Maçın hakemi Arda Kardeşler için çok zor maç olmasa da yine de arka arkaya gerçekleşen iki kritik kararı vardı. Maçın 54. dakikasında, Beşiktaş ceza sahası içinde Calvo’nun kafa ile indirdiği top, Aboubakar’ın koluyla buluşunca Konyasporlular penaltı beklediler.

Her şeyden önce Calvo’nun kafa vurduğu yer ile Aboubakar arasındaki mesafe çok yakın. İlk etapta kolu vücudundan açıkta görünen Aboubakar’ın kolunun pozisyonu, vücudunun doğal aksiyonunun sonucu. Daha sonra elini kapamaya ve toptan kaçırmaya çalışırken top eliyle buluşuyor. Bence devam daha doğru karardı.

Kırmızı iptal olmazdı

Hemen bu penaltı beklentisinin ardından Oğulcan rakibini çekerek düşürünce hakem sarı kart verdi. Oğulcan sinirlenerek topa vurduğu için de ikinci sarı karttan doğru olarak atıldı.

Bu sırada VAR devreye girerek hemen önceki Aboubakar pozisyonuna, penaltı kararı çıkmış olsaydı bile bu kırmızı kart iptal edilmeyecekti. Çünkü oyuncunun sportmenliğe aykırı davranışları her zaman cezalandırılır ve iptal edilemez. Uzatma dakikalarda Yunus Mallı’nın penaltı beklediği pozisyonda da devam kararı doğruydu.

Deniz ÇOBAN / Fanatik