İşte Tekinoktay'ın yaptığı açıklamalar:

-GENELDE OLMAYAN BİR ŞEY OLDU-

"Genelde olmayan bir şey oldu. Başkanımıza ve size teşekkür ederim."

-FATİH TERİM'İ NAZİKÇE REDDETTİM-

"Bir futbol severiz. Daha sonra uzun yıllar futbolun içerisinde büyüdük. Beşiktaş'ta 92 yılında antrenörlük kurslarına gittim. Beşiktaş'ta 6 sezon tüm genç gruplarında çalıştım. Daha sonra Ç.Darnadel'de 2 sene yarışmacı statüsünde kaldım. 2000 yılından itibaren futbol ile ilişkimi kestim. Fatih Terim ile Fiorentina'da çalışma durumum vardı, kendisini nazikçe reddettim. Daha sonra Turizm ile ilgilendim. Dünya futbolundan kopmadım. Kendi şirketinizi kurduktan sonra futbol antrenörlüğünü bırakmak zorunda kalıyorsunuz"

-FUTBOLDAN GELEN BİR TANE İSİM YOK-

"Uzun zamandır sıkıntılı dönemler yaşıyoruz. Özellikle 2000 yılı öncesi ve sonrası enteresan bir dönüm noktası oldu. 2000 yılına kadar Beşiktaş'ta Süleyman Seba ekolü vardı. Daha sonra 4 jenerasyon birden küçüldük ve Serdar Bilgili başkan oldu.18 yıldır sıkıntı çekiyoruz. Şu anda en çok konuşulan borçlar. Bu borçlar tüm takımlar için geçerli. 18 yıllık süreçte 2004'te sayın başkan seçime girdi. Ben Dardanel'de görevdeyken kendisi ile bir görüşmem olmuştu. Altyapıyı bana bırakmak istemişti. 2002'de sayın başkanla üniversite projesini konuşmuştuk. Daha sonra kendisi görevden ayrıldı. Camiadan dostlarımız devamlı bu işe girmemi istiyordu. Gelirken bir Divan üyemiz 'neden dert alıyorsunuz?' dedi. Kulüpler gerçekten sıkıntılı. Sürdürülebilirliği gerçekten yok. Yönetim Kurullarında bir tane futboldan gelen bir isim yok."

-MİLLİ TAKIMA 100'E YAKIN OYUNCU GÖNDERDİM-

"300 maçta antrenörlük yaptım. Milli takıma 100'e yakın oyuncu gönderdim. Donanınımım var. Birileri spor camiasından çıkıp, 'adayım' demeliydi. Süleyman Seba ve Faruk Süren'den sonra futbolun içerisinden gelen bir yönetici yok. Başkan olurum ya da olmam önemli olan projelerdir. Şu anda Türk futbolu batmış durumda. Çözümsüzlük formülü patlamış durumda. Başkan da haklı olarak uzun zamandır serseznişte bulunuyordu. Geldiğinde kendisine kızgınlığımız vardı. Süleyman Seba ekolünden bir anda popülist döneme geçiş bizi etkiledi."

-AZİZ YILDIRIM BİLE BAŞKANIMIZIN AĞZININ İÇİNE BAKIYORDU-

"Süleyman Seba 1 ceketi ile 18 yıllık başkanlık yaptı. Bütün kulüpler ona saygı duyuyordu. Aziz Yıldırım bile başkanımızın ağzının içine bakıyordu. Bizler onun gibi olamayız."

-TROL DİYE TABİR EDİLEN BİR TEŞKİLAT KURULDU-

"Sporcularımıza, eski yöneticilerimize küfür ediyorlar. Trol tabir edilen bir teşkilat kuruldu ve ayrılan yöneticimiz de bundan bahsetti. Kendisine bunları anlattım. Kulübün Hukuk servisi var. Hukuk servisi armamız için çalışmalı. İlk olarak bu projeyi düşündüm. Hukuk tüm Beşiktaş değerleri için geçerli olmalı"

-SAHTE ÜYELERDEN KURTULMAK İÇİN...-

"Daha sonra 4B üyelik projemizi düşündük. Bu süreçte benim başkan olmam ya da başkasının olması önemli değil. Camiada bunlar tartışılırsa doğru yollar bulunabilir. Dünyanın en büyük üye yapısına sahip olan 3 kulüp var. Barcelona, Bayern Münih, Benfica... 200.000 barajındalar. Biz de Avrupa'nın 4B'sinden bir tanesi olabiliriz. Barcelona'da, B.Münih'te varsa bizde de olmalı. Sahte üyelerden kurtulmak için nüfusu arttırmamız gerekiyor. Nüfusu alırsanız, Beşiktaşlılar kendi başkanını seçtiğinde demokratik yapı gelir"

