Şenol Güneş’in Beşiktaş’ın başına geçişiyle birlikte futbolcu bazında gelişimler olacaktır.Nitekim ilkÜmraniye maçındaCenk Tosun’un 11’e dönüşü ve formasyonun Ismael’in hayal bile edemeyeceği şekilde değişimi Güneş’in yarattığı önemli farklardan biriydi. Cenk Tosun ve Weghorst’u aynı anda sahaya sürüp arkalarına Dele Alli’yi konumlandırdığı bir 4-3-1-2 tercih eden Şenol Güneş, Beşiktaş taraftarına sahip oldukları lüksü hatırlattı.

İlk kontra golü...

Valerien Ismael döneminde Beşiktaş’ın en iyi yaptığı detaylardan biri ön alan baskısıydı.Ne var ki, bu baskı sonucu kazanılan toplar, Fenerbahçe’de olduğu gibi çabuk kontra setlerle desteklenmiyor ve golle sonuçlanan tek bir geçiş hücumu gerçekleşmemişti. Şenol Güneş’in ilk maçında Gedson Fernandes’in kazandığı topu Weghorst’a geçirmesi ve Hollandalı’nın o pası gol yapması bu sezon Beşiktaş için bir ilkti. Ismael döneminde Beşiktaş baskıda kazandığı topları hızlı kullanmak yerine beklerini hücuma katıp sete yerleşerek vakit kaybediyordu. Weghorst ve arkadaşları bu sezon ilk kontratak golünü Ümraniye karşısında attı. Sanırım Güneş’in ilk çözdüğü sorun bu oldu.

Dokunulmazlık zırhı!

Ismael’in antrenörlük kariyerindeki en önemli sorunu, ‘oyun yorumu’. Hocanın en büyük sorunu oyuna müdahaleleriydi. Güneş’in ilk 45 dakikadaki veri seti üzerinden ne kadar doğru bir analiz yaptığının somut örneğini izledik. Güneş, hem sağ bek hem sol bek hem Dele Alli’yi değiştirdi. Bu Ismael’in kolay kolay yapamayacağı türden bir hamleydi doğrusu. Güneş’in ilk maçtan verdiği, ‘Kimse dokunulmaz değildir’ mesajı kadro içindeki rekabet açısından önemli. Aslında hocanın ilk maçtaki mesajlarının sayısı hayli fazlaydı. Güneş, Gedson Fernandes enerjisi denen bir gerçeği kabul ederken Salih Uçan’a da ‘Gözün kulübede değil tabelada olsun’ diyebildi.

Tayyip Talha’nın yıldızı çok parlak

Beşiktaş’ın sağ stoperi Tayyip Talha Sanuç’un oyun planındaki rolü çok belirgin. Geriden oyun kurulumunda neredeyse ‘sıfır sorun’ ilerleyen Talha’nın akan oyun savunmasında hamle zamanlamalarını geliştirmesi gerekiyor. Stoperlerin pas ve oyun görüşü kalitesinin çok değerli olduğu bir futbol çağında savunmacılık göz ardı edilmemeli. Talha’nın hücum aksiyonlarındaki sezgilerini savunmasına eklediğinde yıldızının çok parlak olduğunu söylemek gerek.

Mert paslarını atabilir mi?

Ersin Destanoğlu, Şenol Güneş’in 4 yıllık ilk döneminde A Takım kadrosuna kadar çıksa da forma giyme şansı bulamamıştı. Ne var ki, Güneş’in futbol felsefesindeki kaleci modeli ayaklarını da iyi kullanmalı. O yüzden ilk maçında Ismael’in yüzüne bakmadığı Mert Günok’u tercih etti. Sergen Yalçın döneminde sakatlandıktan sonra tam 1 yıldır resmi maç oynamayan Mert’in yüksek isabetli paslarla oyun başlatabilmesi üzerindeki pasları silmesi adına kıymetliydi. Güneş, Karius hariç çalıştığı her takımda iyi ve formda kaleciler çıkardı. Mert’in dönüşü, Ersin’i de rekabette zorlayacak ve belki de Beşiktaş’ın iki çok formda ve iyi yerli kalecisi olacak. Tıpkı Trabzonspor dönemindeki Tolga Zengin ve Recep Kıvrak gibi.

Serkan AKCAN / Fanatik