Spor camiasının çok önemli isimleri, Uluslararası ilişkilerin ve uluslararası dostluğun güçlendirilmesine verdiği olağanüstü katkılardan dolayı Golden Mongoose Madalyası ile ödüllendirildi. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın da katıldığı ödül töreninde Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği İcra Kurulu Üyesi Hasan Arat da bu büyük ödüle layık görülen isimlerden birisi oldu.

Hem uluslararası alanda hem de Türkiye'de sporun gelişimi için çok büyük emekleri bulunan, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği İcra Kurulu Üyesi, Dünya Atletizm Federasyonu İcra Kurulu Üyesi, BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcılığı görevleri yürüten Hasan Arat ile birlikte Polonyalı ünlü tenisçi Iga Swiatek, 4 kez olimpiyat şampiyonluğu yaşamış Robert Korzeniowski, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Başkanı Spyros Capralos, Litvanya Olimpiyat Komitesi Başkanı Daina Gudzineviciute ile Polonya Spor ve Turizm Bakanı Kamil Bortniczuk da ödüle layık görüldü.

Hasan Arat kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Hasan Arat, uzun yıllar tekstil ve gayrimenkul yatırımcılığı alanında faaliyet gösteren şirketlerde yöneticilik yaptı. TGSD - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı, IAF - International Apparel Federation Yönetim Kurulu Başkanlığı ve UNWTO - Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. TMOK – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Marketing Komisyonu Üyesi, EOC (Avrupa Olimpiyat Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi ve World Athletics İcra Kurulu Üyesi görevlerini yürüten Hasan Arat, 1998-2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün ikinci başkanlığını yaptı. Beymen Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Arat, aynı zamanda Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.