Derbilerin havası da, suyu da farklı oluyor, heyacan bir tık yukarı çıkıyor. Bu tip derbilerde skor tabelası üzerine öngörüde bulunmak için falcı olmak gerekiyor.

Baskıyı yaparsanız, rakibinizi sahasından çıkarmazsınız, golü de bulursunuz. Gelin görün ki, bu oyunda evdeki hesap çarşıya pek uymaz!

Şöyle Galatasaray - Beşiktaş derbisinin ilk yarısını gelin bir kantara koyalım hep beraber, adına yakışır bir derbi oldu mu sizce?

Galatasaray baskılı başladı, Beşiktaş ise oyunu kontrol edip, rakibini yorma hesapları içindeydi, ne var ki bunun çok uzağındaydı! Kartal’da aksayan dişlilerin fazlalığı da bunda en büyük faktördü. Örneğin Rosier, geçmişini mumla aratıyor, sakatlandı çıktı. Souza’nın varlığı - yokluğu tarşılır. Kaldı ki Kartal’ın sol kanatta bir uçağı var, Nkoudou, onu da iyi kullanamadılar maalesef!

Sahaya şöyle baktığımız zaman, boy avantajı Beşiktaş’tan yanaydı... Nitekim bu farkını ilk yarıda bir kez kullanabildi, Saiss’in indirdiği topu Cenk Tosun golle taçlandırdı.

Icardi’nin bazukasından gelen golde ise sadece bir oyuncu değil, ailecek hatalıdıydılar.

Hakem Halil Umut Meler mi? Sarı kartlık pozisyonlar var, nedense kullanma gereğini duymadı! Örneğin Barış ve Boey ile Weghorst’un sararmaları gerekirdi, yanılıyor muyum Meler!

Yahuu arkadaş, Aslan’ın gol yollarında en büyük silahı Icardi, o adamı boş bırakmaya gelir mi? Icardi yükseliyor, ne karışanı var, ne edeni. İkinci yarı çıkıyor, boş pozisyonda golünü çakıyor! Stoperler ne iş yaparsınız? Ayıp, böyle bir gol yemek size yakışıyor mu?

Bu gol mücadeleyi üst seviyeye çıkarırken, Icardi ve Kerem’in iki şutunun da direkten döndüğünü anımsatalım. Şenol Güneş’in oyuncu hamleleri Kartal’ı biraz ayağa kaldırırken,

Muleka bir fırsatı değerlendiremedi. Önce Cenk Tosun’un uzaktan orta şut karışımı vuruşu var ki, Muslera parmaklarıyla kornere tokatladı. Ya Weghorst, ayağına gelen fırsatı cömertçe harcarken, Mert’in Rashica’nın şutunda başarılı bir kurtarış yaptığını da ekleyelim.

İşin özeti, Galatasaray hak etti, zirveye tırmandı, Güneş’li Kartal ise ilk yarıdaki kötü oyunun bedelini ödedi. Ancak lig uzun bir maraton, bu köprünün altından daha çok sular akacak, karalar bağlamının anlamı yok!

Bilal MEŞE / Milliyet