Çebi'den Trabzonspor ve Abdullah Avcı açıklaması!

Beşiktaş'ın, eski teknik direktörü Abdullah Avcı'nın sözleşmesini haksız feshettiği gerekçesiyle 17 milyon lira tazminat ödenmesinin onanmasının hatırlatılması üzerine Çebi, bir kayıplarının olmadığını ve Beşiktaş'a zarar vermediklerini dile getirdi. Çebi, ayrıca Trabzonsporluluk tartışmalarına da değindi.

Futbol 12.05.2022, 13:19
5129
Çebi'den Trabzonspor ve Abdullah Avcı açıklaması!

Avcı'nın mahkeme yoluyla tazminatı almasını doğru bulmadığını söyleyen Ahmet Nur Çebi, şunları söyledi:

"Bizler bir gün gideceğiz ama hocalar hep bu camiaların içerisinde olacak. Siz, 'Ben Beşiktaş'a daha fazla bir şey verebileceğimi hissedemiyorum' diyeceksiniz, başkanın 'Ben size nasıl yardımcı olabilirim' demesine rağmen 'Yapacağınız bir şey görmüyorum. Benim de enerjim buraya kadar. Daha fazlasını yapamayacağım' diyeceksiniz. Sonra, 'Hocam o zaman ayrılalım. Burası bir camia, biz başarı istiyoruz' dediğimde 'siz gönderin' diyeceksiniz. Başkan size 'Bunun bir tazminatı varsa oturalım konuşalım' diyecek ve siz başkana 'Kontratımda çalışana kadar ücretini alır yazıyor. Ben de zaten önemli bir hocayım en kısa zamanda muhakkak bir iş bulacağım. Dolayısıyla tazminat konuşmamıza gerek yok' diyeceksiniz ve bir başkan sizin gibi Türk futbolunun bir değerine inanacak. Siz başka bir takımda Türk lirası bazında yarı fiyatına, avro bazında üçte bir fiyatına kontrat imzalayacaksınız. Sonra da aradaki farkı Beşiktaş'tan isteyeceksiniz. Ben bunu Türk spor kamuoyunun değerlendirmesine sunuyorum."

"Beşiktaş, Abdullah Avcı'nın gidişiyle zarar etmiş midir, matematiksel olarak hayır. Kar etmiş midir, evet." diyen Çebi, "Enerjisinin bittiğini iddia eden bir hoca yerine, gelip burayı uçuran 3 kupa getiren bir hocayla çalışma imkanı bulmuştur. Bizim bu konuda hatalı olduğumuzu söylemeye çalışanlar var, Abdullah Avcı konusunda kendimi hatalı görmüyorum. Enerjisi bitmiş bir hocayla yola devam etmeme kararını vermekle kendimi cesurca başarılı buluyorum. İyi ki yapmışım, bir daha olsa bir daha yaparım. Hocaya ödenecek bu tazminatın üstüne kazanılmış milyonlarca lira para var. Hocanın tazminatının 20 katı yapıyor. Beni bu konuda kimsenin sorgulamasını doğru bulmuyorum. Sorgulayacaklarsa, 'Ben kıymetli bir hocayım' diyen sayın Avcı hocamıza bunu soracaklar, cevabını o verecek. Bir kere de ona bu soruyu sorsunlar. Bu parayı hakkı mı görüyor. Bu parayı almaktan dolayı kendini huzurlu hissedebiliyor mu? Cevabını ben de duymak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Trabzonspor'un Beşiktaş-Fenerbahçe maçının olduğu gün Yenikapı'daki kutlamasının gereksiz olduğunu söyleyen Çebi, "Beşiktaş-Fenerbahçe gibi büyük bir derbinin olduğu Avrupa yakasında böyle bir şey yapılması gereksizdi." ifadelerini kullanırken, bordo-mavililerin statlarında üç İstanbul takımına gönderme yapan pankartıyla ilgili olarak "Şiddetin her türlüsüne karşıyım. Şiddet ifade edebilecek bir poz, bir söylem bence hoş karşılanmamalı." diye konuştu.

TFF'nin, Trabzonspor-Beşiktaş maçında yapılan kural hatası ile ilgili başvurularını değerlendirmeden bordo-mavililerin şampiyonluğunu ilan etmesine değinen Çebi, "Bunda bir kasıt aramıyorum, bir hata olarak görüyorum. Bilerek yaptıkları bir şey olduğunu düşünmüyorum. O anda bunların Beşiktaş'ın tahkimde bir müracaatı olduğunu hatırladıklarını bile düşünmüyorum. Yaptıkları yanlış. Tahkimde bekleyen bir karar sonuca bağlanmadan bu açıklama yapılmamalıydı. Antalyaspor maçı sonucunda bu açıklama tahkim bitene kadar yapılmamalıydı. Atladıklarını ve unuttuklarını düşünüyorum. Bir kasıt ve art niyet aramıyorum ama kesin hatalılar, yapmamalılardı." ifadelerini kullandı.

