Beşiktaş Kulübü Teknik Direktörü Şenol Güneş, TFF'nin Ankara'da gerçekleştirilen Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nda kürsüye çıktı.

Şenol Güneş, Süper Lig'in 2022-23 sezonunda alınan bazı kararlarını eleştirirken, yapısal sorunlara da değindi.

Şenol Güneş'in açıklamaları şöyle:

"ZAMAN ZAMAN DİLİMİN UCUNA GELENLERİN YARARLI OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

"Bu ülke de bizim bu TFF de bizim. Susmak yerine konuşmak daha faydalı. Zaman zaman dilimin ucuna gelenlerin de yararı olmadığını düşünüyorum.

"SIKIŞTIRILMIŞ BİR LİG OYNANDI"

Pandemi döneminde ben TFF'nin içindeydim. Olağanüstü bir karar alındı ve lig devam ettirildi. Sonrasında ligler erken başladı ve sıkıştırılmış bir lig oynandı. Rahatsız olan bendim, Türkiye de rahatsız oldu.

"KURALLAR SİZLERİN KEYFİNE KALAMAZ"

Bu sene zor bir durum vardı. İki takım ligden çekildi ama bu takımların bazı oyuncuları ligde oynadı ve yerli sayıldı. Bu yanlış. Yarışta o oyunculardan alamayan takımlar mağdur oldu. Bizim kuralları baştan bilmemiz lazım. Sizlerin keyfine kalamaz. Kural ve mantık dışı konular bunlardı.

"BİRLİKTE DÜŞÜNEREK KARAR VERELİM"

Emniyet şeridini ihlal etmeye başlarsanız herkes eder. Kuralı ona göre koyun. Birlikte düşünerek karar verelim. Oyuncular önemlidir ama onların hatasını da denetleyen kendi birlikleri olmalıdır. Antrenör de aynı şekilde.

TL-EURO MAAŞ KONUSU

Yöneticiyle oyuncu kavgalı. Soruyorum, bütün kulüplerde aynı sorunlar var. Yabancı-yerli oyuncuların TL-Euro olarak maaş alması ortamı alt üst ediyor. Kulüp başkanı yerli oyuncuya gel iyileştirme yapalım diyor veya euro alana gel azaltalım diyor. Mukavelede yanlışlık var. Yabancı-yerliye aynı para verilmeli, antrenör ve oyuncular vergilerini kendileri vermeli.

"GÜVENİ KAYBEDİYORUZ ŞU ANDA"

Sevgiyi kirletmeyelim. Biraz sevgi kirliliği var. Güveni kaybediyoruz şu anda. Susmak da doğru değil, yersiz konuşmak da doğru değil.

"HADİ TEK BAŞINIZA BİR MESSI ÇIKARIN, YAPAMAZSINIZ"

Bugün bir tane Messi'yi, Ronaldo'yu kimse çıkaramaz. Bunu Elit Antrenör Toplantısı'nda İsviçre'de de söyledim. Hadi tek başınıza bir Messi çıkarın. Yapamazsınız.

YABANCI KURALI

8+3'ü ben getirmedim. Yabancı oyuncu yerli oynuyorsa, ben de yerli oyuncuyu yabancı yapabilmeliyim. Bunun bir yolu olmalı."