-SAHTE ÜYELERİ KANITLAYABİLECEĞİMİZ GÖRSELLER VAR-

"Sahte üyeleri kanıtlayabileceğimiz görseller bile var. Metal İş Sendikası'ndan üyeler var. Halkın kuruluşu Beşiktaş gibi halkın takımında oy kullanıp gidiyorlar. 3 gün sonra Galatasaray maçında atkıları ile boy gösteriyorlar. Başkanda bu dökümanlar var mı bilemiyorum. Toplu aidat yatırımları var. Bu kangren çözülmeli. Beşiktaşlılar başkanlarını hür irade ile seçmeli. Birçok arkadaşımız kombine kart almışlar ve sürekli maçlara gidiyorlar. Bu arkadaşlar üye olamıyor. Sosyal medyadan Galatasaraylıları, Fenerbahçelileri Beşiktaş Kongresinde görüyorlar. Kombine kartı olan taraftarlarımızı Kongre Üyesi yapmalıyız. Beni buraya davet ederek 1 level atladık. 10-12 yıldır Beşiktaş'ın kendi televizyonunda farklı görüş kapalıydı."

-DİVAN TOPLANTILARINI NEDEN YAYINLAMIYORSUNUZ?

"Divan toplantılarını neden canlı vermiyorsunuz, yayınlamıyorsunuz? Benim konuşmamı ya da diğer üyeleri neden vermiyorsunuz? Divan Toplantılarımızda en genç benim. Oradaki insanlar 75-80 yaşında. Hepsi sayın başkanın rahmetli babasının da arkadaşları. Canlı vermiyorsanız, banttan verin."

-ÜYELİK PROJESİ-

"250 TL'lik beyaz kart çıkaracağız ve hisse senedi alacaklar. TC vatandaşı olan herkes üye olacak. Onun dışında 500 TL'lik kartal yuvası alışverişi yapacak. 1 yılda bunu yaparsa seçecek ama 3 yıl sonra seçilme hakkı olacak. Diğer eski üyelerimiz hiçbir ücret ödemeyecekler."

-BEŞİKTAŞ TARAFTARI, BELÇİKA VE HOLLANDA'NIN NÜFUSUNDAN FAZLADIR-

"Devlet gibi alt yapımızı yapmalıyız. Beşiktaş da bir kurumdur. Beşiktaş taraftarı, Belçika ve Hollanda'nın nüfusundan fazladır. Altyapı son derece yetersiz. Kendi fizyoterapistinizi yetiştireceksiniz. Buradan Almanya'ya göndermeyeceksiniz. Kendi antrenörünüzü yetiştireceksiniz. Üniversitemizde birçok bölümler açılacak. R.Madrid'i 20 yıl sonra geçebilecek durumda oluruz."

-2019'DA BİZ KAZANIRSAK...-

"2019'da biz kazanırsak 3 yıl içerisinde Üniversite projeimizi hayata geçiririz. Sonrasında meyvalarını Beşiktaş yer. Bizim üniversiteden mezun ettiğimiz antrenörler Türkiye'nin her yerinde iş bulabilecekler. Eğer biz bugün mali sıkıntıları atlatıp, eğitime ve altyapıya önem veriyorsak, zaten her şeyin başında yola iyi çıktık demektir"

-KASAYA KİLİT VURACAĞIZ-

"Kasaya kilit vuracağız ve mutlak tasarrufa gideceğiz. Zarar eden birimler kontrol edilebilir hale gelmeli. Şu an başarılı olan sponsorluk gelirleri daha iyi olmalı. Nihat Kahveci, bizim altyapımıza geldi ve Avrupa'da yılın futbolcusu seçildi. Kredi faizleri en büyük derdimiz. Tasarrufla yapacağımız her şeyde yüksek faizli borçlar kapanmalı. Cenk'i satttığımızda onu aldığımız fiyatta bir oyuncu almalıyız. Artan parayla borçlar kapanmalı."

-MONACO ALMADAN ÖNCE MBAPPE'Yİ...-

"Bizde bir çok futbolcu alındı. Motta, Eneramo, Olcay Şahan, Uğur Boral gibi ilk dönemde 60 milyon Euro'ya yakın para harcamışız ve bu dönemden sadece Oğuzhan'ı kullanıyoruz. Şimdi yaşlıların paralarını ödemekte zorluk çekiyoruz. Monaco almadan önce Mbappe'yi 16 yaşlarında alıp Şampiyonlar Ligi'nde oynatırsak 50-60 milyon Euro kar yaparız."

