Letoya ile tarihimizde 6 maç oynamış, sadece bir kez kazanmışız. 4 beraberlik, 1 de yenilgi var. Yani kolay maç değil.

Teknik olarak belki bizim düzeyimizde bir ekip değil ama fizik gücüyle bu açığını kapatacak kadar çetin bir rakip. Üstelik ev sahibi olmanın avantajıyla bu sertliği abartıyorlar. Kötü başlayıp, pozisyon bulmakta zorluk çektiğimiz maçta stoperlerimizin ekmeğini taştan çıkartan çabasıyla öne geçtik. Merih indirdi, Abdülkerim attı. Attı ama bir türlü rakibe üstünlüğümüzü kabul ettirecek havayı bulamadık.

Orta sahada birbirinin benzeri stile sahip Arda, Orkun ve Hakan Çalhanoğlu'nun varlığı, bu bölgede rakibin bize daha kolay üstünlük kurmasını sağladı. Zira bu üçlünün fizik gücü asla Letonya'yla boy ölçüşecek düzeyde değildi. Letonya'nın beraberlik golünden sonra gerçekten bizim için işler daha da zor hale geldi. Üst üste pozisyonlar vermeye ve hatalar yapmaya başladık. Neyse ki Cengiz-Orkun işbirliği ile yeniden öne geçtik ve ayakta kalmak için motivasyon kazandık. Ardından da zaten Kuntz'un orta sahayı güçlendirmek için yaptığı yerinde hamleler geldi.

Barış Alper rakibine omzu vurup, fizik gücünü konuşturarak kaptığı topu gol yapsa işimiz çok daha kolay olacaktı. Mücadelesi ve azmi ne kadar yüksekse, şut becerisi o kadar kötüydü. Barış'ın oyuna girdikten sonra olağanüstü çabasını ve Letonya'yı ürküten bindirmelerini alkışlamak gerekir. Maçın uzatma dakikaları ise ömrümüzü yedi. 10 kişiden yediğimiz gole kahrederken, attığımız gol bize belki de EURO 2024'ün kapısını açtı.

Şimdi Galler'le adeta final maçına çıkacağız. Kazanırsak ikincilik için çok büyük avantaj sağlarız. Haydi kolay gelsin

Engin VEREL / Akşam