Ülke futbolunu yönetenlerinin, sayılarla ilgili gereksiz takıntısızı epey zamandır Valerien İsmael ve meslektaşlarını zorluyordu.

Konu malum hangi yerli oyuncuyu tercih etmeli...

Valerien İsmael'in dünkü maç ile görüldüki bu konuda eli rahatladı.

Ersin, Tayyip Talha, Tayfur, Emrecan,  Necip. 

Valerien İsmael bu konuda rahat ama mevcut kadroda oynayanlar ve oyuna dahil olanlar arasındaki verim konusunda ise hâlâ sıkıntı var.

Maça gelecek olursak, önce şunu belirtmekte fayda var. Bu sahada top oynanmaz. Sanki iki takım aralarında anlaşıp Ahmet abinin tarlasında top oynamak üzere sözleşmiş gibiydiler.

Del Alli,  Redmond gibi henüz fizik olarak tam hazır olmayan ve teknik kapasiteleri ile sahada bir şeyler yapmak isteyen futbolcular için büyük handikap bu sahalar. Buna rağmen ilk yarı Beşiktaş oyuna hâkim olan taraftı. Sahada Masuaku, Tayyip ve Tayfur öne çıkan isimler oldu. 

Özellikle Tayyip...

Adana Demirspor Süper Lig'e adım attığından beri çok iyi işler yapan Tayyip futbolumuza en büyük katkı yapan değerdir.

Beşiktaş'ın ilk golüne imza attı ama o kargaşada işi sonradan VAR çözdü gerçi bizler VAR'dan önce Weghorst'a yapılan hareketin net penaltı olduğunu çözmüştük.

Niye bu kadar düşündüler anlamadık...

VAR Beşiktaş'ın hakkını teslim etti ama maçın son diliminde Giresunspor'un golünü iptal ederek Beşiktaş'a değil sadece Valerien İsmael'e katkı yaptı.

Çünkü Beşiktaş'ta bir gürültü ortamı var.

Sportif direktör tartışılıyor, teknik direktör tartışılıyor, yönetim tartışılıyor, taraftar hiçbir şeyden memnun değil...

Kimse sakince düşünüp tartışma yönüne gitmiyor. Bu ortam Beşiktaş için gelecek adına çok iyi işler değil..

Tabi bu ortamın oluşmasında payı olanları es geçmemek lazım. 

Beşiktaş şu an için zirve yarışının içinde öyle yarıştan kopmuş, baştan havlu atmış bir durum yok, Dünya Kupası arasına kadar gemiyi bir şekilde limana sağ salim yanaştırır iseler sonrasında bu gürültü ortamından biraz uzaklaşıp sakince düşünme, konuşma, tartışma yönü tercih edilirse çözüm çok uzakta değil.

Yönetim, sportif direktör, teknik direktör, taraftar herkesin sakinleşip rahatlaması gerekiyor. Bu gergin ve gürültülü ortamdan uzaklaşması gerekiyor. Yoksa hatalar çözülmüyor işler Arap saçına dönüyor.

Beşiktas'ın önünde önemli bir Trabzonspor maçı var ve her şey teknik direktörün elinde, yaptığı hataları görüp futbolcularını önce mental anlamda şartlara hazırlar ise Beşiktaş o çıkışı öyle ya da böyle hanesine yazdırdığı üç puan katkısıyla artıya çevirir yoksa bu sefer VAR'da başta teknik heyeti kurtaramaz.

Mehmet Eyüp YARDIMCI / Fotospor