Hasan Arat: ''Beşiktaş özüne dönmek zorunda!''

Beşiktaş Kulübü’nün efsane başkanı Süleyman Seba’nın son döneminde ikinci başkanlık yapan Hasan Arat, siyah-beyazlı camianın her yönüyle özüne dönmesi gerektiğini söyledi.

Futbol 10.06.2020, 14:26 10.06.2020, 13:49
2179
Hasan Arat: ''Beşiktaş özüne dönmek zorunda!''

Siyah-beyazlı kulüpte Süleyman Seba sonrasında başkanlığa adaylığını koyan Arat, "Beşiktaş birkaç dönemdir talihsiz yapı içinde. Giden başkanlar bir hesap ödeyerek gitmiyor, istediği harcamayı yapıyor. Kulübün içini perişan bırakıp gidiyorlar." dedi.

Kulübün eski başkanlarından Fikret Orman'ın "Kulübü adliyeden aldım." ifadelerini eleştiren Arat, "Eski başkan 'dava sayısı 400'lerin üzerindeydi.' diyor. Şu anki dava sayısı 143. Bunu söyleyen başkan 143 dosya bırakarak gitti. Başkan Ahmet Nur Çebi, 125 icra takibi olduğunu söyledi." ifadelerini kullandı.

Kendisinin çözüm konusunda birçok öneri sunduğunu vurgulayan Arat, "Gayrimenkullerin ayrılıp bir vakıfla yönetilmesiyle ilgili çok şey söyledim. Beşiktaş'ın 2025'e kadar yayın gelirleri bile temlik edilmiş. Giden yönetim öyle tahribat bıraktı ki anlaşılır gibi değil. 'Harca harca', Beşiktaş camiası öyle bir camia değil. Beşiktaş yöneticisiyle sporcusuyla özüne dönmek zorunda." diye konuştu.


"Denetim kurullarından bile hesap sorulması lazım"

Geçmiş yöneticilerin Beşiktaş'ta görev aldıkları dönemde itibar gördüklerini ama kulübü sıkıntılı bıraktıklarına dikkati çeken Hasan Arat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Denetim kurullarından bile hesap sorulması lazım. Denetim kurulları neden uyarmıyor? Öyle bir tüzük geliştirilmelidir ki belli duvarlar oluşturulmalıdır. Yönetimler belli kurullardan izin almadan borçlanma yetkisi almamalı. Vardır ama uygulanmıyor. Bu dönemde etkili kurumların hepsi etkisizleştirildi. Ahmet Nur Çebi başkan oldu, son 10 yılı bağımsız şirkete denetletiyor. Son 10 yılın 6,5 yılında Ahmet Nur Çebi var. Buradaki denetleme, divan ne yapıyor? Kurumsal karmaşa var. Denetleme yapıldıktan sonra bütün taşların dökülüp her şeyin ortaya serilmesi lazım."

Kulübün 3,3 milyara yaklaşan borcu olduğunu anlatan Arat, "Borsa değeri 86 milyon dolar. Başkan 'yaklaşık 900 milyon gider 600 milyon gelirimiz var' diyor. Bu açığı finanse etmek mümkün değil. Kulübün bankalarla yaptığı anlaşmanın hemen revizyonunu sağlamak lazım. Bugün Türkiye'de kredi faizleri 6,5-8,5'lara inmişse, bunda devlet öncülük etmişse yüzde 23 veya 26 faiz olmaz. Beşiktaş da bunu ödeyemez. Bu anlaşmanın yenilenip güncel faiz oranlarına çekilmesi lazım. Güncel faiz oranları olsunki Beşiktaş nefes alsın." diye konuştu.

Kulüplerin üye yapısının da değişmesi gerektiğini kaydeden Arat, "Üye ağa babalarının olmaması lazım. Her üye kendi aidatını yatırıp oyunu kullanması gerekiyor. Üyelik yapılarındaki toparlanma değişim ve temizliği gerektirecek." değerlendirmesinde bulundu.
Beşiktaş'ın şampiyon olduğu 2015-2016 sezonunda 52 milyon avro harcadığına dikkati çeken Arat, "2016-2017 sezonunda şampiyon olduğunda 67 milyon harcayıp, 4. olduğu yılda 92 milyon avro harcamış. Para harcamakla başarı gelmiyor." diye konuştu.

"Sergen hoca Beşiktaş için şanstır"

Arat, yeni yönetimin göreve getirdiği teknik direktör Sergen Yalçın'ın Beşiktaş için bir şans olduğunu söyledi.

