Beşiktaş’ın unutulmaz futbolcularından Süleyman Oktay, son hakem gelişmelerini Duhuliye.com için özel değerlendirdi.

İşte Süleyman Oktay'ın açıklamaları:

Hakem olmanın kriterleri olacak.

-Bu düzende hakem olduktan sonra futbolun başına gelenler
-Yetenekli, hakemliği seven, genç dinamik olanları yapacaksın.
-Eş, dost, akraba yakın diyerek kimseyi hakem yapmayacaksın.
-Hakemliği ikinci iş olmaktan çıkaracaksın, futbolcunun nasıl oynadığı sürece tek işi bu ise hakemin de işi bu olacak.
-Eş, dost, akraba torpiliyle hakemliğe girmiş fakat yeteneksiz, futboldan uzak kişilerin hakemliği de açıkçası yeterli olmaz.
-Hakem seçerken veya hakemlik kariyerinde yükselteceğin hakemlerin yetenek ve işlerini ne kadar severek yaptıklarını, ne kadar çalışkan olduklarını devamlı surette iyi gözlemleyecek ve analiz edecek hakem hocalarına ihtiyaç var. Bu da çok önemli bir iştir. Hepimiz yıllardır bu hakem hatalarından ve de taraflı maç yönetimlerinden şikayetçiyiz, bunları profesyonel normlarda yapmamız şart.
-Futbolcu profesyonel diyoruz ama hakemler ve yöneticiler amatör. Bu böyle gitmez, devamlı kaos yaşarız ve birçok sezon bu hakemler konuşulur.

Belki de böyle olmasını kamuoyu istiyor denilerek bunlar yapılıyor çünkü her kesime konuşacak ve dedikodu yapacak malzeme çıkıyor. Belki de bizler toplumca abuk sabuk işlerden besleniyoruz. Hatta hoşumuza gidiyor da olabilir.

Sivasspor - Galatasaray maçının bütün hakemleri hem yönetenler, hem VAR odasındakiler olarak tam anlamıyla ne kadar yeteneksiz hatta art niyetli olduklarını gördük. Bu kadar net %100 golü iptal etmek için ya art niyetli olmaları lazım ya da Riva’dakilerin ekranlarda dizi izlerken bu maçın içine düşmeleri olabilir.

Hadi VAR odasındakiler dizi film izlerken yanıldılar, ya arkadaş, maçın hakemi de ekrandan tekrarlarını izledi, izledi geldi ve Riva’daki dizi izleyenlerin dediğini yaptı, ofsayt kararıyla golü iptal etti. Tam bir akıl tutulması yaşadık.

Bizler ekran başında pozisyonun gol olduğunu gördük ve bu iptal kararına şaşırdık.

Böyle torpilli, futbol topunun yanından geçmemiş akraba yakını hakemler olduğu müddetçe futbolumuz ilerlemez, bizler de Riva’daki ve saha içindeki dizi film izleyicilerini çok konuşuruz.