Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, hafta başında 6 aylık icraatlerini anlattığı bir basın toplantısı düzenledi.

Başkanın sunuma iyi hazırlandığı belliydi. Konulara hakim, kararlı ve geleceğe dönük projeleri vardı.

Lakin, toplantının sonunda söyledikleri şaşırttı beni. Ajansspor’dan Kenan Başaran’ın “son dönemlerde TFF’den çıkarılan isimlerle ilgili ne dersiniz?” şeklindeki sorusuna Büyükekşi’nin yanıtı ve gerekçeleri ilginçti:

“Yönetim kurulu kararı aldık, 65 yaşın üzerinde çalışan personelimizi işten çıkarmıyoruz, emekli ediyoruz. 468 kişi idik, şimdi 397 kişiye düştük. Devletin ve bir çok özel sektörün kuralı var. Yargıtay üyesi de olsanız, en üst görevde de bulunsanız 65 yaş uygulaması var. İnsan kaynakları konusunda kurum dışında profesyonel bir şirkete verdik bu işi...”

Nasıl yani? TFF çatısı altında çalışmanın kriteri yaş mı yani? Nerede kaldı deneyim, birikim ve liyakat?

Şeytanın avukatlığı

Ben de şeytanın avukatlığını yapayım. Yarın öbür gün, A Milli Takım için Şenol Güneş ve Fatih Terim’in adı geçse, bu şirket “65 yaş üzerindeler, görev yapamazlar” mı diyecek?

Güneş (70) ile Terim (69) baraja mı takılacaklar? Öyle ya, sonuçta onlar da maaşlı çalışan profesyoneller olacak.

Son olarak; aynı gün Hakem Akademisi Direktörlüğüne Oğuz Sarvan’ın (67) getirildiği açıklanmadı mı? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

Bakın; TFF bir devlet kuruluşu değil, özerk. Kiminle kaç yaşına kadar isterse çalışabilir. İşten çıkarmalarla ilgili mantıklı gerekçeler sunulabilirdi. Örneğin; “Çalışma temponuzu beğenmedik”, “Statükocusunuz” veya “Gençlerin önünü açmaya çalıştık” gibi. Ödersiniz tazminatlarını, helalleşirsiniz.

Sayın Büyükekşi’nin iyi niyetinden şüphem yok. Ancak futbolun dinamiklerini bilmeyen danışmanlar ve kurumlar tarafından yanlış yönlendirilmesine karşıyım.

Soru ya başkanın çalışmadığı yerden geldi, ya da doğaçlama konuşurken dili sürçtü.

İkisi de değilse, bu yönetim görevde olduğu sürece Güneş, Terim ve 65 yaş üzeri nicelerine TFF kapısı kapalı demektir!

Cemal ERSEN / Milliyet