Sergen Yalçın'ın Beşiktaş altyapısından yetiştiğini hatırlatan Hasan Arat, şunları söyledi:

"Sergen hoca Beşiktaş için şanstır, Beşiktaş da Sergen hoca için tarihi fırsattır. Sergen Yalçın, kulübün altyapısından yetişmiş, camiamızın sevdiği bir isimdir. Camia Sergen Yalçın'ı futbolculuğundan bu yana sever. Beşiktaş camiası kendisini bağrına basmıştır, bu önemli fırsattır. Beşiktaş'ın altyapısından gelmiş biri olarak altyapıdan mümkün olduğu kadar oyuncuyu oynatması lazım. Türkiye'yi ve yurt dışını taratması lazım. Mümkün olduğu kadar Türk oyuncuyu bulup, kendi altyapımızdan çıkan oyuncuları da koyarak yeni bir Beşiktaş ruhu yaratması lazım."

Siyah-beyazlı taraftarın Türkiye'nin en duyarlı taraftar olduğunu belirten Arat, "Beşiktaş seyircisi evladına sahip çıkar. Sergen hocanın bu dönemi sabırla, büyük bir tevazuyla götüreceğine inanıyorum. Bu camianın sevgisine mazhar olmak büyük bir onurdur. Kenetlenerek bu dönemi geçirelim ama yapısal olarak değişiklikleri derhal yapmak lazım." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ın önemli değerlere sahip olduğunu kaydeden Arat, "Süleyman Seba ekolüdür. Beşiktaş onun 1980'lerden sonra oluşturduğu yapıyla bugünlere gelmiştir. Bu yapıyı camia destekler. Türkiye yeni döneme giriyor. En süratli adapte olacak Beşiktaş camiasıdır. Bu Beşiktaş camiasının DNA'sında var." diye konuştu.

Beşiktaş'ın futbol takımını toparlamasının öncelikli olmasını gerektiğini belirten Arat, "Bu konuda camianın birlik olması lazım. Bu camianın yeni bir 10 yıl planlaması yapması gerekiyor. Bu kötü dönemden Beşiktaş iyi planlama yaparak çıkmayı hak etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Kongre simsarlarının artık Beşiktaş'tan yok olması lazım"

Siyah-beyazlı kulüpte 2000'deki kongredeki adaylığına değinen Arat, "Benim aday olduğum seçimde kimlerin oy kullandığı ortaya çıktı. Kongre simsarlarının artık Beşiktaş'tan yok olması lazım." diye konuştu.


"Bu kulüp taraftarlarındır, Türkiye'nindir"

Beşiktaş'ın kötüye gittiği dönemde kurumların iyi çalışmadığını vurgulayan Arat, "Kurumlar iyi çalışacak, hesap verecek. Bu rakamlar buralara geldiğinde, bu davalar olduğunda kurumlar ne yaptı, camiaları nasıl bilgilendirdi? Bu kulüp taraftarlarındır, Türkiye'nindir. Her türlü zararı vereceksiniz sonra gideceksiniz. Beşiktaş'ın zarar görmesi Türkiye'nin zarar görmesidir. Beşiktaş iyi bir Türkiye'dir." değerlendirmesinde bulundu.

"Divan başkanını üyelikten atıyorsunuz, böyle düzen dünyanın neresinde var" diyen Arat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimse müdahale edemiyor. Tüzük, kurumlar niye var? Ne disiplin ne divan kurulu ne de denetleme kurulu yönetimlerin uydusu olamaz. Bunlar bağımsız kurumlardır ve bağımsız işlemeleri gerekiyor. Bunları güçlendirmek lazım. Her ay divan kurulu toplantısı yapılsın, her ay konular tartışılsın ve camia bilgilensin. Camia bilgilendiği takdirde sorunlar finalde değil merkezinde tartışılır. Buralar halkın yeridir, çalışırken dikkat edeceksiniz. Buralara vereceğiniz zarar ülkeye zarar verir."

Geçmiş 3 başkan için olumlu şeyler söylemeyeceğini vurgulayan Arat, "Beşiktaş'ı bulunduğu yerden ayrı yere götürmeye çalıştılar. Götürmeye çalışırken zarar verdiler." ifadelerini kullandı.

"Kulübü ne hale getirdiler"

Süleyman Seba sonrası göreve gelen 3 başkana eleştirilerini sürdüren Arat, "20 sene önce Süleyman Seba'nın yaptığı doğruymuş. 300 davayla bırakma mı yönetim tarzı oluyor? Beşiktaş'ı hangi mal varlığıyla, hangi parayla, hangi itibarla aldıklarına bakın. Kulübü ne hale getirdiler. Kaç tane dosyayı devrederek hukuki problemlerle bıraktılar. İtibarsızca gitmişler." diye konuştu.

Beşiktaş'ı yakından takip ettiğini vurgulayan "Beşiktaş'tan kimse beni koparamaz." diyen Arat, mevcut yönetimi desteklemek gerektiğini dile getirdi.

