Gedson Fernandes milli olabilir

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye Futbol Federasyonu, Beşiktaş forması giyen Gedson Fernandes'e milli takımda oynama fikrini sunacak. FIFA'nın devşirme oyuncu kuralında değişikliğe gitmesinin ardından bu kurala uyan Gedson Fernandes teklifi kabul ederse A Milli Takım'da forma giyebilecek.

FIFA'dan yenilik

Bunun için öncelikle oyuncunun, ilk A Milli takımında en fazla üç resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor. Bu resmi maçlar final düzeyinde olmayacak; Dünya Kupası elemeleri, hazırlık maçları, Avrupa Şampiyonası elemeleri ya da Uluslar Ligi karşılaşmaları olabilecek.

Futbolcu ilk tercihi olan milli takımdaki son maçının ardından üç yıllık bir süre geçtiyse, bu durumda yeni milli takımı için oynayabilir duruma gelecek. Oynama uygunluğu bulunan ikinci bir ülke varsa, tercihini değiştirerek bu ikinci ülkenin milli takımında forma giyebilecek.

Euro 2024 biletini cebine koyan A Milli Takım, cumartesi günü Almanya ile özel maçta karşılaşacak. Diğer yandan ise gelecek planlaması yapılıyor. Bu bağlamda şu anda Süper Lig’de forma giyen iki yabancı ismin ay yıldızlı ekibe kazandırılması gündemde. Onlar da Beşiktaş forması giyen Gedson Fernandes ve Galatasaray’da ter döken Sacha Boey. Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop ikili ile görüşme gerçekleştirecek.

İki oyuncuya da Türkiye adına oynama konusundaki fikirleri sorulacak. Gedson daha önce Portekiz için forma giyse de FIFA’nın 2021’de getirdiği yeni kurala göre şartlar zorlanacak.