Ankaragücü-Beşiktaş ve Göztepe-Altay maçlarındaki olaylar üzerine TFF acil plana geçti. Bundan sonra statlara giren itfaiye ve ambulans araçları da aranacak.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 6 aylık başkanlık dönemi icraatlarını bir basın toplantısı düzenleyerek anlattı. Büyükekşi, toplantıda ilginç bir kararı satır arasında kamuoyuyla paylaştı. Artık maçlarda görevlendirilen itfaiye araçları ve ambulanslarda da güvenlik araması yapılacak.

İtfaiye ve ambulans da aramadan geçecek

TFF Başkanı, "Statlarda yaşanan olayları engellemek için yeni tedbirleri uygulamaya koyuyoruz. Stadyumlarda aramalara artık itfaiye ve ambulanslar da dahil edildi. Ayrıca, tüm stadyumlarda uygulanacak 'acil durum planı' oluşturacağız" diye konuştu.

İki maçta çıkan olaylar arama kararı aldırdı

İtfaiye araçlarıyla ambulansların da artık aranacak olmasına iki maçta meydana gelen olaylar sebep oldu. MKE Ankaragücü-Beşiktaş maçında sahaya girip siyah beyazlı futbolculara saldıran taraftarla, Göztepe-Altay maçında bir Göztepeli taraftarın işaret fişeğiyle vurularak yaralanması ve bir Göztepe taraftarının ise sahaya atalayarak Altay kalecisine korner bayrağıyla saldırması federasyona bu kararı aldırdı.

Ambulansla stada işaret fişeği taşındı

Evet, özellikle İzmir derbisinde yaşanan ve iki takımın da hükmen mağlubiyetine neden olan olaylar, hayat kurtarma araçları olarak görülen itfaiye ve ambulansların dahi güvenlik aramasından geçirilmesine neden oldu. Bilindiği üzere Altay taraftarları, ambulans şoförünü kullanarak Göztepe Göksel Arsel Stadı'na işaret fişeği soktuğu ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Ajansspor