"Şenol Güneş erken gelirse bu ligde her an her şey değişir" yazdığımda eleştiri yapan çoktu. Geç geldi, bunda aslında yönetimin bir hatası yok. 

Başkan hep takımın başında görmek istiyordu, taraftar baskısı yüzünden geç geldi. Geldiğimiz durum ortada, hocanın gelmesi ile birbirlerinin eksiğini kapatan bir takım oluştu.

Şenol hocanın yaptıklarını yazmaya başlayalım:

Birçok kişi "kaleci şart" dedi.  Hoca kaleye Mert'i geçirdi. Mert de her maç takımın en iyi oyuncusu haline geldi. Bu sayede Beşiktaş taraftarı da artık top kaleye geldiğinde korku filmi izler gibi izlemiyor.  Savunmada yapılan basit hataları küçük dokunuşlar yaparak düzeltti. Salih için "bitik" diyenleri utandırdı. Cenk Tosun'u eski özlenen günlerine geri döndürdü. 

Bunun yanında da hep iyi şeyleri söylemeyelim. Şenol Güneş önderliğinde Trabzonspor deplasmanı, Karagümrük maçı, Sivasspor deplasmanı, bu üç maçta Beşiktaş iyi oynamadı. Şampiyonluğa oynuyorsan kötü oynarken de maçları kazanacaksın. Hoca bu maçlarda formsuzdu.

Beşiktaş tüm sorunları atlatabilecek kadro zenginliğine ve bu zenginliği yönetecek bir teknik direktöre sahip, bu da Beşiktaş'ı rakiplerine göre en az iki adım öne çıkarıyor.

Hocanın sayesinde oynayanı, oynamayanı, teknik direktörüyle aile olmuş bir Beşiktaş var. 

Buna rağmen belli bir kesim tarafından şu an bile hocanın kredisi az. 1-2 ters sonuç gelirse her şey unutulur, anında Şenol Güneş istifa'ya kadar gider.

Beşiktaş savunmasında görev yapan oyuncuların ileri uçtaki görev yapan oyunculara verdiği destek son zamanlardaki başarının anahtarı oldu. Colley ve Saiss'ın başarılı çizgisinde Salih, Hadziahmetovic ve Gedson'un da katkısı büyük. 

Orta sahada Şenol Hoca bu üç oyuncuyu sahaya sürdüğü bütün maçlarda belli bir standart ortaya koydu. Bu  oyuncuların savaşcı kişiliği diğer oyuncuların işini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda değerini de yükseltti.

Beşiktaş'ta tüm oyuncular görevini eksiksiz yerine getirdi. Ben en çok  Gedson'un performansını beğendim, bitmez tükenmez enerjisiyle maçın yıldız ismi oldu.

Cenk ve Aboubakar, kabul etmek lazım ki formda olmasalar bile rakiplerine çok ciddi korku salıp rakip defansın öne çıkmasını engelliyorlar.

Beşiktaş Adana Demirspor'un etkili isimlerini durdurmasını bildi. Sabırlı bir oyun oynayarak maçı kazandı. Beşiktaş hak ettiği bir galibiyeti alarak zirve yarışına renk kattı. Bırakın ikili averajı, üçlü averajda bile zirvede olarak ligin geri kalan maçları azalmış olsa bile rakiplerini bu şekilde tedirgin etmesi keyif verici.

Masis Kuyumcu / Duhuliye