Bilindiği üzere ülke sporunun en köklü ve en büyük kulüplerinden biri olan Beşiktaş, buna karşın basketbolda son birkaç sezondur istenilen seviyenin epey uzağında kalıyor. Kadroya ve oyuna dair istikrar sorunlarına ek olarak üst üste beklenemdik mağlubiyet serilerinin yaşandığı bu süreç, siyah-beyazlı ekip için geçtiğimiz sezon tam anlamıyla zirve yaptı.

2021-22 sezonunda Playoff yarışının uzağında kalarak hayal kırıklığı yaratan Beşiktaş, geçtiğimiz yaz aslında epey tartışma yaratan bir transfer dönemi geçirdi. Takımı kariyerli isimlerden ziyade genç, tecrübesiz ve potansiyelli oyunculardan oluşturma yoluna giden siyah-beyazlı ekip, aslında bir nevi zar attı.

Kadroya eklenen oyuncuların beklenen gelişimi sergilemeleri durumunda Beşiktaş, Playoff yarışı için iddialı bir ekip olabilirdi. Bazı genç yabancılarının etkili performansına rağmen siyah-beyazlı ekip, rekabetçi olabilme konusunda ciddi sorunlar yaşadı. Aldığı üst üste mağlubiyetlerle bir anda düşmenin en büyük adaylarından biri haline gelen Beşiktaş, sezon ortasında koç Ahmet Kandemir ile yollarını ayırma kararı aldı.

Başantrenörlük koltuğuna Igor Milicic’i getiren siyah-beyazlı ekip, kadrosunda da ciddi değişikliklere gitti. Sezon ortasında Parker Jackson-Cartwright, Michal Sokolowski, Allerik Freeman ve Egemen Güven gibi isimleri kadrosuna dahil eden Beşiktaş, yenilenen kadrosuyla kabustan uyanmak ve bir şekilde ligde kalmak istiyordu. Öyle de oldu.

Parker Jackson-Cartwright, Allerik Freeman ve Michal Sokolowski üçlüsü, sezonun ikinci yarısında müthiş katkı verdiler. Bu isimlere David McCormack ve Jordan Usher’ın da katılması, Beşiktaş’ın ligin ilk yarısına kıyasla çok daha pozitif bir performans ortaya koymasını sağladı. Sonuç olarak adeta felaketin eşiğinden dönen siyah-beyazlı ekip, son hafta Onvo Büyükçekmece’yi mağlup ederek ligde kalmayı garantiledi.

Kabus gibi geçen 2022-23 sezonunun ardından beklendiği üzere yaz dönemi epey hareketli geçti. İlk olarak Genel Menajerlik görevine kulübün eski oyuncularından Nedim Yücel’i getiren Beşiktaş, ardından da koç Igor Milicic’le yollarını ayırarak başantrenörlük görevi içinse Bursaspor ile harikalar yaratan Dusan Alimpijevic ile anlaştı.

Beklendiği üzere kadrosunu da baştan aşağı yenileyen siyah-beyazlı ekip, bir önceki sezondan farklı olarak güvenilir ve kalitesini ispatlamış isimleri takıma ekledi. Hem yabancı, hem de yerli rotasyonuna çok değerli eklemeler yapan siyah-beyazlı ekip, artık bembeyaz bir sayfa açtığının yeni sezonda iddialı olacağının sinyallerini verdi.

Ayrıca önümüzdeki sezon EuroCup’ta mücadele edecek olan Beşiktaş, yazın şu ana kadar dokuz hazırlık maçına çıktı. Bu müsabakaların altısında sahadan galip ayrılmayı başaran koç Dusan Alimpijevic’in ekibi, bu süreçte AS Monaco, Galatasaray NEF ve CSKA Moskova gibi zorlu rakipleri de mağlup etti.

Geçtiğimiz sezon tam anlamıyla kabusu yaşayan siyah-beyazlı ekip, bu yaz geçtiğimiz yıllardaki yanlışları tekrarlamak yerine şubenin her kademesine doğru isimleri getirdi.

Genel Menajer Nedim Yücel, Bursaspor’da yaptıklarıyla birlikte şu sıralar ülke basketbolunun en başarılı GM’lerinden biri. Bursaspor’u 2021-22 sezonunda EuroCup finaline taşıyan koç Dusan Alimpijevic, Avrupa basketbolunun en gözde koçlarından bir tanesi. Kadroya eklenen Derek Needham, Angel Delgado, Matt Mitchell, Jonah Mathews, Yiğit Arslan ve Berk Uğurlu gibi oyuncular da EuroCup ve Basketbol Süper Ligi seviyesinde neredeyse her takımın kadrosunda görmek isteyeceği türden isimler.