"ÖLENE KADAR BEŞİKTAŞLIYIM"

Trabzonlu olması nedeniyle kendisine yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Çebi, ölene kadar Beşiktaşlı olduğunu söyledi.

İki kimliğiyle de gurur duyduğunu kaydeden Çebi, şunları aktardı:

"Bir Trabzonluyum, Trabzon'da doğdum ama Trabzonsporlu değilim. Karabük'te Kartaltepe Mahallesi'nde büyüdüm, 5 yaşında geldim. Her zaman hikayemi anlatırım. Atatürk İlkokulu'nda hocamız, Beşiktaşlı olmayanları okula sokmuyordu. Ben böyle bir okulda okudum. Benim nüfus kağıdım, Türkiye Cumhuriyeti nüfus kağıdı. Doğum yeri, Trabzon. Adım Ahmet Nur Çebi. Ana adı, baba adı hepsi yazıyor. Diğer tarafta da Süleyman Seba'nın imzaladığı Beşiktaş Genel Kurul Üyelik Kartım var. Adım, soyadım, doğum tarihim, doğum yerim ve sicil numaram yazıyor. Ben bu ikisiyle mezara gireceğim. Trabzonlu olmaktan mutluyum, orada doğmuş olmaktan onur duyuyorum ama ölene kadar Beşiktaşlı kalmak istiyorum."

Bu kimlikleri üzerinden tartışma istemediğini belirten Çebi, "Bunlar gereksiz, art niyetli kişiler tarafından kullanılıyor. Şöyle mi yapalım, Beşiktaş doğumlu olmayanlar Beşiktaş'ta genel kurul üyesi olamaz. Böyle bir şeye niyeti olanlar kongreye dilekçe versinler bu şekilde. Daha da istiyorlarsa Trabzonlu olanlar kongre üyeliğinden atılır diye dilekçe versinler. Getirin kongreye o zaman bunu. Demokrat, sağlıklı sıhhatli, onurlu, vicdanlı Beşiktaş kongresine getirin bakalım kaç oy alıyorsunuz böyle bir önergeye. Böyle bir şey olamaz. Her ikisini de ölene kadar gururla taşıyacağım. Bunu bütün herkes böyle bilsin. Ali bey Şişli doğumlu, Galatasaraylılar orada ama Fenerbahçeli oldu. Burak Elmas, Giresunlu. Giresunspor ligde top oynuyor ama Galatasaray'ın başkanı. Bunu yapanlar Beşiktaş'ta kendilerine hiçbir zaman yer bulamamış, Beşiktaşlılık değerlerine saygı duymamış arkadaşlar. Bunlar toplasanız bir düzine çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama sesleri sanki bir ordu gibi çıkıyor ama ben kale almayacağım." ifadelerini kullandı.

TFF'NİN HAKEM KARARLARI

Türkiye Futbol Federasyonun (TFF) 8 Mart'ta bazı hakemleri görevden uzaklaştırılmasıyla başlayan süreci değerlendiren Çebi, "Hakemlerle ilgili sorunlar, MHK başkanının ve federasyon başkanının istifasını istemekle çözülmez. Çünkü sorun onlardan daha çok, mevcut hakem yapısında ve hakemlerde. Onun için 'eskilerin artık gidip yerine gençlerin gelmesi gerektiğini düşünüyoruz' dedim. Bunu açıkça söyleyen benim ve bunun arkasından da bir operasyon gerçekleştirildi." diye konuştu.

Kendisinin TFF'ye herhangi bir liste vermediğini anlatan Çebi, şunları söyledi:

