Galatasaray, Al Musrati’nin kendi kalesine attığı gol ile başladı maça. Bu gol ile Beşiktaş’a önde basma konusunda çok ısrarcı olmadı. Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca Galatasaray’ın sol kenarını kullanma çabası zaman zaman fırsatlar getirse de iyi oynayan Rashica çabuk yoruldu. Zaten Beşiktaş’ta top Muçi ve Rashica’yı bulmadan kaleye gitmek imkansız gibiydi. Özellikle Amartey ve Al-Musrati oyunu iki yönlü vasat oynadılar.

Beşiktaş pozisyon bulmakta özellikle bu oyuncuların haddinden fazla yana ve geriye oynamasıyla çok zorlandı. Galatasaray sahaya iyi yayılıp sakin kalarak, hem akan oyundan Kerem Demirbay hem de duran toplardan tehlikeli olsa da 2. golü bulamadı. Beşiktaş’ın 2. yarıya aynı kadroyla dönmesi Santos’un oyundan memnun olmasından mı, kulübeye güvenmeyişinden mi, bilmiyorum ama son yarım saate Ghezzal hamlesi işe girince Beşiktaş daha yürekli oynamaya başladı. Fakat Rashica maç boyunca Beşiktaş’ın hücumda en doğru pozisyonlarda topla buluşan ama aynı zamanda final paslarını da bir türlü yapamayan oyuncusuydu.

ERKEN GOLÜN AVANTAJI... 

Galatasaray, Beşiktaş’ın aldığı riski orta sahayı kolay geçerek gösterdi ama 2. gol için yeterli pozisyonları üretemedi. Santos son kozlarını Aboubakar ve Muleka ile oynayıp iyice risk aldı ama bu hamle de karşılığını bulmadı. Galatasaray bir derbi için oyun kalitesi olarak çok üst düzey olmasa da attığı erken golün avantajını savunma konsantrasyonunu yüksek tutarak koruyup derbiyi kazanmayı başardı. Beşiktaş için sezon sonuna kadar şimdiden gidecek oyuncuların listesini hazırlamak gerek diye düşünüyorum.

Erman Özgür | Fanatik