-FİKRET ORMAN YÖNETİMİNDE YER ALMAYACAĞIM-

"Talisca geldi ve eleştirdim. Bunlar geçici çözümler. Bizim bütçemizi doğru kullanmamız için doğru futbolcu seçmeliyiz. Biz yıldızı herkesten önce keşfetmeyi biliyoruz. Benim dönemimde 10 futbolcu A takıma çıktı, 6 tanesi 11 oynadı. Ben işin mutfağındayım. Futbol adamlarının yönetim içerisinde olmalıdır. Daha önceden başkanı eleştiriyordum. Başkana karşı sitemlerim de vardı. Eski bir hukukumuz vardı. Fulya davasında haksızlık olduğu için sert eleştirilerim oldu. Başkan adayı olduktan sonra kurumsal bir muhalefet yapmalıyım. Bizler Fenerbahçe'nin önündeyiz. Kurumsal bir kimlikle beni görünce yönetime girmek istediğimi düşünüyorlar. Hiçbir şekilde Fikret Orman yönetiminde yer almayacağım. Dışarıdan tüm bilgilerimi Beşiktaş'a bırakırım. Hiçbir şekilde yönetici olmayı düşünmüyorum."

-BAŞKAN DA FUTBOLDAN GELMEDİ-

"En uygun fiyata, en iyi oyuncuları barındıracağız. Genk'te ucuz fiyatlı futbolcular bizi burada yendi. Kulüp, menajerlerin umurunda olmaz. Başkan da futboldan gelmedi. Yönetimde futbolun içerisinden sporcu yok. Böyle olduğunda futbolcu bulamazsınız."

-BİZ YILDIZ ADAYI BULMAK İÇİN ÇALIŞMIYORUZ-

"Biz alırken kar edeceğiz. 4 milyon Euro'luk futbolcuyu 500 bine aldığımızda biz zaten para kazanacağız. Yetenekli yıldızların futbol topu ile nerede buluştuğunu bilmezseniz bu işi yapamazsınız. Avrupa kulüpleri yıldız futbolcu bulmak için çalışıyor. Biz onlardan zengin miyiz? Değiliz. Peki neden biz yıldız adayı bulmak için çalışmıyoruz?"

-OCAK AYINDA OYUNCU SATMAK ZORUNDAYIZ-

"Bütçeniz 100 milyonsa 10 milyon borçlanmalısınız. Futbolcu gelir kalemleri konuyor. Al sat da sürekli menajerler para kazanır. Kulüp parayı döndürmek için bunu yapar. Çanakkale'de ben de bunları yaşadım. Döndürmek için en iyi oyuncusunuzu satmak istiyorsunuz. İyi bir scouting ağınız olursa o zaman her yıl Cenk gibi oyuncu satabilirsiniz. Ocak ayı içinde oyuncu satmak zorundayız. Cenk golü atacak, siz bir üst tura çıkacaksınız. Futbolcunun attığı goller size para getiriyor."

-KESİNLİKLE FULYA'DAN ÇIKMAMALIYIZ-

"Sayın başkan Ümraniye'de altyapı için saha yapmak istiyor. Küçük modüllerle tesisleşmemiz lazım. Eskiden Bakırköy'deki bir futbolcu bize gelebiliyordu. Şimdi trafikten zor oluyor. Kesinlikle Fulya'dan çıkmamalıyız. Şan Ökten Spor Meslek Lisesi yapmak istiyoruz. Futbolcunuzun dinleneceği tesis, okul ve üniversite olmalı."

-TİCARİ İŞLETMELERDEN KAR EDEBİLİRİZ-

"Ferit Şahenk gıda sektöründen para kazanıyorsa, biz de kazanabiliriz. Ticari işletmelerden kar edebiliriz. Artık para kaybetme lüksümüz yok. Yüksek faizli borçlar yapılandırılıp, en kısa zamanda onlardan kurtulmamız gerekiyor. Dinamik bir yapılandırma ile ilk işimiz bu olacak."

-CENGİZ ÜNDER'İ HERKESTEN ÖNCE ALIP 30-40 MİLYON EURO KAZANABİLİRDİK-

"Cengiz Ünder, 1 yılda 30 milyon Euro yaptı. Biz Cengiz Ünder'i herkesten önce alıp 30-40 milyon Euro kazanabilirdik. Beşiktaş futboldan para kazanmayı planlayamazsa işi yürütemezsin."

-TITANIC, DEVAMLI SU ALIYOR-

"Sorun Fikret Orman ya da başkası değil. Titanic devamlı su alıyor. Yönetim, 'gemiyi yüzdürmek lazım' diyor ama bir yerde batacak. Su almayı engellemek lazım. Yoksa Titanic batacak. Şimdi Çinliliere mi Araplara' mı satılacak deniyor. Bu model iflas etmiş model. Öncelikle geminin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir olmasını sağlayacak bir Beşiktaş bırakmak gerekiyor."

-İNSANLAR, FİKRET ORMAN İLE KAGVA ETMEMİZİ İSTİYOR-

"İnsanlar benim Fikret Orman ile kavga etmemizi istiyor. Alışmılar, niye kavga edeyim? Benim için gemi önemli. Benim katkım olacaksa, Orman'a katkı veririm. Önemli olan geminin yüzmesi lazım"

Haber Kaynağı: HABER1903