2000 yılından bu yana Beşiktaş camiası, gergin, stresli, adayların hazırlıksız yakalandığı seçim süreçleri yaşamıştır. Süleyman Seba, görev süresini zamanında tamamlayıp, istifa ile gitmeyen son Başkan oldu.

Kendisinden sonra sırasıyla, Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören, Fikret Orman, seçimleri kazanarak başkanlık koltuklarına oturmuş, ve herbiri farklı sebepler öne sürerek istifa edip ayrılmıştır.

Bu süreç boyunca Beşiktaş başkanlığına aday olmak isteyen hiçbir kongre üyesi, seçimler yaklaşmadan, plan projelerini hazırlayarak seçime girememiştir. Dolayısıyla, bu tarz seçimler sağlıksız yönetimlerin oluşmasına neden olmuş, sıkıntıları hep Beşiktaş camiası yaşamıştır.

Ancak son günlerde ismi Beşiktaş başkan adayı olarak anılan Hasan Arat, tüm bunların aksine, daha seçim ortada yokken, Başkanı arayarak bir sonraki seçimler için hazırlandığını bildirdi ve bir sonraki seçimlerde Başkan adaylığının mesajını Beşiktaş’ın en tepe makamına verdi.

Hasan Arat’a yakın çevreler bu stratejiyi, gruplar ve derneklerle pazarlık ortamı olmadan, projelerini ve yönetim kurulu listesini acele etmeden hazırlamak istemesinden kaynaklandığını söylüyor.

Diğer bir taraftan, Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk’ün aday olmasına kesin gözle bakılıyor. Ancak Yamantürk, Arat kadar rahat değil, zira bulunduğu Divan Başkanlığı görevi, kendisinin seçim hazırlıkları çalışmasını aleni bir şekilde yapmasının önünde engel olarak duruyor.