Geçtiğimiz yıl Basketbol Süper Ligi tarihinin en rekabetçi sezonlarından birin yaşadık. Yeni sezonda da aynı rekabet seviyesinin devam etmesi bekleniyor, siz yeni sezona dair neler söylemek istersiniz?

Nedim Yücel: “Öncelikle her takıma sakatlıkların olmadığı, başarılı bir sezon diliyorum. Şu an tüm takımlar kadrolarını büyük ölçüde tamamladılar, görünen o ki en az geçtiğimiz sezonki kadar rekabetçi bir sezon bizi bekliyor. Bizim hedefimiz öncelikle Playoff biletini almak, bildiğiniz üzere son iki sezondur bunu başaramıyoruz. Hedefimiz mümkün olduğunca üst sıralar için mücadele etmek, bunun için elimizden geleni yapacağız.”

Bu yaz Beşiktaş‘ta yeni bir yapılanmaya gittiniz, ayrıca önemli transferler yaptınız. Bu sezon Avrupa ve Basketbol Süper Ligi’nde hedefleriniz neler?

Uzun zaman sonra Beşiktaş kulübü olarak EuroCup’ta mücadele edeceğiz. Orada zorlu bir gruptayız, bildiğiniz üzere bu yaz turnuvanın statüsü değişti. EuroCup’ta öncelikli hedefimiz gruptan çıkabilmek olacak, bunu başardığımız taktirde daha sonra finale kadar ulaşmaya çalışacağız.”

Bursaspor’da birlikte çalıştığınız koç Dusan Alimpijevic’le bu sefer Beşiktaş’ta birlikte çalışacaksınız. Koç Alimpijevic’in takımın başına geçtiği süreç nasıl gelişti?

“Ben bu yaz Beşiktaş’ta göreve başladığım zaman Dusan Alimpijevic’in Bursaspor’la olan sözleşmesi devam ediyordu. O yüzden ilk başta kendisi başantrenör adaylarımız arasında değildi. Başka antrenörlerle görüşüyorduk ama Bursaspor’da sponsorlukla alakalı yaşanan bazı gelişmelerden sonra Alimpijevic’in sözleşmesi feshedildi. Alimpijevic’le üç senedir birlikte çalışıyoruz, boşa çıktıktan sonra kendisiyle iletişime geçtim ve birlikte çalışmaya devam etmeyi çok istediğimi söyledim. Sonuç olarak oturduk, konuştuk ve anlaşmaya vardık.”

 Bu yaz transferi erkenden bitirdiniz ve kaliteli bir kadro kurdunuz. Bu süreçte çok isteyip de alamadığınız bir oyuncu oldu mu?

“Açıkçası olmadı, bu yaz istediğimiz tüm oyuncuları aldık diyebilirim. O konuda biraz şanslıydık, bütçemiz dahilinde hep birinci tercihlerimizi kadroya katabildik. Burada elbette oyunculara teşekkür ediyorum, anlaştığımız oyuncular aramıza katılmayı çok istediler. Yaklaşık bir hafta önce idmanlara başladık, hepsi çok istekli. İnşallah hepimiz için güzel bir sezon olacak.”

Bursaspor’da Dusan Alimpijevic’le birlikte EuroLeague’in kapısından dönmüştünüz, Beşiktaş’ta EuroLeague bileti almak gibi bir hayaliniz var mı?

En büyük hayalimiz Beşiktaş’ın EuroLeague’e geri dönmesi, zaten bu hayalimiz doğrultusunda EuroCup’a katıldık. Buradan EuroCup ve EuroLeague yetkililerine de teşekkür ediyorum, sunduğumuz plan ve projelere inanarak bizi EuroCup’a aldılar. İnşallah onları mahçup etmeyeceğiz ve bir gün yeniden EuroLeague’de boy göstereceğiz, en büyük hedefimiz bu.” 

 Sponsorluk konusunda daha önce bazı isimler çıkmıştı ancak bir resmi açıklama gelmiş değil. İsim sponsorluğu konusunda son durum nedir acaba?

“Kulübümüz görüşmeleri sürdürüyor. Pazarlama departmanımız sponsorluk için görüşmelere devam ediyor. Artık sanıyorum ki son aşamada. Kulübümüzden gerekli açıklama yapılacaktır”

 Son olarak taraftarlara bir mesajınız var mı?

“Bu yaz Beşiktaş ruhuna uygun bir kadro kurduğumuza inanıyorum. Kaybetse bile soyunma odasına alkışlarla gönderilecek, sahada sonuna kadar mücadele edecek bir takımımız var. Taraftarlarımız bu takımın hakkını verecektir ve Akatlar’ı yeniden dolduracaktır, bunu dört gözle bekliyoruz.”

eurohoops