Beni bilen, bilir, oldum olası, hep yerli teknik adamları savundum, bu düşüncemde yıllardır bir milim sapma olmadı, olmaz da. Valerien Ismael ile yolların ayrılmasından sonra gündeme birçok yerli aday geldi, yönetim Şenol Güneş’i tercih etti, bence hiç sakıncası yok, yerinde bir karar.

Neticede Güneş hem yerli, hem de Kartal’da iki kez şampiyonluk yaşadı, artı tribünlerde de kredisi var, yetmez mi? 

Güneş hocamız tecrübeli, bilgi birikimi yüksek, ne var ki işinin kolay olmadığını düşünüyorum. Niye mi? Kartal’ı yarı yolda aldı, takımı bu zorlu zirve yarışında tutmak için elinin altındakilerle yetinecek. Gerek sisteme, gerekse oyun şablonuna bazı dokunuşlar yapacağını dün gördük... Örneğin genelde tek forvetle oynayan Kartal’ı ikiliye döndürdü,

Weghorst’un yanına Cenk Tosun’u monte etti. Beşiktaş’ın geçmiş maçlarda, çok basit ve kolay goller yediğini biliyoruz, birçoğu bireysel hatalardan geldi. Güneş hoca bu kronikleşmiş rahatsızlığa mutlaka bir reçete yazacaktır, orayı da derler toparlar. 

Cenk Tosun’un penaltı golüyle öne geçen Beşiktaş’ta 33’te bu kez Weghorst sahne aldı, farkı ikiye çıkardı. Bundan sonra mı? Kartal yine vites küçülttü, oyundan düştü, Ümraniye direnişini sürdürdü, nitekim 45’te Valle, farkı bire indirdi. 

Güneş hocanın ikinci yarının başında Tayfur, Redmond ve Umut’u sahaya sürmesi Kartal’ı biraz ayağı kaldırdı, nitekim Josef’in asistine Tayyip karşılık verdi, farkı yeniden ikiye yükseltti. Ne var ki Kartal bu, farkı ikiye taşıyor, yeniden kalesinde gol görüyor! 57’de Avounou şık bir golle takımını yeniden umutlardırırken, Cenk 62’de ikinci kez tribünleri ayağa kaldırdı.

Ismael’in kulakları çınlasın! Redmond’un Dele Alli’den iki gömlek üstün olduğunu gördük, adam pire gibi, çabuk mu, çabuk. Yararlı mı, yararlı. Kazandığı her topta, oyunu rakip alana yıktı, üretimlere katkı sağladı. Kartal, yine ‘iş kazası yaşar mı’ dedik, Weghorst 78’de harika bir golle bu düşünceye set çekti, farkı ikiye çıkardı, alkışlar arasında kenara alındı.

Maç bitiminde Şenol Güneş hocamızın tribünlere üçlü çektirmesi, bu enerjinin gelecek haftalarda Kartal’ın futboluna müthiş pozitif katkılar sunacağının habercisidir.

Bilal MEŞE / Milliyet