Milliyet yazarı Attila Gökçe'nin köşe yazısı

Liglerin son haftalarında görülebilecek “çılgın” bir maç izledik… Hakemden yerli-yabancı futbolculara, kenardaki hocalara kadar sahadakilerin tümü de aceleci, çabuk, telaşlı, aynı zamanda becerili, gergin ve tepkili oyunun aktörleri oldular.

Daha birinci dakika dolarken Trabzonlu hakem Yasin Kol “kovboy” gibi hızlı bir beceriyle sarı kartını çıkarıp Nkoudou’ya gösterdi. Yanlış mı? Hayır, yerden kayarak kontrolsüz biçimde rakibini düşürdü Nkoudou. Bence tüm oyuncuların uyanması gereken bir başlangıçtı bu. Yasin Kol futbolu oynamıştı biliyordu. Cumartesi günü Nef Stadı’ndaki muadili gibi dağılmaya niyeti yoktu, ama ilk yarıda çaldığı faul düdükleri ve gösterdiği kartlarla maçı adeta dağıttı. Oyunun akışını sık sık faul düdüğüyle kesmesi de dikkat çekiciydi.

Uzun anlattık… Hızlı maçta hemen goller de erkenden geldi. 3’te Ghezzal’dan korner atışı, Hollandalı’nın arka direkte kafa ile indirdiği top ve  Nkoudou’nun da kafayı (!) çalıştırması..  Sonra Ghezzal’ın 21’de ceza alanı içinde boş durumdaki Salih’e attığı nefis pas… Pardon bu bir asist. Çünkü Salih’in harika solu var. 30’da Targhalline’in Ghezzal’a müdahalesi penaltı. O da kalkıyor yerden ve golü atıyor. Beşiktaş için ligin belki de en neşeli günü yaşanacak ama…

Genç stoper Emrecan 15 ve 37’de iki sarı kat görüyor… Tecrübesiz, heyecanlı ve çabuk delikanlı ilk maçında kırmızıya yakalanıyor.

Valerıen Ismael açıkladı! Derbide sahada olacak mı? Valerıen Ismael açıkladı! Derbide sahada olacak mı?

Oyunu bozan bir kırmızı kart bu… İlk yarı sonuna kadar 71/29 topu rakibine bırakıp çabukluğuyla golleri sıralayan Beşiktaş, eksilip 10 kişi kalınca etkinliğini, taktik üstünlüğünü bırakıyor. Maç sonunda topu 78/22 kaybediyor. Berkay’ın stopere çekilmesiyle orta alan ileri uç bağlantısı kopuyor. Sonra 45+’da Efkan’ın frikikten attığı usta işi gol, 81’de Saiss’in ters kafa vuruşuyla kendi kalesine attığı derken 90+3’te Gedson’un Ferhat’a yaptığı penaltı ve Candeias’ın golü: 3-3… Dedik ya çılgın bir maç bu…

Valerien Ismael’in adeta paniğe kapılarak ikinci yarıya üç değişiklikle başlaması, üç gol atan Nkoudou, Salih ve Ghezzal’ı çıkarıp Necip, Montero ve Boyd’la beşli savunmaya dönmesi, belki çaresizlikten doğan bir arayıştı ama yanlıştı, olmadı. Takım adeta paniğe kapıldı. Kozlarını kaybetti.

Hocası tarafından törpülendi. Valerien Ismael’in dağıldığını gördük. 

Bu arada... Beşiktaş Başkanı Sayın Ahmet Nur Çebi tam da hazırlık maçları yapılır, hakemler seminerde toplanırken, keskin demeçlerle hakemlere yönelik budama operasyonlarını devam ettirmek istiyordu. Eskiler gitsin, yeniler gelsin! Başkan’ın en etkili hakem yorumu.

Buyrun Sayın Çebi, işte yepyeni bir hakem!

Attila GÖKÇE / Milliyet