Bu yaz kabustan uyanıp bembeyaz bir sayfa açan Beşiktaş, yer aldığı tüm kulvarlarda iddialı olabilecek bir kadroya sahip. Hazırlık maçlarında da yeni sezona dair pozitif sinyaller veren siyah-beyazlı ekip, önümüzdeki sezon taraftarlarını yeniden Akatlar Spor Salonu’na çekip rekabetçi bir sezon yaşamak için çabalayacak.

Kadro Dizilimi:

PG: Derek Needham, Berk Uğurlu

SG: Jonah Mathews, Yağız Aksu

SF: Matt Mitchell, Yiğit Arslan, Egehan Arna

PF: Leyton Hammonds, Berkan Durmaz, Kerem Kuthan Konan

C: Angel Delgado, Samet Yiğitoğlu, Demir Doğan

Kilit Oyuncu: Derek Needham

2022-23 BSL İstatistikleri: 32 maç, 11.9 sayı, 2.6 ribaund, 5.1 asist

Geçtiğimiz sezonu Beşiktaş’ta tamamlayan ABD’li oyun kurucu Parker Jackson-Cartwright, sergilediği özel performansla takımının ligde kalabilmesindeki belki de başlıca faktördü. Buna karşın yazın Jackson-Cartwright’ın sözleşmesini yenilemeyen Beşiktaş, yerine daha ‘güvenilir’ bir isme yönelmeyi tercih etti. O güvenilir isim elbette Derek Needham’dan başkası değil.

Geride kalan iki sezonu Bursaspor formasıyla geçiren 32 yaşındaki Needham, EuroCup finaline çıkıp EuroLeague biletini almaya çok yaklaşan kadronun ana oyun kurucusuydu. Bu süreçte koçu Dusan Alimpijevic’in saha içinde en çok güvendiği isimlerin belki de başında gelen deneyimli oyuncu, Bursa’da geçirdiği süreç boyunca ligimizin en değerli oyun kurucularından bir tanesiydi.

Hal böyle olunca Dusan Alimpijevic, Needham’ın Bursaspor ile yollarını ayırmasıyla birlikte yeni başladığı Beşiktaş serüveninde tecrübeli oyun kurucuyu takımında görmek istedi. 32 yaşındaki Derek Needham, önümüzdeki sezon siyah-beyazlı ekibin ana oyun kurucusu olacak.

Buna karşın Needham, özellikle geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında zaman zaman istikrar problemleri yaşamıştı. Bursaspor’un her maç dar rotasyonla oynamasının da etkisiyle fiziksel yıpranma belirtileri gösteren Needham’ın yüzdeleri, ligin sonlarına doğru düşüş göstermişti. Sahada ilk olarak dripling üzeri dış şut tehdidiyle öne çıkan tecrübeli oyun kurucu, son haftalarda takımının beklediği isabetleri bulmakta zorlanmıştı.

Bu duruma rağmen koç Dusan Alimpijevic, tereddüt bile etmeden Needham’ı Beşiktaş’ta görmek istedi. Yakın zamanda 33 yaşına basacak olan ABD’li oyun kurucunun performansı, siyah-beyazlı ekip için fazlasıyla belirleyici olacak. Özellikle top yönlendirme becerisi ve dış şut yüzdesi, Beşiktaş hücumlarının akıcı hale gelmesi açısından çok büyük önem taşıyacak.

Sahada ikili oyunlardaki pas ve şut tehdidi, topla çabucak yön değiştirebilmesi, oyun zekası, lider karakteri ve dripling üzerinden kendi şutunu yaratabilmesiyle öne çıkan Needham, önümüzdeki sezon Bursaspor’a kıyasla daha avantajlı bir durumda olacak.

Oyun kurucu rotasyonunda Needham’ın yanı sıra Beşiktaş, Berk Uğurlu gibi güvenilir bir alternatife sahip. Bu da ABD’li oyun kurucunun olması gerekenden daha fazla süre alarak fiziksel yıpranma yaşamasının önüne geçebilir. Artık yaşının ilerlediğini de düşünecek olursak bu durum, Needham’ın performansına epey pozitif yönde etki edebilir.

