Beşiktaş, ilk 45 dakikada sanki maça gelmemiş gibiydi. Ev sahibi Antalyaspor, çok daha istekli kararlı ve enerjik göründü. Nitekim Ömer Toprak’ın şık kafa golüyle kırmızı beyazlı ekip 1-0 öne geçti.

Savunmada kompakt duran Antalyaspor karşısında Beşiktaş topu 3’üncü bölgeye taşımakta çok zorlandı.

Cenk Tosun ve Vincent Aboubakar rakip ceza sahasında toplam sadece 3 kez topla buluşurken, orta alanda Amir Hadziahmetoviç, Alexandru Maxim ve Gedson Fernandes sorumluluk almaktan uzaktı. Cenk Tosun’un da sol kanadı tamamen bırakıp merkeze gelmesi hem defansif hem de ofansif olarak Beşiktaş’ı olumsuz etkiledi.

GÜNEŞ DiZiLiŞi DEĞiŞTiRiNCE

İkinci yarıda Şenol Güneş Maxim’i oyundan çıkarıp Onur Bulut’u sahaya sürerek 4-4-2’ye daha uygun bir hamle yaptı.

Daha nitelikli bir baskı oluşturan Beşiktaş, Aboubakar’ın attığı golün moraliyle de yüksek kazanma arzusu ve inancı elde etti. Antalyaspor’un 10 kişi kalması da ev sahibinin direncini düşürdü. Beşiktaş, Aboubakar ve Cenk gibi 2 usta golcüye sahip olduğu için çok şanslı. Şenol Güneş’in göreve gelmesinin ardından tüm futbolcuların performansı arttı. Siyah beyazlıların her geçen hafta daha da yukarıya çıkan bir performansı var. Ancak her maç geriye düştükten sonra maçı çevirmek kolay bir hadise değil.

KALECi MERT’iN ROLÜ BÜYÜK 

Kaleci Mert Günok çoğu zaman 1-0 yenikken ikinci gole izin vermedi ve Beşiktaş maça tutundu.

Dün eksiklere rağmen ikinci yarıdaki iyi futbol ve kazanma arzusu siyah beyazlılara gönül verenleri mutlu etmiştir.

Ancak maça başlanan 4-2-3-1 (4-3- 3)düzeninde Cenk Tosun’un merkeze gelmesi çeşitli zafiyetleri de beraberinde getiriyor.

Onur Bulut girdikten sonra klasik bir 4-4-2 düzeni ile golcüler daha verimli oldu. Oyuna sonradan giren Tayfur Bingöl de ciddi katkı yaptı. Ancak maçın anahtarı klasik 4-4-2’ye uygun oyuncularla devam etmesiydi.

Güntekin ONAY / Hürriyet