik direktörlüğü ile ilgili herhangi bir görüşme yapmadım." ifadelerini kullandı.

"TEK ÇÖZÜM ALTYAPI"

Çebi, futbolda gelirlerin düştüğünü ve bu sıkıntılı durumun tek çözümünün altyapı olduğunu dile getirdi.

Altyapıdaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Çebi, "Ümraniye'de Tarım Bakanlığı ile olan sorunları çözüp Spor Bakanlığının da devrede olduğu bir çözüm modeliyle alanımızı büyütmek ve Fulya'daki çocuklarımızın Ümraniye'deki yeni yapılacak alanlarda çalışmasını sağlamak birinci hedefimiz. Statlardaki doluluk oranlarını görüyorsunuz. Derbiler dışında yarı yarıya seyirci kaybımız var. Futbolun da artık daha cazip hale gelmesi gerekiyor. Birçok maçların seyredilebilir, cazibesinin olmasını sağlamamız gerekiyor ki taraftar gelirini arttıralım. Ekonominin de getirdiği zorluklarla sponsor gelirlerinde de düşüşler oluyor. Tüm bunlara rağmen gelirlerinizde müthiş bir düşüş, giderlerinizde müthiş bir artış var. Artık bunun tek bir çözümü var. Kendi kaynaklarımızla makul ücretlerle oynatabileceğiniz, taraftarı heyecanlandıracak genç kardeşlerimiz. Altyapıdan geldikleri zaman seyirciyi motive eden genç çocuklarla bu işi yapmaktan başka çare kalmadı." diye konuştu.

Valerien Ismael'in geliş nedenin de bu olduğuna dikkati çeken Çebi, "Net söylüyorum, hocanın geliş nedeni bu, bu iş için geldi. 3-5 daha tecrübeli bilinen isimlerle yola çıkmak ve etraflarını da gençlerle oluşturmak ve mümkünse bunları da altyapıdan bulmak ve yetiştirmek. Scout ekipleriniz iyiyse Siirt'te, Konya'nın amatör takımında top oynayan 17-18 yaşlarında çok gençler var. Mühim olan bunları bulup keşfetmek. Bunları keşfetmek de yetmiyor, bunlara emek verebiliyor musunuz? Bunların yetişmesi için yönetici ve taraftar olarak sabır gösterebiliyor musunuz? İşte o zaman hem kulübümüzü hem Türk futbolunu kurtarmış olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

TALISCA, SÖRLOTH VE RIDVAN SÖZLERİ

Siyah-beyazlı taraftarların gündemindeki isimler Alexander Sörloth ve Anderson Talisca ile ilgili de konuşan Çebi, "Talisca gündemimizde değil ve olmayacak da. Talisca, Beşiktaş'ta görevini yaptı, başka dünyalarda dolaşıyor. Allah yolunu açık etsin, bizimle bir işi kalmadı. Sörloth'un kulübüyle olan ilişkisinin bitmesi gerekiyor. Bittikten sonra görüşmek isteriz. Şu anda kendisiyle bir görüşmemiz yok." ifadelerini kullandı.

Siyah-beyazlı takımda sözleşmesi sona erecek oyuncular arasından devam etmek istedikleri futbolcular olduğunu söyleyen Çebi, "Kimler olacağını hocanın listesini aldıktan sonra söylemeyi düşünüyoruz. Konyaspor maçı bittikten sonraki pazartesi ya da salı günü yola devam edeceğimiz isimleri değerlendireceğiz. Teknik direktörümüzün, sportif direktörümüzle beraber hazırlayacağı raporu almadan isim vermek istemiyorum." diye konuştu.

