Hırvatistan bize hiç yabancı değil, yakamızı bir türlü bırakmıyorlar, sanırsınız ki alnımıza yazılmışlar! Onlardan çektiğimizi bir kamuoyu bilir, bir de ben! Demem o ki, hep tekerimize taş koydular! Yine aynı gruptayız, üstelik bir numaralı favoriler.Hırvatistan bize hiç yabancı değil, yakamızı bir türlü bırakmıyorlar, sanırsınız ki alnımıza yazılmışlar! Onlardan çektiğimizi bir kamuoyu bilir, bir de ben!

Demem o ki, hep tekerimize taş koydular! Yine aynı gruptayız, üstelik bir numaralı favoriler.İstatistiklere şöyle bir göz attım, bugüne kadar Hırvatlarla 11 kez karşı karşıya geldik,  sadece bir maç kazanabildik, üçünde ise berabere kaldık. Hırvatların 2018 ve 2022’deki Dünya Kupası’ndaki başarıları hiç de yabana atılacak cinsten değil. Birinde final oynadılar, diğerinde yarı finali gördüler. Yani karneleri pekiyi ötesi... Bunun da temelinde gerek teknik adam, gerekse oyuncu açısından “istikrar” yatıyor, istikrar kardeşim. Bizdeki  gibi zırt - pırt teknik adam değiştirmiyorlar. 

Zlatko Dalic, 2017’den beri takımın başında düşünün. 37 yaşındaki Luka Modric, takım kaptanı ve lider konumunda... Varın gerisini siz düşünün, adamlar istikrar abidesi adeta! Bizde mi? Ne oturmuş bir kadromuz,  ne de oyun sistemi!HHHBöylesi donanımlara ve güçlü kramponlara  sahip rakip karşısında elbette işimiz kolay değildi... Ne var ki maça fena da başlamadık, çok adamla ofansa çıktık, pres yaptık, toplar kaptık. Üç puan için umutlandık, üstelik 10 dakika içinde Cengiz (2) ve Kerem’le net pozisyon bulduk, atamadık.Ermenistan karşısında iyi mi oynadık, hayır... Ancak skor tabelasındaki rakamlarla teselli bulduk!Bakın arkadaşlar, böylesi güçlü takım karşısında buldun mu atacaksın, atamıyorsan, rakip iki kere gelir, Kovaçiç ile  faturayı kesiverir. Artı bu yarıda kaptan Hakan’ın sakatlanıp, oyun dışı kalması bizim açımızdan dezavantaj idi.

İkinci yarıda millilerimiz maçı çevirebilmek adına, yine  presle başladılar, ancak bu düşünce pozisyon üretimine yansımıyorsa neye yarar ki? Kaldı ki savunmasını sağlam tutan Hırvatlar 58’de Pasaliç ile net pozisyon yakaladılar, Mert geçit vermedi. Pardon Arda Güler niye yedek? Sende mi Jesus’a özendin sayın Kuntz? Enes maalesef gerekli patlamayı bu forma altında bir türlü yapamadı, peki Cenk Tosun ve Umut Nayır ne güne duruyor arkadaş?

Finaller için umutluyum, niye mi? Çünkü gruptan iki takım çıkacak, dişimize göre rakipler yok değil, yeter ki şu kadrodan ideal, birbirine uyum sağlayan bir ekip çıkaralım, istikrarı oluşturalım.

Bilal MEŞE / Milliyet