"Liste verilirken de orada değildim, hiç haberim de yoktu. Gidenlerin içinde gitmesine hiç gerek görmediklerim var, gitmeyenlerin içinde de gitmesini gerek gördüklerim var. Bu sadece Beşiktaş'ın talebi üzerine yapılmış bir şey değildi. Tamamıyla bütün kulüplerin sezon başından beri şikayet ettiği bir durumdu. Sonra birdenbire ne olduysa hakemlerle ilgili konuşmama kararı aldılar. Buna katılmayacağını söyleyen bir tek benim. Katılmıyorum ve gerektiği yerde de konuşuyorum. Operasyon yapılıyor, 'bu operasyon niye yapıldı' diyorsunuz. Bir çelişki var. Memnun değiliz diyorsunuz, çözüm istiyorsunuz getirilen çözüm bu. Hakemlerden memnun değilsiniz. Sonra 'bu hakemler niye gitti' diyorsunuz. Bir karar verin. Ya memnunsunuz ya değilsiniz. O gün herkes kalkıp hakemlerden şikayet ederken, federasyonun bu işi çözemediğini, çözmesi gerektiğini söylerken federasyonun bulduğu bu çözümden başka da çözüm yokken ne bekliyordu. Bazı kulüp başkanları da bu yapılan işlemin yanlış olduğu söylendi? Zamanlaması tersmiş, yanlışmış. Yani verilen liste onlara göre doğru. Bu insanların hatalarından dolayı oradan alınması gerektiğini söyleyenlerin, bu insanların oradan alınmasına müteakip neden TFF'ye tepki koyduğunu ve TFF'nin tekrar bu operasyondan vazgeçtiğini ben anlamakta güçlük çekiyorum."

Bu konuda duruşunu değiştirmeyeceğini vurgulayan Çebi, "Ben bir şey talep ettim, o talep doğrultusunda bir şeylerin yapıldığını görmekten, bir şeylerin çözülebileceğini hissetmeye başlamıştım. Tekrar başa dönmüş olmalarından son derece rahatsızım. Doğru da bulmuyorum. Diğer başkanlara da soruyorum. Madem mutluydunuz niye şikayet ettiniz, madem şikayet ettiniz yapılan operasyondan niye mutsuz oldunuz?" değerlendirmesinde bulundu.

Çebi, yaşanan süreç nedeniyle hakemlerin gelecek sezon Beşiktaş'a cephe alıp almayacağı endişesi ile ilgili olarak ise "Eğer bizim bu söylemlerimizden dolayı hakemlerin Beşiktaş'a zarar vermeye başladığını hissedersem bu iş başka yere doğru gider. Buna müsaade etmeyiz. Böyle bir şeyin söz konusu olacağını düşünmüyorum." diye konuştu.

SPOR YASASI AÇIKLAMASI

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu'nda zamanla eksiklerinin tamamlanacağını vurgulayan Çebi, Türk sporuna hizmet edecek önemli bir yasa hazırlandığına dikkati çekti.

Yasanın içinde birçok kanun maddesinin faydalı ve doğru olduğunu anlatan Çebi, "Kanunun faydası ve Türk futboluna hizmet edeceğinden şüphem yok. Geçmişten gelen yüklerin, sorumlulukların yenileri tarafından paylaşılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Orada biraz karışıklık var. Sanıyorum zaman içinde ek yasalarla, yönetmeliklerle düzenlenecektir diye bekliyorum. Bir başkasının döneminden kalan faiz borçlarının yeni gelen arkadaşın sorumlu olarak taşıması çok zor. Onun netleşmesi gerekiyor. Bu tür kanunlar çıkar ve zaman içinde ufak tefek değişiklikler olur. Mühim olan adım atılabilmesiydi o adım atıldı. Doğruları yanlışları zaman içinde anlatırsanız ve gerçekten haklıysanız değiştirirler." diye konuştu.

Çebi, yasanın, kulüplerin satışlarının önünü açacağına yönelik fikirlere katılmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Yasayı okuduğumda böyle bir şey görmüyorum. Bizler bu kulüpleri çok kötü idare etmeye devam edersek, bu işlere son vermeyi beceremezsek bu dediğiniz olabilir. Bu kanun öyle olsun diye çıkmadı. Tam tersine buralar önemli yerler, buralar yılların kulüpleri, arkalarında milyonlarca taraftar var, buraları doğru idare edin diye bu yasa çıkarıldı. Bu borçları yasayı çıkaranlar yapmadı. Yöneticiler sert bir kanunla karşılaştılarsa burayı bırakmayacaklar. Bu kanunlara uymakla mükellef olarak burayı yönetmeye talip olacaklar. Öteki türlü eğlenelim, gezelim tozalım, muhabbet edelim kulüpte de yöneticilik yapalım dönemi bitmeliydi. Çok geç bile kaldılar. Kulüpler görebileceği kadar zararı fazlasıyla gördü. Keşke çok daha önce yapılsaydı, 20 sene evvel bu yasalar çıksaydı. Geldiler, eğlendiler, keyif yaptılar ve çekip gittiler. Onlar yüzünden kulüpler bu halde. Kulüpler ancak bundan sonra buraya gelebilecek sorumluluk sahibi, başlarına gelebilecek sıkıntıları hissedebilecek arkadaşlarla bu işler düzelecektir. Düzelmeyecekse zaten Allah bilir nerelere gidecek. Buralar bizim, kimseye teslim etmeye niyetimiz yok."