Siyah-beyazlı camianın Ahmet Nur Çebi'yi seçerek tercihini yaptığını vurgulayan Arat, "Şu anki yönetimin çalışmalarına bakmamız lazım. Onları desteklemek gerekiyor. Beşiktaş zor dönemden geçiyor. Taraftarlarımızla, camiamızla şu anda destekleme dönemidir." diye konuştu.

Her Beşiktaşlı'nın hayalinde başkanlık olduğunu vurgulayan Arat, her zaman her şeyin olabileceğini söyledi.

Sezonun bitmesinin ardından futbolun genel durumunu değerlendirmeye almak gerektiğini anlatan Arat, şunları kaydetti:

"2000 yılından beri Beşiktaş'ta Ajax modeli konuşulur ama kimse yapmaz. Zaten senin elinde bir model var. Bunun Türkiye geneline yayılması lazım. Kısa vadeli başarılara kulak asmayacaksınız, sporcu yetiştireceksiniz."

Süleyman Seba'nın ikinci başkanı olarak görev yapmasının da kendisi için onur olduğunu anlatan Arat, "Bu şerefe layık olduğum için şanslı hissediyorum. Beşiktaş Kulübünde basketbol oynayıp, yönetim kurulunda bu seviyeye gelmiş olmak büyük hayalin gerçekleşmiş olmasıdır. Bu camianın insanıyım" ifadelerini kullandı.

Başkan olamadığı için camialara küsülmeyeceğini vurgulayan Arat, "Bizler camiaların birer parçasıyız. Camianın parçası olmak için görev almanız gerekmez. Benim ve ailemin Beşiktaşlı olmasından dolayı onur duyuyorum. Eşimle el ele tutuşup o yoldan stada gitmek ve formayı giymek güzel şeylerdir." şeklinde konuştu.

"Evlatlarından her zaman yararlanması lazım"

Beşiktaş'ın geçmişte çok önemli isimleri yetiştirdiğini kaydeden Arat, "Metin, Ali, Feyyaz, Şifo Mehmet, Rıza, Ulvi, Ertuğrul, Samet, Ulvi, Kadir, Süleyman her zaman camia ile iç içe olmalıdır." değerlendirmesinde bulundu. Beşiktaş taraftarlarının her zaman duyarlı hareket ettiğini vurgulayan Arat, "Beşiktaş Çarşı Grubu insan haklarına saygılı, çevreye, çocuklara ve kadın haklarına duyarlı; Türkiye'nin en güzel topluluklarından birisidir. Ülkesini sever ve Beşiktaş'ı bağrına basar." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: AA

Yorumlar (19)
Rumuz:
Mobil-57044 2 yıl önce
Sergen kulüp başkanı olmalı. Yeni Sebamız Sergen olmalı.
Mobil-14104 2 yıl önce
Bunların hiç biri demirörenin parmağı olamaz siz taraftar habire demirörene giydirdiniz hangisi elini demirören kadar para verdi belki Adalı verirdi başkan olaydı
Mobil-34370 2 yıl önce
Fikret orman çebi hırsız fikret beraber ortak taraftar uyanın artık lütfen sizin gibi taraftar olmaz olsun
Mobil-58110 2 yıl önce
Adam
Mobil-41513 2 yıl önce
711397 cevap ahmet nur çebi
Mobil-46705 2 yıl önce
Beşiktaş kongre üyeleri bu eser sizin
Mobil-46705 2 yıl önce
Sn.Arat umarım BJK başkanlık koltuğunda artık sizi görürüz..
Tek gerçek Beşiktaş 2 yıl önce
Taraftar dahil herkes Mali yapı borç vb.ilk kelimemiz oldu. Evet borç 3 milyarı geçti.en iyi tabirle hatalar yapıldı. Bu herkesin bildiği. Bizim başta sayın başkan ve değerli yöneticilerimizden çözüm ne ne yapacak bu konuları duymak varken herkes eleştiri peşinde. Kesinlikle haklı olsalar da bulundukları makam çözüm makamı. Suçlu varsa mahkeme orada.lutfen hukuku kullanalım. Zira kulüp, eski yönetim, taraftar renkli medya vb.yaptigi açıklamalar sponsorları kaçırmadan başka bir işe yaramıyor. Artık çözüm zamanı. Şu ana kadar sayın Koç iki yıllık 40milyonluk yani takribi5milyon$ sponsor oldu. Borcun 3milyari geçtiği yerde yıllık 150-200milyon $ civarı sponsor bulamazsak gelen para sadece devede kulak faizi bile karşılanmaz. Bence başta sayın başkan ve değerli yöneticiler kendi şirketleri üzerinden yıllık 80-100milyon$ sponsor olup, ekabirlerden yıllık yine 100 milyon$ civarı en az 3yillik sponsorlarla para girişi olursa orta vade de çözüm olur yoksa konuşmak dışında borç artar.
DİĞER YORUMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31