Al Ahly ile Auckland City arasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası maçı tarihe geçti. Heyecan dolu müsabakanın son dakikalarında Çinli hakem Ma Ning'in VAR konuşması sonrası verdiği kararın nedenini stat hoparlöründen anlatması tarihte bir ilki beraberinde getirdi.

Heyecan dolu maçın son dakikalarında Çinli hakem Ma Ning, verdiği penaltı kararı sonrası VAR hakemi tarafından uyarıldı. Ma Ning bu karar sonrası pozisyonu VAR mönitörüne gelerek izledi. Yaptığı incelemenin ardından Ma Ning penaltı kararını iptal etti ve serbest vuruş kararı verdi.

Futbol tarihinde bir ilk VAR konuşması stadyumda anons edildi

Çinli hakem bu kararı sonrası futbol tarihinde bir ilke imza attı.

Hakem pozisyonda kararını vermesinin ardından İngilizce bir anons yaptı. Müdahalenin dışarı olması nedeniyle penaltı kararını iptal ettiğini belirten Çinli hakem, serbest vuruş kararı aldığını vurguladı. Ma Ning daha sonra faul yapan oyuncunun bariz gol şansını önlediğini ifade etti ve kırmızı kartını gösterdi.

Bu anonsla birlikte, VAR yardımıyla verilen bir kararı maçta açıklayan ilk hakem olan Ma Ning'in konuşması televizyondaki izleyicilere de aktarıldı.

Kaynak: Milliyet