İşte Müslüm Gülhan'ın açıklamaları:

"Dele Alli ilk geldiğinde olumsuz bir transfer olarak eleştirmiştim ben. Tabi Beşiktaş taraftarı çok tepki göstermişti, duygusal baktı. Dele Alli, Harry Kane ile aynı formatta bir oyuncuydu. İkisinin de Tottenham’da başlaması, oynaması ve başlangıçlarıyla belirli bir noktaya gelmesi beraberdi ve ikisi de seksen milyon, yüz milyon Euro civarında bonservis bedellerine ulaştı. Genç ve gelecek vaad ediyorlardı, ciddi şekilde Avrupa kulüplerinin dikkatini çekiyorlardı.

Harry Kane, üstüne koyarak devam etti, Dele Alli ise tamamen farklı bir formata geçti ve sürekli düşmeye başladı ve oradan 25 milyon Euro'ya Everton’a transfer oldu. Everton’da da hiçbir şey yapamadı.

Beşiktaş’a kiralık verilecek pozisyona geldi. Bunu Beşiktaş’ı küçümsemek açısından söylemiyorum, işlem hacimleri açısından söylüyorum, Premier Lig'den Süper Lig'e geldi. 

Madem buraya kadar geldin, burada bir problem var demektir ve bu porblem çözülmeden o transferin yapılmaması gerekirdi, iyi analiz yapılması gerekiyordu. İlk maça geldi, büyük bir motivasyon, büyük bir heyecan, bitti. 

Bir maçlıktı her şey…

Transferi niçin ve ne amaçla yaptığınız çok önemli.

Adana Demirspor maçı evet önemliydi ama onu şöyle değerlendirmek gerekiyor; Şenol Güneş’in kendine ait oyuncuları var ve bu oyuncularda çok ısrar ediyor. Umut Meraş bunların en başında geliyor çünkü büyük bir ihtimalle Şenol Güneş ile arasında bir görüşme olmuştur, başkanla beraber gelip gelmeme durumunda. Kenan ile beraber Umut transferleri o sayede oluşmuştu.

Şimdi Umut Fransa’da ikinci ligde oynayan bir oyuncuydu, oynayacağı futbol, katkısı belli, belki bir rotasyon oyuncusu olarak kullanılabilir ama Beşiktaş’ın sol beki olarak kullanamazsınız. Bu kadar yüksek kalibreli bir takımın içine siz topu çok iyi oynayan, kullanan ve futbolu çok iyi yorumlayan oyuncularla çıkmak zorundasınız. İşte baktığınız zaman bir tane frikik, 12. dakikada gol oluyor, maç 1-0 bitiyor.

Sizin böyle oyunculara ihtiyacınız var. 

Siz hedef takımsınız, şampiyonluğa oynayacağınız hedefleriniz var ise bulacağınız ilk fırsatta golünüzü atıp, golü yememek üzere bir oyun stratejiniz olmalı. Oyunu kontrol altında tutacak bir stratejinizi belirlemeniz lazım ve oyuncu profiliniz de buna uygun olmalı, ikinci seviyedeki oyuncularla bu düşünceyi uygulamanız mümkün değil.

Duhuliye.com