Bir süre önce Gedson'a, Türk Milli Takımı'nda oynamak isteyip istemediği soruldu... Portekizli oyuncu da bu fikre sıcak baktı. Henüz Türkiye'de 5 yıl kalmadı. Bu yüzden Türk vatandaşı olup, milli takımda oynama şansı yok.

ÇARE ERDOĞAN

Ancak Gedson için kabul görmesi durumunda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılabilir. Türk vatandaşı yapılıp, Türk Milli Takımı'nda oynamasının önü açılabilir.

FIFA KURALI TEĞET GEÇTİ

Gedson daha önce 2 kez Portekiz Milli Takımı'nda forma giydi. Bu yüzden 2020'den önce olsaydı, Türk Milli Takımı'nda forma giyemezdi. Ancak FIFA'nın yeni değiştirdiği kurallar kapsamında Gedson'un Türk Milli Takımı'nda oynamasının önü de açıldı.

KURAL NE DİYOR?

Yeni kurala göre oyuncunun, ilk a milli takımında en fazla üç resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor. Bu resmi maçlar final düzeyinde olmayacak, Dünya Kupası elemeleri, Avrupa Şampiyonası elemeleri ya da Uluslar Ligi karşılaşmaları olabilecek.

HANGİ MAÇLARDA OYNADI?

Gedson 2018'de henüz 19 yaşındayken Hırvatistan milli takımına karşı 1, İskoçya milli takımına karşıa da 22 dakika forma giydi.

fotospor