Kazancı, “Henüz resmi bir teklif yok. 20 milyon Euro üstü teklif gelirse değerlendiririz. Bonservisin yarısı Benfica'nın. Bu nedenle 20 milyon Euro altı bir tutarı düşünmüyoruz.” dedi.

Gedson'a hangi ülkeden teklif gelebilir?

Kazancı'nın bu açıklamasından sonra spor medyasında "Gedson’un bonservis bedeli 25 milyon Euro" gibi başlıklar atıldı. Özellikle de Premier Lig'den çok sayıda teklif olduğu da bu haberlerde yer aldı. Peki bugüne kadar Tottenham’a 4,5 milyon Euro’luk kira bedeli dışında yüksek bir bedelle transfer yapmamış Gedson’a hangi kulüp 20-25 milyon verebilir ve bu takım hangi ülkeden olabilir?

Spor medyasının atladığı önemli detay

En başta akla gelen ülke doğal olarak İngiltere. Yani Premier Lig. Orada çok büyük gelirler elde eden bütün takımlar bu rakamı ödeyebilecek güçte. Ancak, Gedson'a Premier Lig'den teklif olduğunu yazıp çizen spor medyamız çok önemli bir noktayı yine ıskalıyor! Gedson’un Brexit (İngilizlerin Avrupa Birliği'nden çıkması) sonrası yeniden düzenlenen yabancı kuralları nedeniyle İngiltere’ye transferi şu an için mümkün değil!

Gedson, Tottenham'a gitti ama tutunamadı

Portekizli oyuncu, Brexit öncesinde AB vatandaşı olarak 15 Ocak 2020’de kış transfer döneminde 1,5 yıllığına opsiyonlu olarak Benfica’dan Tottenham’a 4,5 milyon kiralama bedeliyle transfer olmuş ancak 1 yıl sonra İngiliz kulübü tarafından yine devre arası transfer döneminde Benfica’ya geri gönderilmişti. Portekiz kulübü de oyuncuyu bu defa 500 bin Euro bedelle yarım sezon için Galatasaray’a kiralamıştı.

Brexit sonrası transfer yönetmeliği değişti

Brexit’in yani İngiltere’nin AB’den çıkmasının ardından İngiltere Futbol Federasyonu, AB vatandaşı futbolcuların da yabancı sayılacağı yeni bir yabancı transfer yönetmeliği açıkladı. Buna göre halihazırda İngiltere’de oynayan oyuncular eski statülerinde oynamaya devam ederken, yeni gelecek yabancıların bazı kıstasları yerine getirip 15 puana ulaşmaları koşuluyla transfer olabilecekleri karara bağlandı.

Yabancıların İngiltere'ye transfer olma kriterleri

Bir futbolcunun İngiltere'ye transfer yapabilmesi için aranan temel kriterler şunlar:

  • Milli takımda forma giyme sayısı
  • Milli takımının dünya sıralamasındaki yeri
  • Oynadığı ligin Avrupa’daki düzeyi
  • Takımıyla Avrupa kupalarında elde ettiği başarılar ve maçlarda forma giyme sayısı
  • Kulübündeki maç sayısı
  • Kulübünün Avrupa’daki düzeyi
  • Kulübün ligdeki dereceleri

15 puana ulaşamayanın transferi zor

Eğer bir futbolcu bu kıstaslar sonrası belirlenen 15 puana ulaşırsa, otomatik olarak İngiltere’de oynamaya hak kazanıyor. Ama eğer puanı 10-14 arasında kalırsa o zaman da federasyonda bir komisyon, toplanarak oyuncuyu yeniden değerlendiriyor ve olumlu ya da olumsuz karar veriyor. 10 puanın altında kalanlar ise kesinlikle kabul edilmiyor. Bu kıstaslar ışığında Gedson’un İngiltere’ye bugün için transferi mümkün gözükmüyor.

İspanya, Almanya ve İtalya'ya gidebilir

İngiltere dışında Gedson Fernandes’in AB vatandaşı olarak İspanya, İtalya, Almanya, Fransa gibi büyük futbol ülkelerine gitmesinin önündeyse bir engel yok. Ancak bu ülkelerde de büyük rakamları ödeyebilecek takımların sayısı iki elin parmaklarını geçmez. O takımlar da Gedson’u alırlar mı o da bir başka soru işareti. Ya da Gedson Fernandes, hem Beşiktaş ile önemli başarılar elde edecek hem Portekiz Milli Takımı’na seçilecek hem takımıyla Avrupa’da boy gösterecek! Portekizli böylece tüm bu kıstasları yerine getirip en azından 10-14 puan barajına ulaşıp daha sonraki sezonlarda İngiltere’nin yolunu yeniden tutma şansını elde edecek.

Gedson Fernandes'in performansı

Bu sezon Beşiktaş formasıyla şu ana kadar 29 resmi maça çıkan Gedson Fernandes, 5 asistlik bir performans ortaya koydu.

ajansspor