Genç oyuncu Rıdvan Yılmaz'a gelen tekliflerin yeterli olmadığını kaydeden Çebi, şunları kaydetti:

"Tatmin edici bir teklif değil. Beklentimiz daha yüksek. Bizim için yeterli bir teklif yok. Rıdvan için yazılı teklif geldi ama biz daha ciddi, makul, kabul edilebilir teklifler bekliyoruz. 'Bu rakamlar bizim konuşacağımız rakamlar değil' dedik. Diğer oyuncularımızla ilgili transfer haberleri konuşuluyor, belki onlar da sezon bittikten sonra yazılı bir teklife dönüşüp bize gelebilir. Alex Teixeira ve Ersin için gelen yazılı bir teklif yok."

Siyah-beyazlıların gelecek sezon takım bütçesinin 25-30 milyon avro arasında olmasını beklediklerini söyleyen Çebi, limitlerle ilgili esneklik yapılması gerektiğini belirterek, "TFF'nin tüm kulüplere uyguladığı limitler söz konusu. Bu yıl bu limit henüz tanımlanmadı. 25-30 milyon avro arası bir beklenti var ama bu yeterli değil bizim için. Birden bire virajı dönemiyorsunuz. 2-3 yılda gelir ve gider dengenizi sağlamakta zorlanıyorsunuz. Bu bir süreç gerektiriyor. Bu limitlerle işimiz zor. Limitlerin biraz daha yumuşatılması ve daha yukarı çekilmesi konusunda talep ve isteklerimiz olacak. Tabii ki Beşiktaş'ı uçuruma getirmek pahasına bunu yapmayacağız. Makul, düzgün bir şekilde yapmayı düşünüyoruz. Bu sebeple Beşiktaş'ın geleceği açısından limitlerin biraz daha yukarı çekilmesini, yavaş yavaş aşağı inilmesinde fayda olduğunu mütalaa ediyorum. Beşiktaş'ın geleceğini korumak adına koyulacak limitlere sadık kalmakta da fayda görüyorum." şeklinde konuştu.

Yorumlar (23)
Rumuz:
Mobil-58619 2 ay önce
Tabi bu röportaj yapan adam boş biri olduğu için soramadın başkana altyapı altyapı diyorsun ama bu sezon nekadar para planladın gençlere? Diye zaten altyapı geyiği otuz yıldır sakız oldu kimse nin umrunda değil
Hasan D. 2 ay önce
Düne kadar seçim için talisca ve sörloth için alıcam yapıcam edicem diyen adam şimdi yan çiziyor bi dediği bi dediğini tutmuyor mk İSTİFAAA
Hamit 2 ay önce
Ohhj Ne guzel hayat, onu almam, buna para vermem....boyle baskanligi bende yaparim.
Mobil-50420 2 ay önce
Eger talisca icin boyle konusuyorsa demekki fener aldi . Anc yi cozdum ben Boris hakkinda konuyu kestirip atiyorsa bilinki aralarinda problem vardir
Biyıldız 2 ay önce
Başkanı istemeyenlerin kim olduklarını iyi biliyoruz hainler her yerde Beşiktaş doğru yolda
Chany 2 ay önce
Sendeki vizyon talisca, sörloth getirmeye yetmez sayın çebi, sörloth fenerin olur sende larini bedava kaptırdığında kalırsın. Bu sene başında gördük senin vizyonunu Sergen hocanın imzasını son dakikaya kadar bekletip kafanda Sergen hoca ile ayrılık planları yaptın geçen sezonki kupalarda Sergen hocanın ne kadar payı var ise Sergen hocanın gidişinde seninde o kadar payın var
Hasan D. 2 ay önce
Anlamıyorum bir seferlik yap transfer sen seçimi kazan biz ligi kazanalım rakipler mi alsın oyuncuları ne biçim adam lan bu ayvayı yedik kazanırsa
Misafir-1452849 2 ay önce
lafa bak devre arası ismayilin çalıştığı takım var diye karaveli ile devam etmişler ! koca sezon ismayiller kazancı için çöp olmuş. bi adamın her konuşması skandal olur mu ya
DİĞER YORUMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31