Ali Ece ve Ilgaz Çınar katıldıkları programda Beşiktaş’ı değerlendirdiler.

Ali Ece;

İstanbulspor alan savunmasını çok iyi yapıyor zaten Fatih Tekke gelişi ile birlikte bu yolda çok mesafe kat etmişler. Üç maçlık seri yakalamışlardı ligde kalabilmek için ve Beşiktaş o kilidi açabilmek için çok çabaladı, kolay değildi ve 153 gün sonra yine yağmurlu bir günde Ghezzal’i tekrar ilk onbirde gördü Beşiktaş taraftarı.

Sadece korner atışlarında bile Ghezzal’ın ne kadar paha biçilmez bir çilingir olduğu ortaya çıktı.

Ligimizde İstanbulspor gibi oynayan nerede ise yarısına yakın takımlar bu oyun sistemi ile oynuyor bunları aşmak çok zor. Beşiktaş ilk kırkbeş dakika içinde bazı anlarda çaresiz kaldı.

Golü bulabilmek için Beşiktaş çok erkenden bu savunma sistemini aşabilmek için ortalar yapmaya başladı sanki Caner Erkin ruhu sahaya gelmişti. Herkes nerede ise Caner Erkin’leşti.

Şenol Güneş bir önemli teknik direktörlük katkısı yaptı bu maçta, bu sıkışmışlık karşısında merkez orta sahada başlattığı Gedson’u İtalyanların Mesala diye tabir ettiği, aslında merkez orta saha oyuncusunun yarı kanat olarak oynatması oldu. Aboubakar’ın nefis golünde alan bulmasına sebebte bu oldu zaten. Sağ tarafta Ghezzal ve Onur Bulut çok iyi işlediler solda ise Masuaku, Cenk, Gedson’u kullandı. İstanbulspor 1-0 yenik durumda iken biraz öne çıkınca o alanı Aboubakar çok iyi değerlendirdi. Ghezzal oyundan çıkınca Gedson tekrar merkez orta sahaya döndüğünde Beşiktaş yine aynı zorlanmayı yaşadı.

Ilgaz Çınar;

Fatih Tekke şunun farkında, alan ne kadar küçülürse bütün oyuncular o kadar oyuna dahil olmak zorundalar basketbol maçlarında bunu iyi görürsünüz. Futbolda alanı küçülttüğün zaman bütün oyuncularını aktif etmek zorundasın ve İstanbulspor bunu ilk yarı iyi becerdi.

Beşiktaş neden cevap veremedi? Baskıyı kurdu, topu çabuk geri kazanmasına rağmen İstanbulspor’un yerleşik alanına hücum etmekte zorlandılar. Bu tip alan savunmasını yetenekli oyuncunuz var ise o ya da duran top açar. Beşiktaş’ın ilk iki golünde de zaten bunu gördük.

Ghezzal’ın ortasında rakip kalecinin bu tip pozisyonlarda çıkmadığınıda bildiği için Cenk tosun o golü buldu.

İkinci gol tam bir yetenek golü. Aboubakar muazzam bir gol attı. Şenol Güneş ikinci yarı Aboubakar’ı sol içte başlatıp Cenk’i merkeze aldı. Aboubakar’ın alan bulmasının sebebi Masuaku’nun önünde ve yarı alanında oynamasından kaynaklandı.Gedson’da katkı yapınca orayı işlediler.

Güzel gollerin olduğu iyi bir maç izledik Fatih Tekke’yide tebrikler o takıma yeni transferler geldikten sonra kendi takımınında gücünü bilerek oynamaya çalıştı.