Hürriyet gazetesi yorumcuları, siyah beyazlıların Kayserispor karşılaşması ve gündemdeki son konularını masaya yatırdı...

Soru: Beşiktaş, transfer tahtası kapalı Kayseri’yi 90+6’da geçti ve taraftarını memnun edemedi. Beşiktaş’ta eksik ne? Teknik ekip mi, kadro mu?

UĞUR MELEKE: iKiNCi BiR PEREiRA FiLMi iZLiYORUZ

Maalesef ikinci bir Pereira filmi izliyoruz. Beşiktaş, göz göre göre kendi doğrularına tapan ve başka fikirlere kapalı bir teknik adamı göreve getirdi. Ona inandığı doğrulara uygun bir oyuncu havuzu vermedi.

Şimdi de uzun yıllardır denemediği bir oyunu oynatmaya zorluyor bu tek fikirli hocayı. Evet Valerien İsmael bir Terminatör, ama kendi doğrularının Terminatörü! Kendi stilini yok ediyor şu anda.

İngiltere’de her sene ‘görevine son verilecek ilk teknik adam’ anketleri yapılır. Hatta bu yıl da yapılıyor ve favori Lampard görünüyor. Bu anket Türkiye’de yapılıyor olsaydı benim favorim üzülerek İsmael olurdu.

Saiss ve Tayyip formülü tuttu Saiss ve Tayyip formülü tuttu

GÜNTEKiN ONAY: YERLi ROTASYONU YETERSiZ

Açıkçası Kayserispor sahada ne yaptığını bilen, organize bir takım görüntüsündeydi ve Beşiktaş böyle bir ekip karşısında özellikle ilk yarıda çok zorlandı. Beşiktaş’ın yabancı oyuncuları çok kaliteli ama yerli rotasyonu dar ve fark yaratmıyor.

8+3 kuralı görünen o ki en çok Beşiktaş’ı zorlayacak. Weghorst, Saiss ve Masuaku ilk sınavlarını başarıyla geçtiler. Ancak Beşiktaş orta sahası üretkenlikten ve beklenen pas akıcılığından oldukça uzaktı.

Muleka da ilk maçında sol kanattaki pozisyonu fazlasıyla yadırgadı. Valerien İsmael’in Weghorst’un ceza sahası içindeki yalnızlığına çare bulması şart.

FIRAT AYDINUS: DEFANSA VE ORTA SAHAYA TAKViYE ŞART

Dünya futbolunda başrol artık oyunculardan ziyade teknik direktör rollerinde. Bizde de Çağdaş Atan, İlhan Palut, Recep Uçar gibi yeni isimler ‘takım kimliği’ yaratma konusunda başarılı. 3 büyük hegemonyasını bitirme, makası daraltma adına çağdaş vizyon sergiliyorlar.

Hayatını 3’lü savunmayla geçiren Valerien İsmael’in Beşiktaş’ta 4’lüye evrilme konusu böyle giderse 42 hafta tartışılacak gibi! Forvet hattı isimleri etkileyici ama pozisyon hazırlayamadıktan sonra iş ancak jeneriklik gole kalıyor.

Hafta sonundaki oyun gösterdi ki Beşiktaş’ın defans ve orta sahaya birer takviye yapması şart.

MEHMET ARSLAN: SORU iŞARETLERi SÜRÜYOR

Tıpkı Galatasaray gibi bir görüntü verdi Beşiktaş. Kazandı ama soru işaretlerini silemedi. Takım olma sıkıntısı yaşıyorlar. Bir yanda transfer tahtası kapalı Kayseri’nin Çağdaş Atan ile ulaştığı seviye, diğer yanda yeni transferlerle Beşiktaş’ın ulaşamadığı seviye.

Elbette her takım gelişme kaydedecek henüz çok erken. Ama en çok gelişme kaydetmeye ihtiyacı olan takım Beşiktaş.

Kaynak: Hürriyet