Weghorst çok iyi santrfor, Mario Gomez ondan da büyük santrfor. Ancak 16’daki golü aralarından sadece Aboubakar atabilir. Aslında herkes Aboubakar’ın o yarım alanda topla buluşunca rakip savunmacıyı karşısına alıp makas feyki yaptıktan sonra aniden hızlanarak kendisine şut pozisyonu yaratacağını biliyor. En çok da Volkan Babacan gibi ligin eskileri biliyor ama Aboubakar bunu o kadar hızlı yapıyor ki adeta anlık kelebek gibi uçuyor arı gibi sokuyor!

Kaleci Volkan da aynı bizim gibi sadece izleyebiliyor. Ancak Beşiktaş maçın kalanında ön alanda Ghezzal yokken Aboubakar’ı yeterince besleyemedi. Maç 11’e 11 oynanırken hücumda hiç çoğalamayan Beşiktaş, rakip eksik kalınca da yeteri kadar çoğalamadı. Hatta 41’de kaleci Mert yine mükemmel bir kurtarışa imza atarak 10 kişilik Başakşehir’in beraberliği bulmasını engelledi.

Mert her hafta kalecilik repertuarından başka bir çarpıcı yönünü sergiliyor. Bu kez sert şutu planjon yaptıktan sonra sağ eliyle çelip sekeni rakip tamamlamasın diye çok çabuk bir reaksiyonla yerdeyken sol eliyle dışarı attı.

Yine düşük kaldı!

Mert, Beşiktaş’ın ikinci Şenol Güneş döneminin en kilit oyuncusu. Beşiktaş’ın genel oyun performansı yine yeterli düzeyde olmasa da iki kritik anın birinde Mert diğerinde Aboubakar yetenek farklarıyla üç puanı getirdiler.

Tabii ki Masuaku’nun farkı ikiye çıkaran golü de etkileyiciydi ama Başakşehir’e ilk golü atmakla Başakşehir’den ilk golü yemek arasında büyük fark olabiliyor: Beşiktaş’ın uzun süredir zorlandığı bu deplasman için ekstra belirleyici oldu. Şenol Güneş’in ısrarla istediği Onur Bulut sağ bekte yine çok dengeli bir performans sergiledi.

Ghezzal yokken bu deplasmanda kazanmak önemli ama Ghezzal yokken Beşiktaş’ın ofansif gücü yine düşük kaldı. Ya Ghezzal tamamen iyileşecek ya da Şenol hoca Ghezzal’sız alternatif bir hücum stratejisi üretmeli.

Ali ECE / Fanatik