Akkoyun'un tespitlerinden öne çıkanlar şu şekilde :

ET Mİ BALIK MI BELLİ DEĞİL

Beşiktaş'ın, kötü oynadığı maçlarla iyi oynadığı maçların arasında kalan bir futbolu da var. 

Bence kaybetmesine rağmen Başakşehir'e karşı iyi bir futbol oynadı. Fenerbahçe derbisinde doğru bir futbol oynadı. Ama mesela Alanyaspor maçının ikinci yarısı. Giresunspor maçının ikinci yarısı, İstanbulspor maçının tamamı kötü oynadığı bölümler olarak görülürken bir de arada eskilerin tabiriyle 'Et mi balık mı' belli olmayan bir oyunu var. Belki de tartışmanın çıkış noktası burası. 

OYUN STİLLERİNDE GAZİANTEP VE ÜMRANİYESPOR'UN ARASINDA

Opta verilerine göre, 'The Anaylst'te direkt oyuna ve pas sayısına, 10+ pas dizisine göre takım oyun stilleri belirleniyor. Beşiktaş burada 10+ pas dizisinde sondan 4'üncü sırada. Direkt hücumda sondan 2'nci sırada. Ve oyun stillerine baktığımızda Gaziantepspor'la Ümraniyespor'un arasında. 

Ben de şu sonucu çıkarıyorum: Şu an puan sıralamasında Beşiktaş'ı bu iki takımdan yukarı çıkaran, oyun stili olarak gördüğümüz oyunu ayıran, bireysel oyuncu becerisi. Eğer bir takım bireysel oyuncu becerisiyle bu kadar ayrılıyorsa ve ortalama maçları da varsa, orada teknik adam dokunuşunu az buluyorum.

BURAYA GELEN YABANCI TEKNİK ADAMLAR İÇİN TEHLİKE

Mesela işin gerçeğine baktığımızda ne acıdır ki Valerien Ismael'in bu tabloda sezon sonuna kadar devam etmesi bu tarifi yapamazsa zor görünüyor. 
Burada şöyle de bir ayrım olabilir belki... Devam etmemeli demiyoruz. Ama ülkenin gerçeklerini biliyoruz. 

'Valerien Ismael gitsin' demekle 'Valerien Ismael düzeltsin' demek arasındaki farkı dışarıdaki faktörler belirliyor. Bu da Türk futbolu için, özelikle buraya gelen gelişmeye açık yabancı teknik adamlar için bir tehlike aslında. 

Şu anda Beşiktaş'ın çok bariz bir uzun top oyunu var. Yaklaşık 20 metrelik bir uzun pas aralığı var ki bu, ligin uzun pas ortalamasının da üzerinde... Bu kadar uzun oynayan takım yok. Aynı zamanda 10+ pas dizisiyle ceza alanına girmediği için savunulması biraz da kolay bir oyun (Fenerbahçe maçında gördük)

Bu oyun tüm sezona yayılabilir mi? Ismael'in değiştirmesi gereken bir zaman var mı, göreceğiz...

ISMAEL'DE BİR KARAR SORUNU GÖRÜYORUM

Burada şöyle bir sorun görüyorum ben. Ve onu da biraz hocanın hamlelerine bağlıyorum.

Fenerbahçe maçında Weghorst'a bire bir Gustavo verildi. Ve. Gustavo Henrique'nin en önemli özelliği hava topuyken Weghorst'un girdiği hava mücadelesi 11. Giresunspor maçında Giresun'un tandemde 1,80 boyunda iki tane stoperi varken Weghorst'un girdiği hava topu 0 (Sıfır).

O zaman burada da dönüp kenara bakıyorum. Hani, oyuncular çektiği şuttan sonra şöyle bir dönüp kenara bakar ya acaba var mı ısınan diye? Hoca nasıl tepki verdi? Ben de bir bakıyorum.

Orada bir reaksiyon daha doğrusu Valerien Ismael'de bir karar sorunu görüyorum.