Görüyoruz ki Beşiktaş’ın savunmasında Şenol Güneş bir türlü devamlılık sağlayamadı! “Tam rayına oturdu” diyoruz, o alanın gediklisi Tayyip Talha göze geldi, çapraz bağlarından sakatlandı, sezonu kapadı. Welinton diyoruz, o da kızarıyor. Yani kritik bölgede sürekli isimler değişiyor. Bu handikap Kartal’a sıkıntı yaşatıyor.

Örneğin Bajiç’in attığı gole bakın, hem de Mert’in burnunun dibinden topu tavana çakıyor, Üstelik adam o kadar rahat vuruyor ki, ne karışanı ne de rahatsız edeni var!

Gelelim şu gol meselesine...Valla, Kartal’ın yükünü bu anlamda Cenk Tosun ve Aboubakar çekiyor, eyvallah. Cenk Tosun’un ilk yarıda sakatlanması bu yükü tamamen siyahi golcüye yükledi. Basit golleri kaçırıyor, zor olanı atıyor, o da şaşırıyor, biz de! Şu 23. dakikadaki pozisyonu anımsayın, Aboubakar kaleci ile karşı karşıya... Nereye vursa gol ama kaleci kornere çıkartıyor. Ne var ki, Aboubakar’ın uzun pasları yerindeyse tam isabet, diğerleri mi pas değil, adeta iftira atıyorlar!

İlk yarıda geriye düşen Kartal’ı biri penaltıdan olmak üzere attığı iki golle Aboubakar ayağa kaldırdı. Böylesi skorer bir oyuncuya kulp takmak için didik - didik etmenin anlamı yok! Yalnız, negatif bir yönü var. Bazen seyirciyle, bazen de rakipleriyle gereksiz söz dalaşına giriyor. Yapma kardeş... İşine odaklan, sararırsın, kızarırsın, bilesin!

Ghezzal eski günlerini arıyor, ilk yarıda soluyla attığı sert şutta top direkten geri döndü. Bu pozisyonda Aboubakar’ın asistini de not düşelim.

Durun, Kartal’ın yeni bir golcüsü daha var... Biz unuttuk, o kendisini hatırlattı, Redmond... Fenerbahçe derbisinde patlama yapan, dün de ilk on birde sahaya çıkan Redmond, 54’de farkı ikiye çıkardı. Masuaku’nun pasını iyi değerlendiren Redmond, iki savunmacıyı geçti, topu uzak köşeye gönderdi. Adam pire gibi, tutabilene aşk olsun! Adam tam bir takım oyuncusu... Rakip eksiltiyor, aklı hep gollerde... 70’te yine denedi, kaleci güçlükle kornere tokatladı.

Bakın sevgili futbolcular, hiç bir teknik adam bindiği dalı kesmez. Eğer sizi oyundan alıyorsa, mutlaka kenardan gördüğü bir şey vardır. Alınmak, darılmak olmaz, di mi Salih kardeş! Bu tip hamleler olası iş kazalarına set çekmek için yapılır.

Valla, Giresunspor’u da kutlamak gerekir, öyle savunmasına yaslanmadı, zamana oynamadı, ofansif oynayarak futbolu güzelleştirirken, tüm enerjisini ortaya koydu. Gelin görün ki oynadığı takım Beşiktaş... Hatayı affetmeyen kramponları var, ne yapsın?

Evet, Kartal 5’te 5 yaptı, zirve klasmanındaki yerini koruyor. Ayağını yere sağlam basıyor. İşin özeti, ev sahibi takım vitesi 5’e taktı, yoluna devam ederken, Trabzonspor deplasmanı için de moral - motivasyonunu üst seviyeye çıkardı.

Bilal MEŞE / Milliyet