İşte Fırat Günayer'in açıklamaları:

"Beşiktaş takım kadrosunu kiminle kıyasladığına bağlı. Galatasaray ile kıyaslıyorsan çok zayıf, belli mevkiilerde problemleri var. Beşiktaş’ın 14 ayda dördüncü teknik direktörü. 2021 Aralık ayında Sergen Yalçın vardı, sonra Önder Karaveli geldi, ardından Valerien Ismael geldi ve sonrasında Şenol Güneş…

Beşiktaş’ın şu anki durumunda olmasının sebebi bu teknik adamların hepsinin birbirinden ekol anlamında, futbol anlayışı anlamında bambaşka karakterde, bambaşka tarzları olan teknik direktörler olması.

Özellikle Valerien Ismael ile Şenol Güneş’in futbol tarzı, oyun şekli bambaşka. Mevcut kadro da Şenol Güneş’in istediklerini yapamıyor. Şenol Güneş’in ilk defa bir takıma bu kadar etki edemediğini görüyorum.

Şenol Güneş “bu takım benim takımım değil “ derse doğal olarak sesimizi çıkarmayız. Zaten Şenol Güneş’in vücut diline baktığımızda ilk geldiği zamanki gibi olmadığını görüyoruz, çok mutsuz. Bu kadar mutsuz ve ayrılmak isteyen oyuncuyla başarı yakalayamaz ve elde edemezsin.

Bu oyuncuların mutsuzluk maynağı ve ayrılmak istemesi de makas değişikliği. Yani sezon başı Valerien Ismael'in isteği doğrultusunda bir takım oluşturuyorsun, Valerien Ismael o oyuncularla görüşüyor ve ikna ediyor. Ceyhun Kazancı falan, bambaşka bir futbol anlayışı geliyor. Futbol takımı bu sistemle oynamak üzere planlanırken sonra bambaşka bir teknik direktör geliyor; sonra diyorlar ki Saiss, Rosier ayrılmak istiyor. Weghorst ayrıldı. Josef, Masuaku, bir takımda 7-8 oyuncu ayrılmak istiyorsa nasıl oradan iyi bir şey çıkacak? Bu işin bir boyutu.

İkincisi kalite anlamında Beşiktaş kadrosunda problemler olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş’ın kadro kalitesi bu değil ve Beşiktaş’ta taraftar ve camia bu durumu yani kadro kalitesindeki bu düşük seviyeyi kabullenmiş vaziyette. Taraftar ve herkes artık uzun zaman oynamayan, sakatlık yaşamış oyunculardan vazgeçmek durumunda. Galatasaray ilk onbirde oynayan oyuncular getiriyor. Beşiktaş’ın getirdiği oyuncuların taıkmlarıyla Galatasaray’ın getirdiği oyuncuların oynadığı takımların arasında seviye farkı var. Bire bir aynı seviyede değiller. Bu takım ancak çok iyi bir oyunla tutturulabilir ama ortada bir oyun da yok.

Beşiktaş’ın bir oyunu, bir oyun planı yok. Bir bahanenin ardına sığınmış Beşiktaş Kulübü o bahanenin ardına takılmış bütün camia, bizler de buna sebep olmuş olabiliriz. Ghezzal yok, Ghezzal yok ama bu takımda iki tane forvet yokken Sergen Yalçın bu takımı şampiyon yaptı.

Sen bir tane oyuncuya bağlı kalamazsın. Sen 120 yıllık kulüpsün, Ghezzal yoksa bunun planını yapacaksın. Ghezzal yerine bir oyuncu bulacaksın veya Ghezzal'siz bir oyun planın olacak.

Şimdi nasıl şampiyon olunduğunda yönetimi ve teknik heyeti övdüysek iki yıl da üst üste Ocak ayında lige veda ediyorsan bu işler yönetime yazar, kime yazacak?

Duhuliye.com