Fırat Günayer;

Beşiktaş kendi sahası ve taraftarı önünde Trabzonspor ile berabere kaldı. Maç sonunda ise çok büyük tepki oluştu çünkü son üç iç saha maçında galibiyet alınamaması en büyük etken oldu.

Taraftar oyundan memnun kalmayınca ilk defa Valerien İsmael istifaya çağrıldı ve ardından Sergen Yalçın tezahüratları oldu.

Saha içine gelirsek klasik maça 4-3-3 başladı ve Saiss yokluğunda Montero sahada yerini aldı. Maçta her zamanki oyununu oynadı, uzun toplarla çıkmaya çalıştı. N’Koudou’yu, Weghorst’u topla buluşturmaya çalıştı. Ghezzal ile oyun kurmaya çalıştı.

Buna karşılık Trabzonspor ön alan baskısı yaptı ve Beşiktaş’ın uzun top yapmasını istedi. Trabzonspor’un ön alan baskısı Beşiktaş’ın pas yaparak çıkmasını zorlaştırdı ve uzun pas yapmasına sebeb oldu. Beşiktaş’ın klasik ön alan baskısına karşı Trabzonspor’un Abdülkadir ve Trezeguet gibi iki hızlı oyuncu ile o alandan Beşiktaş’ın çıkmasını engelledi.

Beşiktaş’ın pas alanları kapanıp, topsuz oyunda da etkisiz bir Beşiktaş ortaya çıktı. Oyun kurmakta zorlanan bir Beşiktaş izlemeye başladık. Boşta adam bulamadığı çok pozisyon oldu. N’Koudou çokça pas atacak yakınında arkadaşını bulamadı çünkü Trabzonspor bu alanları çok iyi kapatmıştı. İlk yarı sonu itibariyle Ghezzal, N’Koudou ve Del Alli’nin top kayıpları 30’dan fazla idi ve Ghezzal, N’Koudou’nun dönüşleri takıma çokça katkı yapamadı.

Masuaku’nun hatası ve Ghezzal’in sakatlığı doğal olarak mental anlamda olumsuz etki yaptı ama Ghezzal’de Beşiktaş’taki en kötü oyunlarından birini sergiledi.  Oyun içindeki yaşadığı top kayıpları zaten sakatlığının etkisinin boyutunu göstermiş oldu.

İkinci yarıda Redmond’un oyuna girişi olumlu etki yaptı ve oyun Trabzonspor yarı sahasında yaşanmaya başlandı. Beşiktaş’ın baskısı genelde kenardan gelip yapılan ortalarla gerçekleşti. 60’ncı dakikalarda tribünden gelen oyuncu değişiklikleri ardından yaşanan değişiklik tribün etkisi fikrini ortaya çıkardı ama teknik heyete bunu sorduğumuzda hayır zaten değişiklik yapılacaktı cevabını aldık. Planlamamız zaten bu yöndeydi cevabını verdiler. Tabi bunu kamuoyuna ikna edebilmek kolay değil. Son iki, üç maçtır Beşiktaş’ın o geçmiş maçlarından görüntüler ortada yok ve asıl problem burada. Valerien İsmael’de vaat ettiği oyunuda oynatmamaya başladı.