Kulübü ele geçirmek isteyen ve kulüpten nemalananların önünü kestiğini anlatan Çebi, "Bana yapılan perde arkasındaki tüm oyunların, söylemlerin, beni düşürmek istenen durumların arkasında bu var. Beşiktaş camiasının kıymetli üyelerinin bilmesini istediğim bir şey var, bu duruma sizler çanak tutmayın. Birilerinin niyeti buraya tekrar gelip hortumlamak. Ben buna müsaade etmeyeceğim. Bunun için tekrar adayım. İnşallah bundan sonra da benim zihniyetimde buraya adaylar ve talipler çıkacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Siyah-beyazlı kulübün 29 Mayıs'taki genel kurulu ile ilgili de konuşan Çebi, listesinde değişiklikler olacağını belirterek, "Fuat Çimen bey aday karşımızda. Hayırlı, uğurlu olsun. Keşke daha fazla aday çıksaydı. Bir kulübün marka değerini yukarı çeken tek şey yarıştır. Sağlıklı, sıhhatli, yakışan bir başkanlık yarışı olmalı bu kulüplerde." ifadelerini kullandı.

Çebi, isminin zaman zaman TFF başkanlığı ile anılmasına ise "Gücüm yettiği kadar Beşiktaş'a hizmet etmek ve enerjimi burada harcamak istiyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (53)
Rumuz:
Misafir-3430620 3 gün önce
Anlat anlat
Mobil-46280 4 gün önce
Sandık ortaya konduğunda gider oyunu verir kimi istiyorsan seçersin. Beşiktaş in başkanlık makamındaki bir şahsa hakaret edemezsin. Zamanında Seba ya gitsin tezahüratı yapıldı. Yapanlar nerede Adam gibi karşısına cıkıp git diyebilirlermiydi acaba.
Mobil-24822 4 gün önce
Trabzonlular denilmesi Trabzon'a dolmasından ziyade elbirligiyle tsnin şampiyon yapılmasına itiraz etmedigindendir
Mobil-99584 4 gün önce
Trabzonsporlu çık istifa ettiğini açıkla
Mobil-51011 4 gün önce
Kimse başkanı Trabzon’da doğduğu için TS’li olarak nitelendirmiyor. Çok rahat olayı başka yere çekip sıyrılmaya çalışmalar vs. tam başkana yakışır hareketler. TS’li denmesinin sebebi Trabzonspor dergisine verdiği röportajdır. Bu sene takım katledilirken ne kadar aciz ve iş bilmez olduklarını göstermişlerdir. Bu kongre düzeni olduğu sürece bu camia adam olmaz. Üzgünüm...
Misafir-5356346 4 gün önce
Anlattıkları doğru ise APTULLAH AVCI nın yaptığı çok ayıp. Demekki adam değilmiş. Zaten her fırsatta ben kendimi ispatlamış büyük hocayım diyerek kendisini öven adamdan hayır gelmez. YERE YATSANA ABDULLAH diye taraftar boşuna bağırmıyor. Sahada vakit geçirmek için takımı yere yatıran adam meğerse kendi karekterini sahaya yansıtıyormuş. Çünkü özel hayatında kendisi de ÇAMURA yatıyormuş. Bunların Türk futbolundan ayıklanmaları gerekiyor. Bunu BJK ye getirende kabahat. Bunlar bjk düşmanı kişiler.
Mobil-91084 4 gün önce
Bu adama trabzonsporlu diyenin taa m.k
dün öyle bugün böyle taraftarcıklar sizi 4 gün önce
Çok kaypak tiplersiniz o gün gönder bu avcıyı getir sergeni başkan diye yırtınıyordunuz ya dür zü ler şimdi tek suçlu çebi mi oldu ya vı şaklar.Biraz mert olun la sezon başında alex pjaniç batshuayi diye deliriyordunuz geldiler suçlu başkan gitsin bu pepdullah diyordunuz adam gönderdi suçlu başkan ayıp be . Çebinin suçu pısırıklığı BEŞİKTAŞIN doğranışına meze edilişine itibarsızlaştırılışına sebep olması.Kimse BEŞİKTAŞIN 1 kuruşunu yedi cebine indirdi diyemez yumurtayı kırmadan da omlet yapamazsın
DİĞER YORUMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31