Derek Needham, tecrübesinin yanı sıra oyun zekası ve top yönlendirmedeki becerisiyle kısa rotasyonundaki partneri Jonah Mathews’la iyi bir ortaklık kurma potansiyeline sahip. Bu ikilinin sahada beklenen uyumu yakalaması, önümüzdeki sezon Beşiktaş’ın hücumdaki potansiyeline direkt olarak etki edecek.

Genel Değerlendirme ve Beklentiler

Sonuç olarak baktığımızda Beşiktaş, yerli ve yabancı rotasyonuyla ligin en kaliteli kadrolarından birine sahip. Neredeyse her pozisyonda birden fazla değerli opsiyona sahip olan siyah-beyazlı ekip, kadro kalitesinin yanı sıra geniş rotasyonuyla da yer aldığı kulvarlarda fark yaratabilir. Yine de kurulan bu kadroya yönelik bazı soru işaretleri yok değil.

Derek Needham, özellikle geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında kendisinden beklenen üçlük yüzdesini tutturmakta zorlanmıştı. Takımın ana skoreri konumundaki Jonah Mathews, Avrupa’nın en etkili delicilerinden biri olsa bile yay gerisinden pek güvenilir bir isim değil. Kadronun ana 3 numarası olması beklenen Matt Mitchell, Strasbourg’da geçirdiği son iki sezonu yüzde 20’li üçlük isabet oranlarıyla bitirdi. 4 numara pozisyonunda en çok süre alması beklenen isim konumundaki Leyton Hammonds da fena bir şutör olmasa bile yay gerisinden her maç gözünüz kapalı güvenebileceğiniz bir oyuncu değil.

Hal böyle olunca Beşiktaş, sezon boyunca yay gerisinden yeterli dış şut tehdidini yaratamayabilir. Özellikle Matt Mitchell ve Jonah Mathews, düzenli olarak katkı sağlayabilmeleri için yarı sahada alana ihtiyaç duyan oyuncular. Gereken üçlük tehdidini yaratamadığı ve rakiplerin gömülmesine olanak sağladığı bir senaryoda Beşiktaş, yarı saha hücumlarında tıkanıp zorlama birebirlere kalabilir.

Bu noktada siyah-beyazlı ekibin tempoyu olabildiğince arttırmaya çalışacağını tahmin etmek zor değil. Özellikle 2, 3 ve 4 numara pozisyonlarında çok atletik oyunculara sahip olan Beşiktaş, tempoyu arttırıp açık sahayı yakalayabildiği anlarda durdurulması çok zor bir takım olacaktır. Özellikle iç saha maçlarında taraftar desteğini de arkasına alabilirse siyah-beyazlı ekip, savunulması epey güç bir takıma dönüşme potansiyeline fazlasıyla sahip.

Topa baskı konusunda Derek Needham, Jonah Mathews ve Berk Uğurlu gibi etkili kısaları kadrosunda bulunduran Beşiktaş, ayrıca Angel Delgado gibi kusursuza yakın bir ribaundcuya sahip. Bu durum, siyah-beyazlı ekibin tempoyu kontrol edebilmesine epey yardımcı olacaktır.

Beşiktaş’ın önümüzdeki sezon en avantajlı olduğu konulardan biri ise yerli rotasyonundaki çeşitlilik ve kalite. Bu yaz Berk Uğurlu, Yiğit Arslan, Egehan Arna ve Berkan Durmaz gibi çok önemli isimleri kadrosuna katan siyah-beyazlı ekip, ligin en iyi yerli rotasyonlarından birine sahip. Buna ek olarak Samet Yiğitoğlu ve Kerem Kuthan Konan gibi gençlerin de katkı verebilmesi, koç Dusan Alimpijevic’in elini özellikle lig maratonunda epey rahatlatacaktır.

Sonuç olarak baktığımız zaman Beşiktaş’ın ligin en kaliteli kadrolarından birine sahip olduğu malum. Özellikle iç saha maçlarında bileği bükülmesi çok zor bir takım haline gelmesi beklenen siyah-beyazlı ekip, taraftarını da yeniden salona çekebildiği takdirde ilk 4 sıra için en büyük adaylardan biri gibi gözüküyor. Doğal beklenti, bu takımın ligde Playoff biletini alıp EuroCup’ta da normal sezonun ötesine geçebilmesi. Yine de Beşiktaş, bana kalırsa ligde ve EuroCup’ta en azından yarı final görme potansiyeline sahip bir takım. Bu potansiyele sezon içerisinde ulaşıp ulaşamayacaklarını ise hep birlikte bekleyip göreceğiz.

eurohoops