Yabancı hoca şampiyon yapamaz algısı yapanlar var.
Ama Beşiktaş bugüne kadar 16 şampiyonluğun 12 tanesini yabancı hocalarla elde etmiş.  
Futbolda başarının anahtarı takım oyunudur. Takım oyununun ortaya çıkması için de uyum sorununun olmaması lazım. Bu noktada sahneyi alan isim de teknik adam olur.
Trabzonspor maçı  içinde söylenecek tek bir söz var ,Yazık oldu, Beşiktaş'ın kazanabileceği bir maçtı.
Bitti denilen Beşiktaş, ligin şampiyonunu kendi sahasında maçı yöneten  hakemin yüzünden elinden kaçırdı!
Beşiktaşlı oyunculara yapılan hunharca hareketleri cezalandırmadı. Bunun yanında Batshuayi' ye   yapılan harekete penaltı verilmesi gerekirken VAR' a bile gitmedi! 
Yeni hoca nasıl bir kadro ve oyun tarzı ile çıkacağını merak edenlere sahada oynattığı oyunla güzel bir cevap vermiştir.
Maçın tamamına yakın  bölümünde, takım oyununu sahaya çok iyi yansıtan taraf  Beşiktaş'tı.Seyir zevki yüksek bir maç  oynandı . Bu mücadele ve futbolla devam edilmeli .Üçlü stoper  oynanmaz diyenlere nasıl  oynandığını gösterdi. Takımda istenmeyen Welinton üçlü savunmanın sağında çok iyi işler yaptı. Solunda oynayan  Montero için de  aynı şeyleri söyleyebiliriz. Vida da rahat bir maç çıkardı.
İki kenar beki Rıdvan ve Rosıer çok iyi kademe yaptı.  Hem savunmada hem de ofansta müthiş bir dayanışma içine sokarak takım oyununu mükemmelleştirdi.
Orta sahada Josef  savunmaya mükemmel  destek verdi. Beşiktaş'ın nerede açığı varsa Josef oradaydı. Hem orta sahada hem ofansta hem de defansın arasına girerek örnek ön libero nasıl olur gösterdi .
Muazzam bir Ghezzal vardı sahada ama Sol tarafta oynayan  Alex'in  yerine  N'koudou oynasa daha iyi olabilirdi. Onu tercih  etmemesinin  sebebini sakatlığının yeni iyileşmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Batsuhayi gol kaçırma rekoru kırıyor. Sezon başından beri kaçırdığı birçok pozisyon ,takımın şampiyonluk yolunda hedeften uzaklaşmasına sebep oldu. Bu takım önümüzdeki sezon da bu diziliş ile oynayacaksa o zaman  çabuk bir şekilde rakip sahaya topu  taşıyacak ve fizik gücü yüksek oyuncular transfer edilmelidir. Bunun için de çalışmalara şimdiden başlanmalıdır.  Valérien Ismaël 3-4-3 dizilişiyle Trabzonspor'a karşı çok kararlı ve umut veren bir futbol sergiledi, daha önce  çalıştırdığı takımlarda  üçlü savunmayı tercih eden  Beşiktaş'ın yeni hocası, önümüzdeki  sezon da  aynı  sistemde oynayacağını  düşünüyorum.  Bu noktada Beşiktaş'ın en az iki stopere ihtiyacı vardır. Vida, Wellinton'un sözleşmesi bitiyor. Vida ile sözleşme uzatma çalışmaları devam ediyor. Saydığım isimlerle sözleşme uzatılsa dahi Beşiktaş'ın 2 stoper ve 2 santrofora ihtiyacı var ve bu transferler Valérien Ismaël'in talimatları doğrultusunda yönetim tarafından gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar tek bir maçtan yorum getirmek doğru olmasa da Valérien Ismaël umut verdi.
Önümüzdeki sezon şampiyonluğa oynayacak bir takım kurmak için  kadro mühendisliğini yönetim kurulu  şimdiden yapmalı. Son dakikayı beklememeli.   Lig lideri Trabzonspor  fırsat transferleri hariç kadroyu sezon başlamadan çok daha evvel  gerçekleştirmişti. Aynı  yolu Beşiktaş'ın da izlemesi gerekiyor.