Derbilerin her zaman ayrı bir havası var, bunlar ayrı atmosferleri olan maçlar. Bu tip maçlar futbolcular için de çok özel. Şöyle bir algı var Türkiye’de, şampiyon olamasan bile derbilerde galip geldiğin zaman taraftarların gözünde şampiyon olmuş kadar kıymetli bir maç oluyor. O yüzden futbolcuların çok iyi konsantre olup elinden geldiği kadar, yapabileceklerinin en iyisini vermeliler. Milli maç arasından dolayı hoca tekrar bir fırsat bulup kafasındaki değişiklikleri uygulayabilir, yeni bir oyun planı çıkartabilir.

Fenerbahçe özellikle ikinci yarıdan itibaren alışılagelmiş performansından çok uzakta. Sevillaya  elendiler bunun bir moral bozukluğu var, akabinde hocanın yapmış olduğu açıklamalar ve belki de ayrılmak istediğinin sinyalin veren açıklamaları var. Fenerbahçe cephesi bu maç öncesi biraz daha karışık, Beşiktaş'ın ise son haftalarda yükselen bir grafiği var, istikrar gelmeye başladı. Bu milli maç arası Beşiktaş için çok faydalı olacaktır.

 Fenerbahçe ilk yarıda oynadığı performansından uzak, hocanın yapmış olduğu açıklamalardan dolayı futbolcuların psikolojisini etkilemiş motivasyonunu düşürmüş olabilir. Futbolun saha dışında kazanıldığını söylemesi,bütün futbol severler için üzücü bir açıklama, sonuçta rakibine de saygı duymak zorundasın. Karşında canla başla mücadele etmek isteyen bir camia var,bu açıklamayı neden yaptı bunu incelemek lazım. Belki de gündemi değiştirip takımı eleştirilmesin diye yaptı. Belki takımını korumak isteyip kendisini hedef haline getirmek istemiştir, ya da ben Türkiye’den ayrılıyorum, ayrılmanın zemini hazırlıyorum diye düşündü.

Ben derbinin heyecanlı ve gergin bir maç olacağını düşünüyorum, temennim şu ki FairPlay çerçevesinde, hem taraftarı, hem oyuncusu, camiası ile bize seyir zevki yaşatan tempolu bir futbol görmek isteriz, gönlüm iyi olanın kazanması bu da Beşiktaş olsun.