Beşiktaş'ın bu sezonki büyük başarısızlığında en büyük pay, sezon başında yapılan transferlere çıkarılıyor. Ancak Seçim öncesi ve sonrası hem Çebi'nin hem de Arat'ın almış olduğu hatalı kararlar ve panik transferleri Beşiktaş'a ciddi zarar verdi.. 

Sezon başı transfer sürecinde özellikle anlaşmaya çok yakınken Djiku Tadic ve Halil Dervişoğlu gibi isimlerin ezeli rakiplere imza atması Çebi yönetimine tepki gösterilmesine sebep olmuş, taraftar tepkisinden panikleyen Çebi menajer Ahmet Bulut'a kulüp adına yetki verip "bana bir oyuncu bul, ünlü olsun yeter... mevkisi önemli değil" mantığına gitti. Çebi'nin bu sözlerinin ardından menajer Ahmet Bulut, Beşiktaş'a Ante Rebic'i getirdi. Transferde Milan'a bonservis bedeli ödenmemesi ve Çebi'nin "ünlü oyuncu" beklentisinin karşılanması, Rebic hakkında hiçbir araştırma yapılmadan, güncel durumu hakkında bilgi edinilmeden oyuncunun transfer edilmesine neden oldu. Beşiktaş'a 2 sene için imza atan ve 6 milyon euro maliyeti olan Rebic sezon boyunca hiç katkı sağlayamadı, görev yapan 5 hocanın da gözüne giremedi ve Beşiktaş'ın kurtulmak istediği bir oyuncu haline geldi. Sonunda antrenmanda sakatlanıp sezonu kapattı.

Çebi adına son derece başarısız geçen yönetim süreci Beşiktaş'ı erken seçime götürdü. Camia olağanüstü kongrede, Hasan Arat yönetimini göreve getirdi, kulüpte tüm isimler değişti ama transferde zihniyet pek değişmedi.

Ahmet Nur Çebi'nin Rebic ve diğer başarısız transferler konusunda düştüğü Panik transferi tuzağına bu kez Hasan Arat yönetimi teknik direktör transferinde düştü.

Rıza Çalımbay ile yollarını ayırdıktan sonra pek çok teknik direktörle görüşen, anlaşma noktasına geldiği Van Bronckhorst ile teknik ekip sorununu çözemediği için masadan kalkan Beşiktaş yönetimi, birçok teknik direktorun kapısını çaldı...taraftar baskısından dolayı panikle hoca arayışlarına başladı. Taraftarı öfkelendiren Seçim öncesi Arat'ın ''Bizim hocamız hazır bizden haber bekliyor göreve geldiğimiz akşam hocamızı getireceğiz'' açıklaması sonrası haftalarca hoca bulamaması Beşiktaş taraftarını çileden çıkardı ve tepkiye yol açtı. Yaklaşık 1 ay geçmesinin ardından Son olarak Kocaelispor'u çalıştıran Ertuğrul Sağlam'dan da ret cevabı alan Beşiktaş yönetimi, panikle ünlü menajer Jorge Mendes'in kapısını çaldı. Fernando Santos, bir Jorge Mendes transferi olarak Beşiktaş'ta büyük bir sükseyle göreve getirildi. Arat yönetimi gelen baskılardan kurtulmak için aynı Çebi gibi ''gelsinde kim olursa olsun'' mantığıyla hiç araştırmadan Portekiz'li hocayı takımın başına getirdi.

Beşiktaş'ta Santos dönemi yalnızca 3 ay sürerken, Rebic ve Santos'un hem transfer süreçleri, hem de Beşiktaş'a verdikleri katkı; yeni yönetimin eskisinden farkı ne sorusunu akıllara getirdi.

Beşiktaş' ta Hasan Arat  Santos ve ekibine görev yaptıkları 3 aylık süre için 1,5 milyon Euro öderken,,Ahmet Nur Çebi Rebic için Beşiktaş'ın borç hanesine giderayak 6 milyon euro daha yazdırmış oldu. Sadece 2 Başkanın 2 panik transferinin Beşiktaş'a maliyeti yaklaşık 7.5 milyon euro oldu...

Duhuliye.com