Beşiktaş Yönetimi, Fenerbahçe maçı için İngiltere’den geniş bir medya mensubu gurubunu İnönü’de ağırlamak için hazırlığa girişti. Sadece bu tanıtım aktivitesi dahi durumu anlatıyor.

7 Premier Lig seviyesi görmüş oyuncu alındı. Elde de Ghezzal ve N’Koudou da var. Ismael’in istediği tema oyununa hemen uyum sağlayan transferler. Bu konuda geçen sene de belli bir ilerleme sağlanmıştı.

Benim için soru işareti ise tek planlı bir takım olma durumuydu. Yüksek tempo, çoğunlukla orta sahayı by-pass eden direkt kale önüne gitmeyi ve ikinci toplardan sonuç çıkarma peşinde olan bir ekip.

Daha iyi bir ekip var

Pasla çıkmaya çalışan takımlar için zor bir sınav. Ancak 2 temel problem ortaya çıkıyordu. Geri koşturabilen takımlara karşı oyunda kopmalar oluyordu. Daha önemlisi bu yorucu oyun 2. yarılarda yıpranmış ve oyunu kontrol etmekten uzak bir Beşiktaş ortaya çıkıyordu. Ismael’in oyuncu değişiklileri ise bu durumu düzeltmek bir yana sorunları büyütüyordu.

Bu yıl bu oyunu daha iyi anlayan ve uygulayan bir ekip var sahada. Transferler oldukça parlak. Muleka-Weghorst ikilisi şu anda ligin en parlak en efektif ‘duo’su ve daha yeni buluştular. Hatta takımın en önemli silahı Ghezzal döndüğünde ne olacak? Nasıl oynayacak sorusunu da soruyoruz.

Sadece bu kadar değil. Saiss, Masuaku, Gedson hiç zorlanmadan bildikleri bir role uyum sağladılar. Çok heyecan verici bir oyun olacak.

Ismael yardım alacak...

Sadece bu kadar değil. Artık Beşiktaş’In topa sahip olduğu bir pas oyununu da izleyebiliyoruz. Tek planlı bir takım olmaktan çıktılar. Demek ki hoca doğru ekibi bekliyormuş. Ancak bir sorun hâlâ devam ediyor. Ismael’in oyuncu değişikleri işlemiyor. Oyun değişiyor hatta bazen tanınmaz hale geliyor. Mükemmel oyun hızlı bir şekilde bayatlıyor.

Burada iki ihtimal var. Nasıl yaz transferleriyle temel oyun çeşitlendirildiyse, son dakika transferleriyle de değişiklikler sonrası oyunda istikrar sağlanacak. Bu Beşiktaş açısından mükemmel olur.

Ya da Ismael oyuncu değişiklikleri konusunda yardım alacak. Bugünün futbolunda bir teknik adamın her şeyi yapabilmesini beklemek doğru değil.

Stattaki coşku...

Hocalık da artık bir takım işi ve bir süre sonra biz bir teknik adamın birlikte takım yönettiklerini de göreceğiz. Beşiktaş, Avrupa’nın olmadığı bir sezonda gevşek fikstürde 0 karavana ile transferi kapatmış görünüyor. Bunun vaat ettiklerini de taraftar satın aldı. Stattaki çoşku bundan. 

Mehmet DEMİRKOL / Fanatik