İşte Günayer'in açıklamaları:

“BEŞİKTAŞ İÇİN DERS GİBİ SEZON OLDU”
"Beşiktaş açısından ders gibi bir sezon oldu. Kağıt üzerinde çok güzel gözüken planların futbol ikliminde nasıl darmadağın olabileceğini gördüler. O yüzden yeni sezon planlamasını da bu derse göre yaparlar diye tahmin ediyorum. Fizik gücüne dayanan, Premier Lig takımı gibi bir takım kurmak, fizik gücüne önem veren hoca getirmek kulağa hoş gelse de, kağıt üzerinde iyi gözükse de gerçek hayatta, Türkiye futbol ikliminde ne kadar zor olduğunu gördü Beşiktaş bence. Beşiktaş'ın futbol kültüründe "topa fazla sahip olmayayım ama uzun top atayım, fizik güçle gideyim, bu yok. Bu şekilde oynayamazsın, Türkiye buna müsait değil. Bunu yapman için her şeyin çok dört dörtlük gitmesi lazım. Bir, getirdiğin forvet gol atacak. İki, kalecin çok iyi olacak. Üç, büyük sakatlıklar olmayacak ve getirdiğin teknik direktörün de sert ve vazgeçmeyen bir duruşu olacak. Dört tane şey saydım dördü de yoktu sezon başında. Sondan başlayalım, sen sistem değiştirerek zaten kaybedeceğinin sinyalini daha sezon başında verdin. İlk basın toplantısında "150 maç üçlü oynattım, ben bu işin ustasıyım" dedin. Biz seni üçlü oynat diye getirdik, bir kere orada bir duruş sergileyemedin. Geçen sezon Beşiktaş'ta son 7-8 maçta oyun kötü değildi. Hazırlık maçlarında çok kötü diye baskı yedi Beşiktaş.  Bu baskıyı kaldıramadı hoca, bir anda sistem değişti. Ersin tam skandaldı, evlere şenlikti. Beşiktaş'ın rakibe şut çektirme oranı 1'di, gol yeme oranı 1,5 falandı. Ersin çok kötüydü, o da büyük bir şanssızlık. Weghorst'u getirdin, çok iyi oyuncu bence ama asla gol konusunda bir Icardi, Aboubakar, Valencia değil ki gördük zaten, Manchester'da 0 golle tamamladı sezonu. Sakatlık konusunda da tüm hücum planını üzerine yaptığın oyuncu gitti. Her şeyin dört dörtlük gitmesi lazım diye 4 madde saydım, dördü de yoktu. Bunlar olmadığı zaman şampiyon olamazsın, Beşiktaş bunu gördü. Sezon ortasında hoca değiştirip şampiyon olmak diye bir şey yok zaten. Çok acayip performans gösterse de şampiyonluğa yetmedi Beşiktaş'ın topladığı puanlar. Ders alınacak bir sezon oldu sadece Beşiktaş adına. Şunun pişmanlığını herkes yaşıyordur: Sezon başında gelse, transferleri ona göre yapsa, hatta şu kadroda Aboubakar olsa, Weghorst olmasa, Şenol Hoca en baştan olsa başka bir şey olurdu bence. 

“HOCA ÇALIŞMALARA BAŞLADI”
Yeni sezona ilişkin genel bir planlama başladı. Hoca gitmiş Almanya'ya, Avusturya'ya, maç yeri geziyor. Sever o işleri hoca, kamp yeri konusunda sinirlidir. Bir sene ilk üç antrenmanı üç farklı kasabada yaptığımızı hatırlıyorum ben. Bu konularda çok hassas. Kendi kafasındaki sistemin dört dörtlük olmasını istiyor, o yüzden şimdiden başlamış tesisler vesaire. Almanya - Avusturya yapabilir kamp dönemi.

“HOCA SOSA, TALISCA, QUARESMA İSTİYOR”
Herkesin çok büyük beklentileri var transferle ilgili. Hocanın bir isim vermediğini ve vermeyeceğini bir kez daha söyleyelim. Sadece Süper Lig'den 1 yerli, 1 yabancı oyuncuyu isteyebilir diye haberler geliyor. Onun dışında hocanın tarif etti şey şu: Arka taraf güçlü, sert, savunması yüksek ama top kontrolü becerisi çok önemli değil diyor hoca. Omar Colley, Dusko Tosic gibi. Hoca ayağı iyi olsun, geriden oyun kursuncu değil. Bence Saiss çok iyi oyuncu ama Saiss'e de bu yüzden çok düşmedi mesela. Arkada sert, güçlü savunmada hata yapmayan oyuncu istiyor. Hoca "golü pası öndekiler yapacak" diyor. O yüzden arkada ayağı çok iyi olmasa da güçlü savunmacılar, önde de inceci oyuncu istiyor. Sosa, Talisca, Babel, Quaresma modeli oyuncu istiyor. Çalımını atsın, pasını atsın diyor. 5 oyuncu dedik ama giden çok oyuncu var. Welinton, Maxim, N'Koudou, Dele Alli, Atiba, 5 tane zaten sözleşmesi biten oyuncu var. Bunun dışında Montero'nun, Muleka'nın gönderilme durumları var. Benim tahminim yine 7-8 oyuncu Beşiktaş alacak gibi duruyor. Daha Saiss var, bence gidecek ama daha durum belli değil. Redmond var, belli değil. O yüzden "Beşiktaş on transfer yaptı deseler şaşırmam, geçen sezon 17'ydi. Bu ekonomik olarak da kulüpleri batıran bir şey. Burası kendine has bir lig, sistem kurmak çok kolay değil. İnsanlar çok fazla beklentiyi yükseltmiş vaziyette. Ne zaman yayın açsam insanlar Firmino'yu, Coutinho'yu, Di Maria'yı soruyor. Herkes iyi oyuncu istiyor, Galatasaray biraz çıtayı yükseltti. Beşiktaş'ın da kendi çıtasını yükseltmesi lazım. 

“BURAK YILMAZ VE OZAN TUFAN…”
Konuştum Burak'la. Şu kararı verdi diyemiyorum, o da belki karar aşamasında. Benim hissettiğim yüzde 51 futbolu bırakma noktasında. Beşiktaş'ta oynayacak diyen var, hocanın yanına gelebilir. Araları çok iyi çünkü, evladı gibi. Ozan Tufan, Hull City'nin ne isteyeceğine bağlı, bence hoca isteyecek onu. Ozan da ister, artık o gelsin bu gelmesini Beşiktaş taraftarı bırakmıştır. Şenol Hoca durdurdu onu, "hoca istiyorsa gelsin" diyor artık insanlar.

Duhuliye.com