Takdirle söyleyelim: Bu ligin en eğlendirici takımlarından biri de Adana Demirspor. Beşiktaş da Şenol Güneş’in elinde doğru dokunuşlarla önce güvenli bir takıma dönüştü. Sonra da eğlenceli oyunlar sergilemeye başladı. Hal böyle olunca güzel bir ilk yarı izledik. İki takım da birer kale ziyaretiyle skor meraklılarını hoşnut etti. Ama daha da değerli olanı “topa basmadan” oyalamadan ve oyalanmadan oynamalarıydı. Pres yaptılar top kaptılar. Set oluşturamadan, birbirlerine üstünlük sağlayamadan kaptıkları topu kaptırarak geçiş güzellikleri sergilediler.

Böyle bir oyun akışı her şeyden önce merak ve heyecan yaratıyor. Daha da önemlisi size bir pozisyona veya hataya/beceriye takılıp kalma fırsatı vermiyor. Oyunun akışı çok hızlı değişiyor ve merak devam ediyor.

Adana Demirspor iç saha maçlarında rakiplerine hiç teslim olmamış bir ev sahibi… Özgüvenle oynuyorlar. Çok kaliteli ve dinamik oyuncuları var. Belhanda, Akintola, Ndiaye’ler gibi… Stambouli, Rodriguezs de cabası. Bizim çocuklardan İsmail ve Yusuf’u da beğendim.

Beşiktaş’ta Hadziahmetovic, takıma uyum sağlayan her hafta üstüne koyarak kendini geliştiren bir oyuncu. Kaleci Mert de hiç ayar bozmadan devam ediyor. O nedenle hem Salih hem de Gedson’un daha rahat oynamasını sağlıyor. Dünkü oyunda geçmiş haftalara göre daha durgun oynayanlar da vardı. Redmond, Cenk, Masuaku gibi. Beşiktaş özellikle kendi sol kanadında Yusuf Sarı’nın taşıyıp getirdiği toplarda çok zorluklar yaşadı.

Goller de güzeldi. Belhanda’nın taçtan gelen topla doğan pozisyonu noktalayan vuruşu… Hadziahmetovic’in asistiyle Aboubakar’ın solundan çıkan sayı… Ama en güzeli sanırım Gedson Fernandes’in harika çalım ve driplingle girdiği ceza alanında ustaca vuruşuyla ikinci yarının ilk dakikasında attığı goldü. Cenk’in penaltı atışında da sert ve hızlı bir vuruş değil, ustaca yumuşak bir dokunuş vardı. Aboubakar’ın attığı gol de biraz artistikti.

Montella’nın kırmızı kart görmesi, oyunun en hüzünlü tablosu. Aynen Andrea Pirlo’nun dediği gibi: “Maçlar çok baskı altında oynanıyor. Hakemler de hocalar da birbirlerine anlayışlı olmalı.” Tamam da… Kart hakemin elinde!.

Adana Demirspor, kendi evinde ilk kez maç kaybetti. Yine de onurlu, saygı duyulacak bir başarıları var: Ligi dördüncü sırada bitirecekler. Belki de Avrupa’da oynayacaklar. Adana gibi futbola aşık bir kentte yeni heyecan rüzgarları estirecekler.

Beşiktaş zor deplasmanı, neşeli oyun ve skorla keyifli bitirdi. Haftalardır ilk golü yedikten sonra öfke ve reaksiyonla çok gollü geri dönüşlere imza atıyorlar. Bu bir mesaj mı acaba? “Atma bana yanarsın!” gibi… Lig ikinciliğindeki olası hesapları canlı tutmak adına da iyi bir iş yapmış oldular... Üstelik, iyi bir oyunla!.

Attila GÖKÇE / Milliyet